PZC I I Oud-PW'ers over Wilders 23 KIJKTIP zondag 21.05 uur ffI Hun ontmaagding op Vlie land ligt al zestig jaar ach ter ze, maar Atie (8i) en Kees (83) zijn nog steeds smoorverliefd. Zij ziet Kees elke morgen naakt uit de douche stappen: „En ik mag daar graag naar kijken." Hij is nog steeds trots op haar boezem: „Ik houd ze minstens een keer per dag vast." Oude mensen hebben geen seks, en als ze het wel hebben, willen we het eigenlijk niet weten. Zelf dacht ze ook zo, geeft Men- na Laura Meijer toe. Zé herinnert zich een bepalend moment. „Voor de VPRO maakte ik eerder de serie Sexy, waarin ik met jonge mensen over liefde en seks praatte. Mijn grootvader leefde toen nog en sprak me er op aan: 'wij hebben ook gevoelens'." Die opmerking liet haar nooit los. „Ook ik dacht dat het ophoudt na een bepaalde leef tijd. Dat je nog wel een soort intimiteit zou ervaren, maar dat je niet meer verliefd kon worden of echt seksueel kon zijn." Toen ze jaren later aan de research voor de ze film begon, kwam ze er al snel achter dat haar opa gelijk had. „Waarom wordt seks en liefde op leeftijd in deze maatschap pij zo onder het tapijt geveegd? Die vraag werd al snel belangrijker dan de vraag of oude mensen seks hebben, want dat héb ben ze gewoon." Haar hoofdpersonen vormen een prachtig ensemble. Zoals Addy (72) en Gerard (72), die veertig jaar na één bijzondere nacht het geluk weer bij elkaar vonden. En Hans (83), die 'duizenden piemels' heeft gezien, maar pas op late leeftijd leert dat seks en liefde ook samen kunnen gaan. En Wietske (72), die nog zielsveel van haar demente echtge noot houdt, maar ook van haar nieuwe vriend Fred (66). En Jeanne (84), die zich in een seksshop uitgebreid laat voorlichten over het nieuwste model vibrator. Meijer raakte een gevoelige snaar, zo bleek vorig jaar tijdens de première op het docu mentairefestival IDFA. „Seksualiteit hoort in onze samenleving bij jonge mensen. Het gaat altijd over aantrekkelijkheid, virili teit, kinderen willen en gierende hormo nen. Allemaal dingen die niet bij oude mensen passen. Tegelijkertijd is iedereen er bloednieuwsgierig naar. We hadden de grootste zaal van Tuschinski, er was geen plek onbezet en het was doodstil." De hoofdrolspelers in haar film praten met een bijzondere wijsheid over hun beleving van intimiteit en geven zich - soms letter lijk - bloot. „Toen we begonnen, dacht ik dat het een ramp zou worden mensen te vinden", zegt Meijer. Die angst bleek onge grond. „Veel senioren willen dolgraag dui delijk maken dat ze niet achter de gera niums zitten weg te suffen, dat liefde en seksualiteit nog een grote rol spelen in hun leven." De film bevat een expliciete scène waarin de filmmaakster met Hans en zijn jongere vriend de slaapkamer in gaat. Meijer twij felde niet of ze deze scène wel moest draaien. „Hans heeft een open persoonlijk heid, we filmden hem ook naakt onder de Verliefdheid? Seks? Als je oud bent, hoort dat er simpelweg niet meer bij. Met haar film 69: liefde seks senior laat Menna Laura Meijer zien dat het vuur van de passie lang niet altijd dooft. Senioren willen graag vertellen dat ze niet achter de geraniums zitten weg te suffen douche. Hij wilde juist graag laten zien dat je naar liefde kunt kijken zonder dat het plat wordt. Natuurlijk vroegen we ons wel af hoe het publiek erop zou reageren. Vrijen in een documentaire is raar en onge makkelijk. Maar tegelijkertijd vraag je je als kijker toch af of je nog wat te zien krijgt. Als het dan gebeurt, is het bijna logisch. We kregen er nauwelijks commentaar op." Het gaat niet alleen over seksualiteit en lief de, zegt Meijer. Maar ook over ouder wor den en loslaten. Haar hoofdpersonen gaan opmerkelijk ontspannen om met de invul ling van hun behoefte aan intimiteit. Dat Wietske er een vriend bij neemt terwijl haar man nog leeft, wordt als iets vanzelf sprekends ervaren. „Dingen worden anders als je in de laatste fase van je leven zit. Je hebt veel bagage in de vorm van exen, kin deren of zieke partners. En tegelijkertijd heb je weinig tijd. Ie maakt daardoor ande re afwegingen dan een dertiger." Meijer putte daar zelf hoop uit. „Als het je op jon ge leeftijd niet lukt iemand te vinden, is het tot super laat nog mogelijk. Dat vond ik een troostrijke gedachte." Ze schetst met haar film wel een ideaal beeld, beseft ze. „Er zijn natuurlijk ook veel oude mensen die geen seks hebben en dat niet erg vinden. Zij waren voor deze film minder interessant. Maar je hebt ook mensen die geen seks hebben en het wel ontzettend missen. Die wilden we graag opvoeren, maar dat is helaas niet gelukt. Om over die pijn en eenzaamheid te vertel len, moet je je heel kwetsbaar opstellen." ZATERDAG 24 MEI 2014 Media Seks voor gevorderden Addy (72) en Gerard (72) vonden veertig jaar na die ene bijzondere nacht het geluk weer bij elkaar, foto's VPRO door Rivka Groenier Menna Laura Meijer 69: liefde seks senior. Maandag 26 mei op Nederland 2, 20.25 uur. reageren? media@depersdienst.nl I Jeanne (84) laat zich in een seksshop uitgebreid voorlichten over het nieuwste model vibrator.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79