MEDIA 25 Voor sportliefhebbers breken hemelse tijden aan op tv, voor anderen wordt het afzien. De supersportzomer komt eraan. COMMENTATOREN RTL aldus presentator Tom Egbers. In een losse huiskamersetting, met diepe fauteuils, een rode bank en het vaste gezelschap van een teckel die Messi heet, belichten Henry Schut en Hugo Borst op primetime de ins and outs van het toernooi. Zolang de Rode Duivels meedoen, zit de Belgische zanger Milow naast hen op de bank als België- watcher, om 'de emotie van het spel te be lichten'. Dione de GraafF, Gert van 't Hof en Jeroen Stomphorst presenteren het vroe ge én late deel van het programma. De koffers van Oranje-watcher Egbers staan klaar voor vertrek naar Brazilië. Hij volgt er straks elke stap van Oranje, van persconferenties tot trainingen en de uit zendingen vanuit de studio als Nederland speelt. Jack van Gelder doet het radiocom mentaar en vangt coach en spelers van Oranje na gespeelde wedstrijden op. Voor het eerst werkt de NOS - met techni ci erbij een gezelschap van zo'n tachtig mensen - op een WK samen met de Bel gen: redactieruimte en een satelliet wagen worden gedeeld met VRT en RTBFV. Voor al de enorme afstanden, de gebrekkige in frastructuur, maar ook veiligheidsissues maken het werk er niet eenvoudiger op, zegt senior-producer Monique Markhorst. Met haar NOS-collega's is ze al ruim een jaar bezig de complete WK-operatie van de grond te krijgen: vluchten regelen, de boot reserveren voor de satelliet- en regiewa gens en zorgen dat de gewenste plekken op en om het veld beschikbaar zijn voor de verslaggevers. Het is haar vierde grote voetbaltoernooi, na het EK 2000 in België en Nederland, het EK 2004 in Portugal en het EK 2008 in Duitsland. „Je komt de stadions niet zo maar binnen, ook niet als verslaggever. Al in december moest elke omroep die het WK mag uitzenden, de gewenste camera- plekken, commentaarposities en studio ruimte voor de groepsfase boeken", legt ze uit. „Ook een plek langs het veld voor Jack van Gelder of Bert Maalderink moet vooraf worden vastgelegd." In totaal 34 camera's leggen alle wedstrij den vast. Op dagen dat Oranje speelt, heeft de NOS nog eens zeven eigen camera's en een regiewagen paraat. Voor het eerst zul len de wagens bewaakt worden door gewa pende beveiligers, die dag en nacht aanwe zig zijn. Markhorst verwacht dat het nog stevig gaat rommelen in Brazilië. Maar ook zonder gro te demonstraties wordt het vanwege de per manente verkeerschaos een lastige klus voor commentatoren om vanuit hun hotel op tijd in het stadion te zijn. „Voor de ze kerheid is er daarom een back-up geregeld in Hilversum. Als een commentator het niét haalt, wordt het commentaar vanuit Hilversum gedaan. Ik zal blij zijn als de bal eenmaal rolt en alles gaat zoals gepland." Nee, er valt niet aan te ontko men. De televisie staat van af 12 juni tot en met finale dag 13 juli totaal in het te ken van het WK voetbal. Goed, de KRO heeft als vanouds weer de detective- maand voor de boeg, uit compassie met kijk(st)ers die al die sport écht niet trek ken. Maar verder wordt het een kwestie van doorbijten voor de sporthaters in deze supersportzomer: 64 live voetbalwedstrij den uitzitten, naast al die andere program ma's die allemaal op eigen wijze aandacht besteden aan het toernooi. Presentatoren achter strakke desks zijn er dit jaar alleen in de ochtenduren bij in NOS Zomerochtend op Nederland 1. Dan worden de vroege vogels twee uur lang bij gepraat over het actuele nieuws en het laat ste sport- en voetbalnieuws. Van 17.30 tot 02.00 uur staat de zender ver volgens in het teken van Studio Brasil. Ofte wel: 180 uur voetbaltelevisie, inclusief alle live wedstrijden. De 64 kersen op de taart, ZATERDAG 24 MEI 2014 media@depersdienst.nl Tom Egbers (bovenste foto) is presentator van Studio Brasil bij de NOS. Voor RTL doen Wilfred Genee, Johan Derksen en René van der Gijp (foto boven) verslag van het WK. foto's NOS en William Rutten De WK-duels worden vanuit twaalf verschillen de speelsteden becommentarieerd door: Jeroen Elshoff, Ronald van der Geer, Jack van Gelder (radio), Jeroen Grueter, Philip Kooke, Jan Roelfs, Arno Vermeulen, Frank Snoeks en Frank Wielaard (tv). Jan Roelfs neemt de openingswedstrijd Brazi- lië-Kroatië op donderdag 12 juni om 17.00 uur voor zijn rekening. Frank Snoeks doet het eerste duel van Oranje tegen Spanje, op vrijdag 13 juni. Eerder voor zag hij de WK-finale 2010 van commentaar. Jeroen Grueter verslaat Australië-Nederland (18 juni), Snoeks doet op 23 juni het laatste groepsduel van het Nederlands elftal tegen Chili. door Monique Brandt Bij RTL geven Wilfred Genee, Johan Derksen en René van der Gijp in VI Oranje vanuit het Kurhaus in Scheveningen van 9 juni tot en met 13 juli hun kijk op het WK. Ze ontvangen daar bij gasten uit de sport, showbizz en politiek. De uitzendtijden worden aangepast aan de wedstrijdtijden in Brazilië. Ze verschuiven als het toernooi van de poulefa se via de knockoutfase naar de finale toe werkt. RTL 4 vormt de thuisbasis, maar van vrijdag 13 tot en met zondag 22 juni is de vroege uitzending op RTL 7 geprogrammeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81