st m Asielzoekers kloppen weer massaal in Europa op de deur. Ze komen vooral uit Syrië. Vier miljoen mensen zijn dat verwoeste land inmiddels ontvlucht. Gewone mensen zoals Malek, wiens leven in gruzelementen ligt. 12 SPECTRUM >1 Gevlucht, maar nergens welkom In een cafeetje in de T\irkse stad Edirne is de schouder van de 30-jarige Malek nog blauw van de ontmoeting met de Bulgaarse grenspoli tie. Malek vertelt. Het ene moment vol woede, vech tend tegen de tranen. Het andere mo ment bitter lachend over alle ellende. Half oktober verliet hij het ziekenhuis in Syrië, in Deir ez Sur, waar hij als anesthesist werkte. Hij trok het na ruim twee jaar burgeroorlog niet meer. Elke dag nieuwe slachtoffers van de waanzinnige oorlog. Mensen die sterven, omdat er maar één zuur stoftank is of omdat de elektriciteit het laat afweten. Zo zinloos. Als medi cus besliste hij over leven en dood, op basis van tekorten aan alles. Elke dag weer die ultieme verantwoordelijk heid. Welke patiënt mag aan de zuur stof? Wie help je eerst? Malek be schrijft de stress op een overvolle in tensive care, de volle wachtkamer met doodongeruste familieleden die maar op de deur en de ramen blijven bon ken, omdat ze willen weten of hun ge liefden het er levend van af zullen brengen. De jongen die bloedend bin nen werd gebracht, vergeet hij niet meer. „Ik ga dood, ik ga dood", zei hij voortdurend. Malek probeerde hem gerust te stellen. De chirurg zou de ko gel eruit halen, hij was nog jong, zei hij. Maar twee minuten later verstom de zijn hartslag. Hij had meer inwen dige bloedingen dan de opgejaagde artsen hadden gezien in de chaos. Ook het beeld van zijn vriend Adnan die in zijn armen stierf, staat in zijn geheugen gegrift. Bij een explosie wa- door Jessica Maas i\ Miljoenen Syriërs zijn voor de burgeroor log in hun land op de vlucht geslagen. Maar nergens zijn ze welkom. Het verslag van de anesthesist Malek spreekt boekdelen. Maleks verhaal is een van de getuigenissen van gewone mensen die door 'Fort Europa' worden terugge stuurd. Alle portretten zijn te lezen op een speciale webpagina. www.pzc.nl/forteuropa of: www.bndestem.nl/forteuropa 'Kop dicht en naar beneden kijken' ï-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68