Laatste stukje Tureluur begint vorm te krijgen I I I Zeeuwen naar Panama Stuif t/esant Wandeltochten Goes I I 32 SCHOUWEN-DUIVELAND COMPENSATIEFONOS Bewoners van vijf woningen in Bruinisse delen mee in compensatie voor Windpark Krammer. Brandstichtingen houden aan in Zierikzee Succes in huis EP Met graafmachines en tractoren wordt er momenteel hard ge werkt met het graven van nieuwe kreken en het aan- en afvoeren van grote partijen grond. Tientallen vogelsoorten lijken zich er nu al prima op hun plek te voelen. Kieviten en grutto's lopen er met hun jonge kroost. Het har de geronk van tractoren lijkt ze nauwelijks wat te doen. In het ge bied aan de Levensstrijd weg zijn linten gespannen om ervoor te zorgen dat de vogels zich niet gaan nestelen. „Die actie lijkt grotendeels ge slaagd. Het merendeel van de broedparen heeft een plekje ge zocht richting de Oosterschelde waar het gebied al grotendeels is ingericht", vertelt boswachter André Hannewijk van Natuurmo numenten. „Slechts enkele paar tjes trekken zich ook van de lin ten weinig aan. Daarmee doen ze meteen een beroep op de flexibili teit van de aannemer, die daar- Natuurmonumenten werkt samen met provincie Zee land en Dienst Landelijk Ge bied bij voltooiing Tureluur door nog meer gefaseerd te werk moet gaan in het gebied om de kust- en weidevogels niet te ver storen in hun leefgebied." Begin april zijn de werkzaamhe den in dit laatste stukje 1\ireluur bij Zierikzee begonnen. Daarvoor werkt Natuurmonumenten nauw samen met Provincie Zeeland en Dienst Landelijk Gebied. Hannewijk: „Bij de Levensstrijd- weg en het gebied ten noorden van de N59 bij de Gasthuisdreef worden onder meer die nieuwe kreken gegraven om zilte natuur te creëren. Het overige deel zal be staan uit kruidenrijk zoet gras land." Als alles klaar is, zullen runderen zorgen voor het beheer van het ge bied. Vrijwilligers van Natuurmo numenten verrichten klein onder houd en controleren de rasters, hekwerk en drinkwatervoorzie ningen van het vee en zorgen ook voor het maaien van de distels. In de buurt van de Gasthuisdreef komen twee uitkijkpunten met zicht over het gehele natuurge bied. Rondom het gebied komt een wandel/fietspad met ruiter pad, zodat iedereen van het nieu we natuurgebied kan genieten. Ook in gebied Levensstrijd komt een uitzichtpunt in de buurt van de havenpunt. Kieviten en grutto's met hun kroost trekken zich wei nig aan van het geronk van tractoren BRUINISSE - Zodra de 35 windmo lens van Windpark Krammer draaien, krijgen alle betrokken in woners honderden euro's korting op hun elektriciteitsrekening. Het bedrag varieert van 240 tot 800 euro per jaar. Hoe dichterbij de windmolens, hoe hoger het be drag. Het leeuwendeel woont in An- na-Jacobapolder en het buitenge bied van Sint-Philipsland. Vijf huizen in Bruinisse en dertig hui zen in het buitengebied van Oude- en Nieuwe-Tonge op Flak- kee vallen ook onder de regeling. Volgens Frank van Gennip van Windmolens NEE is de compen satieregeling van Windpark Kram mer 'uniek in Nederland'. Aanvan kelijk streed hij tegen de komst van wat het grootste windmolen park van Zeeland moet worden. „Maar het is utopisch om te den ken dat je zoiets tegen kunt hou den, zeker nu de Rijkscoördinatie- regeling van kracht is." Van Gen- nip is blij met de regeling die nu op tafel ligt. Zijn stichting stelt zich nu 'terughoudend' op. „Maar mensen houden altijd het recht om naar de rechter te stappen." De meeste huishoudens kunnen een korting van 240 euro tege moet zien, die past bij de zone van 1,5 tot 2,5 kilometer om het windmolenpark. Volgens direc teur Tijmen Keesmaat van Wind park Krammer komen zo'n 250 ge zinnen in aanmerking voor de korting. Voorwaarde is dat men sen groene stroom afnemen, bij een leverancier naar keuze. „We willen de regio verduurza men, dat past helemaal bij de ge dachte van Zeeuwind en Delta- wind, de coöperaties die initiatief hebben genomen voor Windpark Krammer", verklaart Keesmaat. De tegemoetkoming op de ener gierekeningen betaalt Windpark Krammer uit een op te richten