REIZEN 21 WAAR EN WAT raak. We stappen af en staan oog in oog met werk van Rietveld: de pui van een kle dingwinkel. Die is zeer kenmerkend voor zijn stijl, al valt dat bij het gros van het win kelend publiek niet op. De plaatsing van de vitrines is uniek en geeft de etalage een extra dimensie. In de binnenstad passeren we nog meer Rietveld-strakheid. Bijvoorbeeld het pand van een schoenenwinkel en de garage an nex woning van een privé-chauffeur. Strak ke flats, maar ook een door Rietveld ont worpen grafmonument en zijn oude werk plaats liggen op de route. Soms raken we het spoor even bijster, want fietsen en de route lezen is geen mak kelijke combinatie. Even later staan we voor Rietvelds geboortehuis. Inmiddels zijn we al behoorlijk Rietveld-minded en zien dat dat huis - met zijn negentien- de-eeuwse, burgerlijke vormen - flink uit de toon valt bij zijn latere, eigen werk. Gerrit Rietveld woonde zijn hele leven in Utrecht. Aanvankelijk richtte hij zich op het ontwerpen van meubelen, maar dank zij Truus Schröder-Schrader - een dame van stand - kreeg hij de kans zich ook als architect te manifesteren. We parkeren de fietsen voor het kleurrijke, strakke pand - het staat op de Werelderfgoedlijst - dat de naam Rietveld-Schröderhuis draagt. Hier krijgt de ruimtelijke visie van Rietveld vorm. Om dat gevoel van ruimte aan den lijve te ondervinden, kun je op afspraak binnenkijken. Jaarlijks doen zo'n 15.000 mensen dat, onder wie ook bezoekers uit het buitenland. Dat laatste is niet zo vreemd, want Riet veld was (en is) ook in het buitenland een bekende ontwerper. In Nederland kreeg hij pas op latere leeftijd erkenning. Tijdens zijn werkzame leven werd hij niet altijd voor vol aangezien. In tegenstelling tot zijn collega-architecten, zoals Cornelis van Ees teren en Hendrik Petrus Berlage, had hij immers geen opleiding gevolgd aan de Technische Universiteit. Zijn strakke vorm geving en voortvarende ideeën over design stonden bovendien nogal haaks op de heer sende opvattingen in die tijd. Dat verschil wordt zichtbaar als we bij de laatste twee plekken van de route aanko men. In de Robert Schumannstraat, gele gen in een typische jarendertigwijk, vallen vier witte huizen op. Ze zijn in de stijl van het Nieuwe Bouwen en lijken daardoor veel nieuwer dan de wijk zelf. Maar de schijn bedriegt. Deze moderne woningen uit de koker van Rietveld zijn zelfs ouder dan de omringende huizen. Kijk, dat dwingt toch respect af. In dat opzicht is het dus niet zo vreemd dat steeds meer Neder landers waardering voor zijn werk hebben gekregen. En tot die groep fans behoren wij na deze fietstocht zeker ook. Hoe kun je in de stad Utrecht beter kennismaken met het werk van wijlen Urechte- naar Gerrit Rietveld dan op de fiets? Vanuit die gedach te is in de Domstad een fietsroute in elkaar gesleu teld, die in een handzaam boekje wordt be schreven. Op 23 plekken in de stad is Riet veld nog steeds springlevend. Met 20 kilometer voor de boeg gaan we van start. De route voert door de binnen stad en de buitenwijken van Utrecht. Het centrum staat vol met prachtige huizen en gebouwen in art deco en art nouveau. Op deze zonnige dag laten we die bouwstijlen echter links liggen. De strakke vormgeving en de primaire kleuren van Rietveld, dat is vandaag het thema. Voor we op de pedalen gaan staan, maken we in het Centraal Museum kennis met de vermaarde ontwerper en architect. Het mu seum heeft veel te bieden. Zoals Rietveld stoelen; échte, waar je niet op mag zitten. Op de duplicaten mag dat wel. Onlangs heeft het museum nog een zeer bijzonder ontwerp van een Rietveld-stoel aange schaft bij het internationaal veilinghuis So theby's. Deze kratstoel kostte niet minder dan 80.000 euro en stond volgens overleve ring gewoon bij iemand in de kamer. We durven het niet te vragen, maar ook op de ze stoel mag je vast en zeker niet zitten. Daarom kiezen we snel voor het kleine, smalle, zwarte zadel van de fiets. Voor het museum staan ze al voor ons klaar. In het boekje is het al te zien als we al bla derend voor het museum staan: Rietvelds creaties zijn strak, zeker voor die tijd, begin twintigste eeuw. Bij een bepaalde groep mensen sloeg deze vormtaal enorm aan. Daardoor zijn er veel plekken in de stad waar de meester sporen heeft nagelaten. Al na een paar kilometer trappen is het Utrecht eert zijn we reldberoemde onder daan - meubelmaker en architect Gerrit Rietveld (1888-1964) - met een fietstocht langs talloze markan te Rietveld-plekken. Wij fietsen mee. De ronde van Rietveld ZATERDAG 24 MEI 2014 I De Rietveld-huizen aan de Robert Schumannstraat lijken nieuw, maar zijn ouder dan de rest. Rietveld-inrichting van optiek in Utrecht. Het 72 pagina's tellende boekje waarin de Rietveld-route wordt beschreven, kost 9,95 euro en is uitgegeven door Matrijs in Utrecht: www.matrijs.com. Wie na de 20 kilometer lange fietstocht door de plaats Utrecht nog geen genoeg heeft van de vormtaal van Gerrit Rietveld, kan de Rietveld-route door de provincie Utrecht volgen. In onder andere De Bilt, Den Dolder, Ede-Bennekom en Amersfoort is zijn werk te bewonderen. Pui van een kledingzaak: Rietveld-creatie. Rietveld-Schröderhuis (ook bovenste foto); binnenkijken op afspraak, foto's Max de Krijger en PR door Max de Krijger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77