Gevoelig 18 REIZEN ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Het wordt me door iedereen afgera den. De een doet dit wat fermer dan de ander, maar over het alge meen zijn mijn kennissen ervan overtuigd dat ik het beter niet kan doen. Het levert misschien problemen op, zal niet begrepen worden, verkeerd opgevat. En het ligt toch al zo gevoelig bij dit onder werp. Nee joh, zie er maar vanaf. Gek eigenlijk. Wanneer ik het voorval ver tel, vindt men het over het algemeen wel grappig. Maar als ik er bij zeg dat het mis schien leuk is voor een column betrekken de gezichten. Niet doen man, problemen, gezeur, vooral deze week met dat sticker- gedoe. Ik vind dat vreemd. Zo erg is het toch niet? Zou ik nou echt bevolkingsgroe pen krenken door een verhaaltje over de moskeeën van Surabaya? Je kunt er in die stad immers echt niet omheen. Indonesië is een islamitisch land. Onge veer 90 procent van de bevolking is mos lim. Van de drie miljoen mensen die in Su rabaya wonen, zijn er dus twee miljoen en zevenhonderdduizend trouwe volgers van de islam. Deze mensen bezoeken met gro te regelmaat hun gebedshuis, de moskee. Het is daarom niet onlogisch dat er een enorm aantal van die gelegenheden is te vinden in Surabaya. Zoals je in de Ameri kaanse Biblebelt struikelt over de kerkjes, zo kun je in de straten van deze grote stad op Oost-Java niet om de moskee heen. Zwervend door de kampongs zie je regel matig een schuifdeur met daarvoor een grote verzameling schoenen. Meestal felge kleurd en vaak van plastic. De bezitters er van zijn binnen bezig met het gebed. Een moskee, weet je dan. Tot zover niks aan de hand, toch? Goed, de woorden moskee, islam en moslim zijn ge vallen, maar er is verder niemand onheus bejegend. Of wel soms? Het is warm in Surabaya. Zweterig, chagrij- nigmakend warm. Om een uur of elf in de WAAR EN WAT j.H In de Amerikaanse staat Texas ligt één van de meest afgelegen parken van de Verenigde Staten. In het uitgestrekte Big Bend kun je uren paardrijden, wandelen en kanoën zonder iemand tegen te komen. M eem vier flesjes water mee om te drinken en I één om over je hoofd I te kieperen als je het echt warm krijgt." On- ze begeleiders Janelle en Onario kunnen niet genoeg benadrukken dat het heel warm wordt tijdens ons ochtendje paardrij den in het Big Bend Ranch State Park. Er is voor vandaag ruim 40 graden voorspeld in het zuidwesten van Texas. Als iedereen op een paard is geklommen, gaan we meteen heuvelopwaarts. „Naar vo ren leunen als we stijgen, naar achteren als we dalen", instrueert Janelle. Mijn paard Ruby zoekt tussen de losse stenen naar een goede plek om haar hoeven te plaat sen. Zo nu en dan glijdt ze uit. Best span nend, als je nog nooit paardgereden hebt. Vanaf een heuvel kijken we over een leeg en dor landschap met indrukwekkende rotsformaties. „De Solitario is een van de zeven geologische wereldwonderen", weet Janelle. „De komvormige krater van 13 bij 15 kilometer is 36 miljoen jaar geleden door een vulkanische uitbarsting ontstaan." Het heeft in de Chihuahuan-woestijn al an derhalf jaar niet geregend. Zelfs de cactus sen lijken dood te gaan. De leegte en stilte zijn indrukwekkend. We zijn hier echt in the middle of nowhere. „Om precies te zijn, op 200 kilometer van de snelweg. De dichtstbijzijnde Walmart is zeker 500 kilo meter rijden", zegt Janelle. „Ik ben geen shopaholic", voegt ze er glimlachend aan toe als ze onze geschokte blikken ziet. Een paar uur later douchen we zweet en stof van ons afin het luxe Lajitas Golf Re sort en Spa. Eind achttiende eeuw werd hier een handelspost opgericht, nadat in de buurt kwikzilver - een ingrediënt voor ex plosieven - was ontdekt. In Europa was daar veel vraag naar. In het nabijgelegen Terlingua was in de jaren dertig van de vo rige eeuw zelfs de grootste kwikzilvermijn ter wereld. In die tijd telde Terlingua tweeduizend in woners. Toen de vraag naar kwikzilver stopte, sloten de mijnen en vertrokken de inwoners. In 1977 woonden er nog maar drie mensen. Nu telt het voormalige spook- stadje weer zo'n tweehonderd inwoners. Veelal kunstenaars, musici en gidsen die je kunt inhuren om excursies te maken, 's Avonds verzamelen de inwoners zich op de veranda van het Starlight Theatre. Ze drinken een biertje, spelen