Windfonds. Daar wordt eenmalig 150.000 euro in gestort. Jaarlijks komt daar vijftig cent per gelever de Megawattuur bij. Afhankelijk van de windopbrengst is dat zo'n 150.000 euro. Het geld dat na betaling van de in- DUURZAME ENERGIE VOOR 70.000 HUIZEN dividuele compensatie overblijft, wordt verdeeld over de gemeen ten Schouwen-Duiveland, Tholen en Goeree-Overflakkee. Naar ver wachting krijgen ze 30.000 euro per jaar om te besteden aan duur zame projecten. Keesmaat wil vastleggen dat vertegenwoordi gers van de dichtstbijzijnde ker nen over de inzet beslissen. Voor Tholen wordt dit de stich ting Windmolens NEE, die ver der gaat als stichting Windmo lens Anna-Jacobapolder. Voor de andere gemeenten wordt nog ge zocht naar lokale representanten. Van Gennip: „Zonnepanelen voor iedereen in de polder zou goed in dit plaatje passen. Maar op ons verzoek is het begrip zo verbreed dat het geld ook zou kunnen wor den gebruikt om een duurzame bijdrage aan de samenleving te ge ven. Bijvoorbeeld door het dorps schooltje dat nog maar 35 leerlin gen heeft te steunen." Windpark Krammer moet in 2018 operationeel zijn. De meeste mo lens komen rond het sluizencom- plex op de Philipsdam. Een aantal windturbines wordt op de Greve lingendam gebouwd. MIDDELBURG - Een team van stich ting Reddingshonden RHWW vertrekt morgen naar Panama om te helpen zoeken naar de twee ver miste Nederlandse vrouwen. Het team bestaat uit achttien red dingswerkers en twaalf speurhon den. Onder hen bevinden zich twee vrijwilligers uit Zeeland, één van Schouwen-Duiveland en één van Walcheren. Het team blijft een kleine twee weken. Uu» i-oWituïluilt't in Ztvltiiitf! -- Vanaf 42.450,- ZIERIKZEE - Aan de Hoge Molen straat in Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag rond half drie een schuurtje uitge brand. Het is het derde geval van brandstichting deze maand in Zie rikzee. Vorige week zaterdag sloeg de brandstichter toe in de Mosselboomgaard en de Baden Po- wellweg, beide in de buurt van de Hoge Molenstraat. Vorige week vrijdag werd een aanhangwagen aangestoken in de Krammer straat. Sinds november worden met regelmaat branden gesticht in Zierikzee, de grootste in een boerderij aan de Levensstrijd weg en op het terrein van w MZC'ii. GOES - Op Hemelvaartsdag en de twee dagen erna worden rond Goes drie verschillende wandel tochten gehouden. Er zijn tochten voor de gevorderde of de recreatie ve wandelaar en alle dagen zijn er makelaar andere routes. De routes gaan on der meer door het Poelbos of de Zak van Zuid-Beveland. Vertrekpunt is het Edudelta colle ge. Voor meer informatie: www. 3ZWD.nl. EP Met graafmachines en tractoren wordt er momenteel hard gewerkt aan het laatste stukje nieuwe natuur in Tureluur, foto Ronald den Dekker door Ali Pankow zierikzee - Het allerlaatste stukje nieuwe natuur in het kader van plan Tureluur begint vorm te krij gen. Het gaat om het gebied tus sen Zierikzee en Kerkwerve nabij de Gasthuisdreef. Geld dempt protest rond windpark door Joeri Wisse Windpark Krammer moet energie gaan leveren voor 70.000 huizen. Het project omvat de bouw van 35 windmolens. Daarvan komen er 31 op het complex van de Krammersluizen. De overige 4 windmolens staan gepland op de Grevelingendam bij de aansluiting van de Philipsdam, dichtbij restau rant De Grevelingen. I De ashoogte wordt 80 a 120 m. Het college van B en W van Schou wen-Duiveland is in december 2013 uit de stuurgroep Windpark Krammer gestapt Het dagelijks gemeentebestuur acht de bouw van de windmolens niet aanvaardbaar vanwege de toe ristische ontwikkelingen op de Grevelingendam. www.hofstuyvesant.nl info@hofstuyvesant.nl 0113-639900 IEDERE ZATERDAG EN ZONDAG KIJKDAG VAN 11.00 TOT 15.00 UUR '■;i; 't Zanddorp Middelburg M2makelaars.nl tWif.R'k KIJKDAG 28 MEI 16.00 UUR T/M 17.00 UUR! Wij nodi gen u van harte uit diverse woningen in 't Zand te ko men bekijken. U kunt zich melden bij t Zanddorp 25 te Middelburg. Kijk voor meer info op: wwwJeStek.nl. Koopsom vanaf 111.350,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 90