Fatsoenlijke behandeling verdachten em Nederland onder zoekt of transgen ders als geslachts aanduiding een X in hun paspoort kunnen krijgen. Beter is het om het geslacht bij niemand meer te vermelden. Een humane bejegening van verdachten en ver oordeelden in het strafproces is geen luxe. De samenleving heeft daar belang bij. Bovendien is niet iedereen in de cel een boef. 14 SPECTRUM T U0ok U en ik zijn onder omstandigheden in staat de ernstigste feiten te plegen Er zijn landen in de we reld waar transgen- ders zich als 'derde sekse' kunnen registre ren. Dat kan sinds kort in India, waar bepaal de groepen transgen- ders binnen de cultuur ook een eigen plek innemen. En in Australië is het, dankzij de vastberaden Norrie man nor woman), mogelijk om een X in je paspoort te krijgen. In beide landen krijg je die X alleen in je papieren als je transgender bent. In Nederland wordt onderzocht of we die X ook hier mogelijk moeten ma ken. Nederland krijgt namelijk per 1 juli een nieuwe transgenderwet; een wet voor transgenders die het ge slacht op de geboorteakte willen wijzi gen van M naar V of andersom. Maar wat betekent dat als je je man noch vrouw voelt, of juist allebei? Dan heb je aan de keuze tussen M en V niet genoeg. Een X kan dan uit komst bieden. Zo'n X voorkomt bij voorbeeld dat je door de overheid 'ge meneerd' of'gemevrouwd' wordt - en niet alleen door de overheid, maar ook door tal van andere instanties die gebruik maken van de Basisregistratie Personen (BRP). Het is echter de vraag of een X wel zorgt voor erkenning van een 'derde sekse'. Je zou zeggen dat het een te ken van vooruitgang is: India en Au stralië lopen gewoon op ons voor. Toch is dat niet het hele verhaal. In dia, Australië én Nederland kennen een cultuur waarin je meer voorstelt als vrouw en nóg meer als man. Als mensen in de war raken over je ge slacht, dan hoor je er gewoon niet bij. Dat stigma lost een X niet zomaar op. Erger nog, het is in te denken dat die je juist in de problemen kan brengen. Een blik op het ID-bewijs van een sol licitant met een X erop, kan een werk- gever met vooroordelen bijvoorbeeld extra reden geven die persoon af te wijzen. Nou, kan je zeggen: we gaan gewoon het experiment aan. Voer die X in en geef die kleine groep transgenders een grote erkenning. Dan zijn we er maar vanaf. Maar wat als ze zwanger worden, kinderen krijgen, naar het toi let willen, willen sporten en ga zo maar even door? Geslacht doordrenkt onze overheid en samenleving. Een X als geslacht is dan ook geen simpele oplossing voor het probleem. Wat is dan wel de oplossing? Eigenlijk is het eenvoudig: hef registratie van geslacht op. Geen M meer in het pas poort, geen V en ook geen X, maar he lemaal niks. Dit lost ten eerste de problemen op van transgenders die noch M, noch V zijn. En ook die van transgenders die wel M of V zijn: zij hoeven hun ge slacht dan niet massaal te laten wijzi gen als zij in transitie gaan. Zo maakt het een heleboel administratieve rompslomp overbodig. Maar het reikt verder dan dat. Het is in eerste instantie een kwestie van principe. Discriminatie op grond van geslacht is in Nederland verboden. Het is voor de staat dan ook niet nood zakelijk om te weten of iemand M, V of iets anders is. Dat betekent niet dat geslacht zou op houden te bestaan. Oogkleur, etnici teit en geloofsovertuiging worden ook niet door de overheid geregistreerd, maar bestaan desondanks nog steeds. Transgenders die een geslachtsaanpas- sende behandeling ondergaan, blijven ook bestaan. Wat het wel betekent, is dat geslacht een persoonlijke aangelegenheid wordt. Iets waarover je zelf de baas bent. Een grotere erkenning kan een mens niet krijgen. Het is de erken ning van de eigen zeggenschap van het individu; de erkenning dat de overheid niets in je onderbroek of je hoofd te zoeken heeft. Er zijn ook tegenargumenten te be