Op zoek naar nieuw soort christendom Klinieken weigeren opname Frank R. auping 6 BINNENLAND plaza Haarlem is maandag de eerste van zeven steden waar zeven spre kers zeven minuten spreken voor zeventig aanwezigen. Er spreken christenen uit verschillende ker ken, maar ook moslims en atheïs ten. Twee van de sprekers - Stevo Akkerman en Roald Schaap - wis selen alvast van gedachten in een Amsterdams café bij een kop kof fie. Trouw-journalist en auteur Akkerman, die in Haarlem spreekt, schreef het boek Donder dagmiddagdochter over de dood van zijn pasgeboren dochter. Op gegroeid in een orthodox protes tantse kerk, botst hij daarbij met zijn vrouw, die de evangelische kant opgaat. Zanger Roald Schaap vertelt in Ede onder meer over zijn boek De kerk binnenstebuiten. Inspireren voor een nieuw christen dom. Wat is er mis met het huidige? Schaap: „De kerk is een instituut voor waarheid geworden; de baas over het antwoord op de vraag 'wie is God?'. Zorg voor mensen om je heen blijft hangen op 'je zonden zijn je vergeven'. We moe ten weer terug naar de kerk die de armen helpt." Akkerman: „Voor mij zijn kerk en geloof twee verschillende dingen. Geloof is een permanente zoek tocht, geen bestemming. De streng calvinistische gerefor meerd vrijgemaakte kerk die mijn jeugd getekend heeft, diende voor al om mij bij God weg te houden. Ik wil niet vertellen hoe anderen het moeten doen, maar het vooral over eigen ervaringen hebben. Ik merkte dat die anderen kunnen helpen. De reacties die ik op mijn boek kreeg, waren heel divers. De herkenning was niet één op één, maar dat was niet erg." Welke kerk bezoeken jullie nu? Schaap: „Ik ben nu zoekende. Vas te ideeën van een kerk werken niet altijd. Toen ik depressief was, merkte ik dat er in de kerk geen ruimte was voor lijden." Akkerman: „Die is er alleen als het lijden overwonnen is. Schaap: „Inderdaad. Ook in de evangelische kerk moet alles meteen opgelost worden." Akkerman vertelt over de English Reformed Church die hij regelma tig bezoekt, waar de liturgie voor elke dienst vaststaat en er plek is voor klassieke muziek. „In die vas tigheid zie ik heel veel ruimte voor mezelf." Schaap: „Het gaat zo vaak over diensten. We hebben een schei ding van kerk en staat, maar we zouden ook een scheiding van kerk en geloof moeten hebben. Een dienst is geen middel en de kerk is geen doel. Ik ga al drie jaar niet meer naar diensten." Schaap groeide op in een christe lijk gereformeerde kerk en be zocht een tijdlang evangelische kerken. Hij zoekt geloof nu liever in gesprekken over God met vrien den in de kroeg. „Met hen heb ik veel meer commitment dan met 300 mensen in een kerk." Wat gaan jullie vertellen bij 7keer/? Akkerman: „Ik ga vast iets gebrui ken van de Poolse dichter Czes- law Milosz. Hij roept op tot erbar men met zwak gelovigen. De ene dag gelooft hij wel, de andere niet. Dat herken ik." Schaap: „Het zou tof zijn als het christendom geen subcultuur meer zou zijn en minder versnip perd. Nu zit je op zondag in je kerkrol, op maandag in je werkrol en op dinsdag in je voetbalrol. Maar je moet het veel dagelijkser bekijken: over hoe verantwoord deze koffie is, bijvoorbeeld." Liefst zou Schaap een liturgie voor de hele week hebben, met 'el ke dag een kleine oefening'. Ak kerman sluit zich daarbij aan. „Je zelf even stilzetten, is niet gemak kelijk zonder tradities." Ook de kliniek in Assen die is ge specialiseerd in zedenmisdrijven, wil de verdachte niet opnemen. Alle vier de instellingen vinden dat ze niet zijn ingericht voor een lange en intensieve behandeling voor iemand met een complexe en problematische diagnose, zoals die bij R. is gesteld. De afwijzing leidde tot grote ver bazing bij de rechters. „Koudwa tervrees. Het lijkt erop alsof geen enkele kliniek zijn vingers wil branden aan R." Verder werd gisteren duidelijk dat in de jaren dat zedenverdach te Frank R. uit Cuijk actief was, hij een steeds sterkere voorkeur ontwikkelde voor 'extreme en do minante seks met jonge meisjes'. Door alcoholmisbruik, zijn geïso leerde leven en zijn drang naar seks heeft hij steeds meer toegege ven aan zijn fantasieën, stellen de gedragsdeskundigen die R. onder zochten. De nu 49-jarige man sloeg vaak een flinke hoeveelheid bier achterover als hij chatte met zijn jonge slachtoffers, gaf hij toe. Uit rapportages van de gedrags deskundigen blijkt dat R. een ein- zelganger is en 'sociaal incompe tent'. Hij vluchtte in internet en ontdekte daar dat hij zich onbe kommerd kon uitleven. Volgens de deskundigen lijdt R. aan seksu ele stoornissen en pedofilie en is de kans groot dat hij in herhaling valt. Woensdag maakt het Openbaar Ministerie de strafeis tegen Frank R. bekend. Dé winkel met het complete Auping assortiment onder één dak. Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) INTERVIEW 7KEER7 door Koen Verhelst AMSTERDAM - 'Inspiratie opdoen voor een nieuw soort christendom' is de insteek voor 7keer7, een road- trip langs zeven steden. Het is een particulier initiatief van een aantal zoekende gelovigen Stevo Akkerman (links) en Roald Schaap foto Felix Kalkman/HH De avonden: Haarlem 26 mei; Ede 2 juni; Zwolle 9 juni; Leeuwarden 16 juni; Eindhoven 23 juni; Rotterdam 30 juni; Hilversum 7 juli, uitverkocht. ASSEN - Geen van de vier Foren sisch Psychiatrische Klinieken in Nederland willen zedenverdachte Frank R. opnemen voor behande ling. Dat bleek gisteren op de der de dag van het proces over de ze- denzaak-Cuijk bij de rechtbank in Assen. E - - Kijk voor onze koopzondagen op www.auping.nl Actieperiode 17 mei t/m 22 juni 2014. Vraag naar de voorwaarden in de winkel of kijk op auping.nl/boxspringweken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6