eni veroordeelden is bittere noodzaak SPECTRUM 15 -sar menleving en kan op heel kleine schaal, af en toe, leiden tot een net iets betere wereld. Een humane beje gening is bovendien een kwestie van beschaving. Het is niet zo moeilijk fat soenlijk om te gaan met de aardige buurman of de vriendelijke leerkracht van zoon of dochter. Beschaving toont zich juist als fatsoen moeilijk is op te brengen, omdat degene die als mens aanspraak maakt op een huma ne bejegening, zelf iets vreselijks heeft gedaan. Daarmee overtuig ik niet iedereen. Dat besefik. Daarom kies ik nog een andere invalshoek. Ik ben er na al die tijd als strafrechtadvocaat namelijk ook van overtuigd dat een ieder - ook u en ik - vandaag of morgen kan wor den opgepakt en kan worden veroor deeld, terecht of onterecht. Ik vraag u om zich te concentreren op het woord je 'onterecht'. In het strafrecht wor den namelijk dagelijks fouten ge maakt. Dat kan niet anders: bij de poli tie, bij het Openbaar Ministerie, in de advocatuur en in de rechtspraak wer ken mensen - en die maken nu een maal fouten. Elke werkdag staan hon derden mensen in Nederland terecht. Dat betekent dat het onvermijdelijk is dat elke dag mensen ten onrechte wor den veroordeeld, voor iets dat zij niet hebben gedaan. Het is ondenkbaar dat al de mensen die in de strafrechtsple ging werken dag in dag uit foutloos Het is onvermijdelijk dat elke dag mensen ten onrechte worden veroordeeld werken. En zodra een fout wordt ge maakt, dreigt het gevaar van een onte rechte veroordeling. Soms gaat het om iets kleins, maar de bekendste zaken van onterechte ver oordelingen hebben betrekking op le vensdelicten. U kent die zaken uit de media: de Puttense moordzaak, de zaak van Lucia de Berk, de zaak van de Schiedammer parkmoord. Het zijn zaken waarin de emoties vanaf het al lereerste moment hoog zijn opgelo pen. En door die emoties kan het zicht op de waarheid nog wel eens ver troebeld raken. Dat kan ook u morgen of overmorgen overkomen, geheel ten onrechte natuurlijk. Waar het mij om gaat, is dat een hu mane bejegening ook noodzakelijk is omdat we voortdurend moeten besef fen dat de strafrechtspleging mensen werk is - en dat er dus ten onrechte mensen worden veroordeeld. Niet ie dereen die in de gevangenis zit, is een boef. In dat verband is er een parallel te trekken met het verhaal van lob. Dat gaat in de kern toch ook om het lijden van de onschuldige. Job, een vroom, onschuldig en rechtschapen man, ver liest al zijn bezittingen. Hij wordt ziek, hij wordt getroffen door ramp spoed. Hem wordt voorgehouden dat zijn lijden het gevolg is van een slech te levenswijze. Dat is namelijk het tra ditionele standpunt: straf krijg je voor je zonden. Het verhaal van Job leert dat die traditionele visie niet per defi nitie juist is. Soms komt het ongeluk op je af, zonder dat je schuld hebt. Dan is de onschuldige misschien blij als hij door een goede advocaat wordt bijgestaan. Die onschuldige verdient het op een fatsoenlijke manier door de samenleving, door de rechter, in de gevangenis te worden behandeld. ZATERDAG 24 MEI 2014 illustratie Censuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71