denken. Voor het bevolkingsonder zoek naar borstkanker moet op een an dere manier worden vastgesteld wel ke mensen borsten hebben. En - niet de minste - het afstammingsrecht moet het zonder 'vader' en 'moeder' stellen. Dit soort bezwaren lijken echter gro ter dan ze zijn. Zo kan de huisarts re gistreren of mensen in aanmerking komen voor borstkankeronderzoek. En een samenleving waarin geen on derscheid wordt gemaakt tussen va ders en moeders, zou recht doen aan moderne ideeën over gelijkheid en emancipatie. Zowaar zijn we dan aan gekomen in een genderdiverse samen leving, waarin je niet M, niet V, niet X bent. Je bent gewoon jezelf! De vraag is of de voordelen van het af schaffen van geslachtsregistratie op wegen tegen enkele praktische nade len. Dat is helaas niet wat de overheid nu onderzoekt. De X ligt daarom mo gelijk eerst in het verschiet. Toch hoop ik dat wij hier in Nederland nog een stapje revolutionairder kunnen zijn, door die X voor iederéén toegan kelijk te maken en niet alleen voor transgenders. Dan hoeven er geen voorwaarden aangehangen te worden. En dan betekent de X ook niet expli ciet transgender, dus vreemd, dus ex cuus om uit te sluiten. Toch zou ik mij blijven afvragen: waarom registre ren we geslacht dan nog? Vrede zonder verzoening leidt op den duur weer tot oorlog. Daar ligt mis schien wel een parallel met het strafrecht. Uit eindelijk moet de inzet van het straf recht ook tot vrede leiden - tot rechts- vrede, zoals dat wel wordt genoemd. Die vrede is niet blijvend als niet ook verzoening kan plaatsvinden. En dat betekent dat het verstandig is niet te veel in termen van wij en zij te den ken. Ook verdachten zijn mensen en verdienen het als medemens te wor den behandeld - welke vreselijke fei ten zij ook hebben begaan. Ik ben er na 25 jaar in het strafrecht wel van overtuigd dat een ieder - ook u en ik - onder omstandigheden in staat zijn de ernstigste feiten te plegen. Boeven behoren niet tot een speciale catego rie in de samenleving: mijn cliënten zijn jong en oud, ze zijn rijk en arm, hun ouders komen uit Groningen, Rotterdam, Marokko, Engeland of Til burg, ze zijn slim of heel naïef, ze heb ben een baan of zijn werkloos, ze zijn goed opgeleid of ze kunnen amper le zen en schrijven. Maar ze zijn alle maal mensen, met goede en met slech te eigenschappen. De dief, de hennep teler, de pedofiel, de moordenaar, de dronken rijder, de man die zijn vrouw heeft mishandeld: op enig moment komen ze allemaal terug in de samen leving. Die samenleving is erbij ge baat, al is het maar om waar mogelijk herhaling te voorkomen, dat die men sen niet als uitschot worden behan deld en dat ze een nieuwe kans krij gen. Daarom was het protest tegen de komst van Benno L. in Leiden, hoe be grijpelijk dat voor veel mensen ook is, uiteindelijk een verkeerd signaal. Emo ties zijn begrijpelijk, oproepen tot ge weld schaadt uiteindelijk de samenle ving. Een fatsoenlijke, humane bejegening van verdachten en veroordeelden in het strafproces is, kortom, geen luxe die wordt gepropageerd door softies en mensen die buiten de maatschap pelijke realiteit staan. Zij is bittere noodzaak om niet alleen tot vrede - rechtsvrede - te komen, maar ook tot verzoening. Die verzoening is uitein delijk in het belang van de gehele sa- Sophie Schers is beleidsmede werker bij Transgender Netwerk Neder land (TNN), de landelijke belan genorganisatie voor transgen- ders. Sinds 2012 is zij van uit TNN betrok ken bij de tot standkoming van de nieuwe transgender- wet. Stijn Franken is hoogleraar strafrecht en strafproces recht aan de Universiteit Utrecht Daar naast is hij advo caat in hetzelf de vakgebied. Dit is een ver korte versie van een lezing die hij onlangs hield. door Sophie Schers Niet M,V ofX, maar niks! a reageren? opinie@depersdienst.nl door Stijn Franken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70