gitaar en kijken naar de ondergaande zon. Het voormalige filmtheater fungeert als restaurant. Op de menukaart staat onder andere een mega- broodje hamburger. De hamburger weegt maar liefst 500 gram. Er liggen vier plak ken gebakken bacon, drie plakken kaas, twee gebakken eieren, gebakken uitjes en augurken op. Een aantal overmoedige reis genoten lukt het niet het gevaarte naar bin nen te werken. Voor bezoekers aan dit afgelegen gebied is de Santa Elena Canyon een must. De ca nyon is gevormd door de Rio Grande, die zich een weg heeft gebaand door 500 me ter hoge rotsen. De rivier is over 1.600 kilo meter de grens met buurland Mexico. De canyon is een natuurlijke en onneembare barrière voor immigranten die naar de Ver enigde Staten willen. Als we langs de Rio Grande lopen, sprin gen zonnebadende schildpadjes verschrikt in de rivier. Libelles zweven boven het wa ter. Langs de rivier is enige begroeiing, de omgeving is dor en droog. Dat is anderhalf uur rijden verderop heel anders. Onze be stemming, de Chios Mountains Lodge, ligt 1.000 meter hoger dan de canyon en het landschap is er groen. Bioloog David Elkowitz raakt niet uitge praat over de flora en fauna in de omge ving. „Er komen hier meer plant- en dier soorten voor dan waar ook in de VS. In Big Bend National Park, 325.000 hectare groot, groeien 1.200 soorten planten, waaronder 60 soorten cactussen. Er zijn 180 soorten vlinders en 450 vogelsoorten, zoals valken, haviken, kolibries, adelaars, roadrunners (renkoekoeken) en de colimazanger. Maar ook zwarte beren, bergleeuwen, poema's, reptielen, schorpioenen en heel veel mie rensoorten." De Chisos Mountain Lodge is de enige overnachtingsplaats in het nationaal park. De lodge ligt op 1.650 meter hoogte en het is er heerlijk koel, vindt Elkowitz althans. Daar denken wij anders over als we de Lost Mine Trail lopen. Met 28 graden is het in derdaad een stuk koeler dan voorgaande da gen, maar als we in de zon heuvelopwaarts wandelen, vinden we het toch best warm. Zoals altijd maakt het uitzicht over de om geving veel goed. Als we 's avonds op de menukaart lezen dat we met onze wande ling 1.700 calorieën hebben verbrand, is schuldgevoel vanwege het eten van een overheerlijk chocoladedessert niet nodig. De volgende ochtend gaan we kanoën op de Rio Grande, die ook hier de grens met Mexico vormt. Langs de rivier groeien geel- bloeiende bloemen die naar citroen ruiken. 'Ook vind je er zo'n tweehonderd soorten medicinale planten, die door indianen wer den gebruikt. We peddelen langs de restan ten van een badhuis dat in 1912 bij warm waterbronnen werd gebouwd. In die tijd was hier ook een motel. Het zal toen een stuk drukker zijn geweest. Nu zien we hele maal niemand. Aan het eind van de trip staat onze chauf feur op de afgesproken plek op ons te wach ten. We verlaten Big Bend en keren terug naar de bewoonde wereld. Voor het eerst zien we de jaknikkers van de olie-indus trie, waarmee we Texas associeerden voor COLOFON eindredactie Jan van Mullem vormgeving Henk te Boekhorst advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Texas, VS Big Bend National Park Dallas TEXAS San Antonio m Houston MEXICO Rio Grande Big Bend State Park en Big Bend National Park liggen in het zuidwesten van Texas. KLM vliegt in de zomer vijf keer per week rechtstreeks naar Dallas Fort Worth: www.klm.com. In de winter wordt de vlucht door Delta Air Lines (met overstap) uitge voerd: www.delta.com. Vanaf Dallas vlogen wij met American Airli nes naar El Paso. Vanaf daar met de auto naar Big Bend. Terug vlogen we van Mid land naar Dallas. Kijk voor overnachten op www.chisosmoun- tainslodge.com, www.lajitasgolfresort.com, www.bigbendresortadventures.com. Alle accommodaties bieden excursies aan. Wij gingen paardrijden met www.lajitassta- bles.com en wandelen en kanoën met www.bigbendrivertours.com. Meer informatie: www.visitbigbend.com en Texas Tourism: www.traveltex.com. Foto's, van boven naar beneden: Kanoën in de middle of nowhere. De megaburger wordt geserveerd in het Starlight Theatre in Terlingua. Locals bij het Starlight Theatre. Foto rechts: Begeleider Onario rijdt op een ezel door het Big Bend Ranch State Park. foto's Lutske Bonsma door Lutske Bonsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74