PZC Seks senioren 23 FILM Er zijn treinen om mee van A naar B te gaan. Er zijn ook treinen die van zichzelf zo aantrekkelijk zijn, dat de route amper van be lang is. Zoals een stoomtrein. In de romantische Duitse Harz ligt zo'n 140 kilometer spoorlijn die je puur voor de lol bereist. In de tijd dat de mens geloofde dat technische vooruitgang uitsluitend voorspoed zou brengen, verschenen ook in de natuurlijke pracht van het Harzgebergte de eerste stoomlocomo tieven. Beroemde schrijvers en dichters als Goethe en Schiller hadden al eerder de mystieke pracht van dit gebied bezongen. Ze verleidden zo menig romanticus om in hun voetsporen de ultieme wandeling te maken naar de toen nog ruwe Broeken. Als je geluk hebt, biedt deze 1.142 meter ho ge berg een fraai uitzicht over de omringen de toppen, die uit de duistere wouden op rijzen. De meeste dagen van het jaar is de ongenaakbare rotsformatie in witte nevel gewaden gehuld. Op dergelijke dagen lij ken schimmige figuren door de bossen te glijden. Geen wonder dat de bevolking hier in plaatsjes als Elend (ellende) en Sor- ge (zorg) zwoer dat haar berg bezeten was. En dat de mensen geloofden dat in de Wal- purgisnacht de heksen er bijeenkwamen om de duivelse sabbat te vieren. De wandelescapades van Duitse romantici kwamen misschien voort uit een drang die berg door een beklimming te bedwingen. Maar moet dat niet makkelijker kunnen, zal iemand zich later hebben afgevraagd. En ja, dat kon. Eind negentiende eeuw is een spoorbaan aangelegd. Daarvan hebben treinenthousiastelingen nog altijd plezier. "Het traject is inmiddels uitgebreider dan de oospronkelijke verbinding tussen Drei Annen Hohne en Schierke, die in 1898 werd geopend. De Harzer Schmalspurbah- nen (HSB) vervoert jaarlijks een miljoen passagiers over drie lijnen door de Harz. De oudste van de 25 stoomlocomotieven stamt uit 1897, de modernste is in 1956 ge bouwd. Behalve de stoomlocs bezit de maatschappij twaalf diesels en tien moder ne motorwagens, waarmee ook de lokale bevolking door de Harz spoort. De meeste WAAR EN WAT reizigers die de coupés bevolken, maakt het niet uit waar ze heengaan. Als ze maar in een stroomtrein reizen. Het stationnetje Drei Annen Hohne koes tert zich in de opkomende zon. Het is nog stil. Hoewel er nog geen locomotief in de buurt is, hangt er bij de sporen een geur van kolen, vet en afgewerkte stoom. In de verte klinkt opeens de klagende kreet van een stoomfluit. Alsof ze op dat teken heb ben gewacht, stroomt het aan de overkant gelegen hotel Der Krauterhof leeg. Mannen met imposante camera's om hun nek draaien aan de lenzen. Anderen zetten sta tieven uit en monteren hun video apparaten. Bij elk station wordt de trein verwelkomd met vuurwerk van flitslicht en geklepper van spiegelreflexcamera's. Het is ook een indrukwekkend beeld, zo'n stoomlocomotief. Je hebt niet al te veel fan tasie nodig om in het ijzeren gevaarte een levende ziel te voelen. Rustig wachtend op de volgende rit, hoor je haar alleen van dichtbij zachtjes ademhalen. Je voelt haar warmte en ruikt de zoete parfum van ko len en warm vet. Onophoudelijk zijn de twee machinisten in de weer met poetslap pen en oliespuiten. Pas als weer gewerkt moet worden, komt de machtige kolos luid tot leven. Ze briest, proest en sist. Je voelt haar zwaarte als ze naast je soepel over de rails glijdt; langzaam maar gestaag aan snel heid winnend. Je hoort dat soppige geluid van geoliede metalen delen die in elkaar grijpen en de glimmende roestvrijstalen staven die in cilinders op en neer glijden. De reizigers leunen achterover en genieten van het uitzicht op het natuurpark dat zich aan weerszijden van het spoor uitstrekt. De vrolijke conductrice slingert handig over balkonnetjes van de ene naar de ande re coupé, haar arm door het hengsel van een rieten mand gestoken. „Nog iemand opgestapt? Niemand? Wil iemand dan een flesje Brockenlikeur? Als aandenken of om hier op te drinken?" Een jong stel tast toe. Ze draaien de flesjes open en kijken elkaar diep in de ogen. Er gaat niets boven roman tiek in een echte stoomtrein. Media Broeken Berlijn Schierke SDrei Annen Hohne Reizen door Arnoud Cornelissen Deze reis is gemaakt op basis van een vier daags arrangement van Treinreiswinkel (415 euro, inclusief treinreis naar de Harz vanaf elk station in Nederland). Overnach ten in hotel Der Krauterhof, recht tegen over het stationnetje Drei Annen Hohne. De reiziger die handig puzzelt, kan de drie grote routes grotendeels met een stoom trein bereizen. Zie www.treinreiswinkel.nl. Wernigerode, met zijn prachtige slot, bezoe ken, is een aanrader. Hier is ook de uit 1927 stammende remise van de stoomtreinen. Rondleidingen op woensdagen en vrijdagen. Je kunt er zelfs een cursus stoomtreinmachi nist volgen (349 euro) of een dertiendaagse opleiding tot ere-machinist van de HSB DUITSLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73