Bij ouderen staat seks op waakvlam Google Glass kan agressie oproepen BINNENLAND 7 Wie zijn Google Glass misbruikt, heet in de VS een 'glasshole'. Maar de bril maakt iedereen camerajournalist. Afsteken vuurwerk dit jaar beperkt AANGflpWUG ié Als mensen ouder HILVERSUM - Televisiemakers expe rimenteren met Google Glass, ook de NOS. Niet alleen gaan jour nalisten met bril-met-minicom- puter de straat op; iedereen met zo'n bril op kan straks camerajour- nalist spelen. Daar willen vooral nieuwsredacties op voorbereid zijn. De internationale nieuwszender CNN is het verst en biedt Google Glassdragers al de mogelijkheid filmpjes te delen. Met de iRe- port-app hebben geregistreerde en geselecteerde computerbrildra gers de mogelijkheid om filmpjes te uploaden naar de nieuwsredac- tie van CNN. Filmpjes van die zogenoemde iRe- porters zijn te zien op internet (ireport.cnn.com) en kunnen eventueel ook in nieuwsuitzen dingen worden gebruikt. De Nederlandse NOS is nog niet zo ver. Hoofd digitale media Lara Ankers laat weten dat twee apps in de maak zijn. De eerste is een Reporter-app, waarmee de eigen journalisten met Google Glass bij voorbeeld een liveverslag meteen online kunnen zetten op de inter netsite (NOS.nl). Dit wordt bin nenkort getest, waarschijnlijk met de redactie van NOS op 3 tij dens een evenement. De tweede app is voor het pu bliek bedoeld. Via die app praten nieuwslezers van het Radio 1 Jour naal computerbrildragers bij over het nieuws, voorlopig zonder beeld, dus het blijft bij radio. Aan de nieuwsapp moet volgens An kers nog een paar uur worden ge werkt. Dit gebeurt komende maand. Er zijn nog niet zoveel Google Glassdragers. In Nederland gaat het naar schatting om enkele tien tallen. Dat komt doordat de com puterbril nog niet in de vrije ver koop is. Alleen wie door Google werd uitgenodigd, mocht er één kopen. Die kopers worden Explo rers genoemd. Jonas Oijevaar van het bedrijf In- fostrada, bekend van onder meer sportuitslagen, is zo'n Explorer. „Het grote voordeel is dat je je handen vrij hebt", vertelde hij op de tv-beurs AVM over zijn erva ringen. „En je ziet waar jij naar kijkt, je bent als het ware je eigen statief." Het meest enthousiast is Oijevaar over de navigatie, die gedetail leerd projecteert hoe je je weg kunt vinden. De batterij vindt hij een minpunt, die gaat maar 3,5 tot 4 uur mee. Ook Infostrada heeft de eerste app voor Google Glass inmiddels af. Met Statsfor Glass kan de computerbrildrager de sportstatistieken ontvangen, waar van hij heeft aangegeven dat hij er in geïnteresseerd is. Reden dat de computerbril niet in de vrije verkoop was, is dat Goog le nog altijd aan de hardware en software ervan sleutelt. Tot op de dag van vandaag zijn alleen proto types te koop. Een woordvoerder van Google meldt dat sinds kort iedereen van 18 jaar in de VS een prototype mag aanschaffen. Dit kost 1500 dollar (zo'n 1100 euro). Wie in Nederland woont, kan er dus eigenlijk geen kopen. Dit valt te omzeilen, door een beroep te doen op een kennis in Amerika bijvoorbeeld. Of dat kan door de computerbril te laten opsturen door een koeriersbedrijf met een Amerikaans adres. HILVERSUM - De Amerikaanse Sa rah Slocum had haar Google Glass op in een café in San Francisco. Dat viel niet in goede aarde bij andere cafébezoekers. De bril is van haar hoofd gerukt. In de commotie die hierover ontstond, heeft een aantal cafés in San Francisco de computer bril verboden. Andere caféhouders beloven Google Glassdragers juist gratis drankjes. Een foto maken met Google Glass gaat met een knipoog, filmen met een spraakcommando of tikje te gen de poot van de bril. Anders dan bij een mobieltje, zie je niet dat een computerbrildrager foto's of filmopnamen maakt. Dat kan agressie oproepen. De Nederlandse Google Glassdra ger Jason Oijevaar heeft daar nog niets van gemerkt, vertelt hij. „Een enkele keer krijg je een opmerking naar je hoofd, maar die is dan leuk bedoeld. De meeste mensen zijn nieuwsgierig." Het College Bescherming Persoons gegevens krijgt wel vragen over het gebruik van Google Glass, maar geen klachten, zegt een woordvoerster. „We hebben ook nog geen onderzoek ingesteld naar Google Glass." Google heeft een lijst do's en don'ts gemaakt voor Google Glassdragers. Toestemming vragen om een foto of filmpje te maken, is een aanrader. Een absolu te afrader is een glasshole zijn. Dat woord is in Amerika al gemeen goed voor Google Glassdragers die zich niet erg sociaal gedragen. Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? Bil: 0112 - 57 24 2/ „Als mensen ouder worden, zeg gen ze na een tijdje vaak: het was een leuke tijd, maar het heilige moeten is er vanaf. Intimiteit en seksualiteit deel je vaker op ande re manieren met elkaar, de acroba tiek gaat een beetje op de waak vlam. Je bent, excusez le mot, min der voor één gat te vangen." Volgens een onderzoek van het kenniscentrum voor Seksualiteit Rutgers WPF en Plus Magazine onder ruim 1300 Pluslezers, heeft één op de vijf stellen boven de 50 jaar nooit meer seks met elkaar. Mannen van deze groep zeggen dat hun vrouw niet meer wil en de vrouwen beweren dat hun DEN HAAG - Het was al uitgelekt, maar gisteren ging het kabinet dan alsnog akkoord met het voor stel om de verkoop en het afste ken van vuurwerk te beperken. Vuurwerk mag op 31 december pas vanaf 18.00 uur worden afge stoken en de verkoop wordt terug gebracht van drie naar twee da gen. Met deze maatregelen, die dit jaar al ingaan, moeten de overlast en onveiligheid door vuurwerk wor- man het niet meer kan. De helft van de ondervraagden heeft een relatie van meer dan veertig jaar, 10 procent meer dan vijftig jaar. Van der Wiel vraagt zich af of het een probleem is dat je weinig of niet meer vrijt naarmate je ouder wordt en je relatie langer duurt. „We worden steeds ouder en dat is leuk, maar dat gaat niet zonder gebreken en beperkingen. Er zijn op dit moment vijf miljoen Ne derlanders met een chronische ziekte en een groot deel daarvan zijn ouderen die ook beperkingen op seksueel gebied ervaren. Al is het maar als bijwerking van hun medicijnen. Het is dus heel nor maal dat de seks minder wordt of in elk geval verandert op latere worden, zeggen ze vaak: het heilige moeten is er af den verminderd. Gemeenten had den hierom gevraagd. Omdat de vuurwerktraditie in ons land diepgeworteld is, vindt het kabi net een algeheel verbod op het verkopen en afsteken van vuur werk te ver gaan. Verder moet een vergunningen stelsel gaan helpen de import van zwaar en illegaal vuurwerk te be perken. Dat stelsel wordt in de loop van volgend jaar ingevoerd. leeftijd. Ik ken de achtergrond van het onderzoek niet, maar als de boodschap is dat ouderen zich als jongeren moeten gedragen in bed, zou ik dat graag relativeren." De overgrote meerderheid van de 50-plussers met een partner heeft volgens het Plus-onderzoek overi gens nog zeker eens per week seks. Deze ouderen vinden het geen probleem om met elkaar over seks en problemen te praten en voelen zich naakt op hun ge mak; mannen meer dan vrouwen. Van der Wiel deed enkele jaren geleden onderzoek naar seksuele relaties van stellen die langer dan twintig jaar bij elkaar waren. Eén van de conclusies was dat stel len die bereid zijn er op een speel se manier werk van te maken, met aanzienlijk meer seksueel ple zier ouder worden dan wie dat niet doet. „Opvallend was dat veel stellen aangaven dat de seks met de jaren alleen maar leuker werd. Juist omdat het niet meer zo nodig moet." ZATERDAG 24 MEI 2014 Brildrager filmt het nieuws I New Yorkers met een Google Glass begeven zich tussen publiek zonder computerbril. foto Timothy Fadek/HH door Saskia Wassenaar www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl door Dick Hofland AMSTERDAM - Ach, verzucht Harry van der Wiel, je kunt gek op reizen zijn, maar op je 80e hoefje niet zo nodig een maand door Azië te trek ken. „Zo is het ook met seks", zegt de hoogleraar seksuologie en ge- zondheidspychologie. Harry van der Wiel Waarom Roos zo tevreden is over onze autoverzekering? Lees haar verhaal op zlm.nl of vraag het uw ZLM adviseur. *9 I U tevreden, wij tevreden verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7