66 SPECTRUM 7 mm denclub heeft. Ik kende de Achter hoek maar een klein beetje en was er niet erg enthousiast over. Maar dat was na een halfjaar over. Nu vind ik het prima hier." Van Scherrenburg-aan-het-werk ziet er heel anders uit. Scherp, bijtgraag en vasthoudend. 'Het grote blonde beest' en 'brutale kak' zijn kwalifica ties die politici haar toebedeelden in haar tijd als politiek verslaggever voor Den Haag Vandaag. In 1999 schoot toenmalig minister Hirsch Ballin van Justitie, voor het oog van de camera op de hielen gezeten door Van Scher- renburg, een herentoilet in om aan haar te ontkomen. Het was PowNews voordat PowNed zelfs maar bestond. Ze kan zich er nog over opwinden: „Ik dacht bij mezelf: 'Kom op Hirsch Ballin, je moet er toch een keer uitko men, jongen. Ik sta hier al uren te wachten, dit kan er ook nog wel bij'. Dat het zo komisch was, wist ik op dat moment ook niet. Ik heb in de journalistiek wel geleerd dat je vast houdend moet zijn, je niet met een kluitje in het riet moet laten sturen." Privé of aan het werk, zelf ziet Van Scherrenburg geen verschil. „Het loopt in elkaar over. Je kunt dat niet loskoppelen." Ze is wie ze is en daar mee basta. „Het is geen theater, ik kan überhaupt niet acteren." Het is eerder zo dat ze haar leven heeft ingericht naar wie ze is. „Ik heb werk gevonden dat past bij mijn karakter. Ik ben nieuwsgierig en ongeduldig. Ik ben van de dagproductie, zou gek worden van een deadline van een halfjaar. Een week kan net, maar that's it." Ze kwam begin jaren zeventig als een van de eerste vrouwelijke journalisten binnen op de redactie van de Arnhem se Courant. „Eén grote mannenkliek. Ik leerde al snel hoe te overleven. Als je in je schulp kruipt, word je niet se rieus genomen door die stoere testos- teronbende. Ik ben goede maatjes met ze geworden." Als ze een idee voor een verhaal opperde, bracht een van haar collega's dat in als zijn plan. Daar over kan ze zich dan weer niet opwin den. „Ik dacht alleen maar: 'Nu weet ik hoe het werkt'." Ze vond Arnhem een verademing in vergelijking met Ede, waar ze was op gegroeid. Haar ouders hadden er een bouwbedrijf. „Een benauwende ge- Ik heb mezelf al die jaren helemaal aan de kant gezet om mijn werk en de kinderen te kunnen combineren meenschap. De hei en de bossen zijn geweldig, maar voor de rest vond ik Ede geen bal aan. Voor jongeren had je Mol's cafetaria, meer niet." Van Scherrenburg wilde echter meer dan regio-verslaggeving. Ze verruilde Arnhem voor Den Haag en daarna de krant voor de tv. Ze is niet iemand van de nuance, ze vindt ergens iets van en anderen vin den iets van haar. Als het gaat om fa milie of vrienden, trekt ze zich de kri tiek aan. Anders niet. Misschien is het een reactie op haar ouders, voor wie de mening van anderen juist heel be langrijk was. „Dat anderen altijd iets van je vinden, heb ik altijd een vol strekt overbodige bezigheid gevon den. Maar als je op tv te zien bent, neemt de kritiek enorm toe. Je krijgt van alles over je heen. In eerste instan tie schrok ik ervan, maar al snel dacht ik: 'Oké, dit hoort er dus bij'. Collega's zeiden: 'Een brede rug ontwikkelen, Wouke'. Het doet me nu niets meer." In 2004 zegde ze haar baan bij de NOS op en verhuisde met Cees naar Frankrijk. Voor de buitenwacht was dat plotseling. „Ik had mezelf hele maal aan de kant gezet om werk en kinderen te kunnen combineren, vond ook dat de kinderen er bekaaid vanaf kwamen. Hoewel ze dat zelf heel anders zien en zeggen dat ik al tijd als eerste klaar stond op momen ten dat het ertoe deed." Na het inter view stuurt Van Scherrenburg nog een e-mail: dat woord 'bekaaid' moet van haar kinderen worden veranderd in 'soms bekaaid'. Het tv-werk was er na de moord op Fortuyn niet leuker op geworden. Het waren lange werkdagen. „Het was al leen maar oorlog met die LPF. Ze maakten elkaar af. Stond je weer voor een deur te wachten totdat iemand hysterisch naar buiten kwam. De eer ste week denk je: 'Wow'. De tweede week: 'Wat gebeurt hier? Hou eens op!'. En de derde week ben je er knap ziek van, kan ik je vertellen." Ze is hartstikke tevreden nu, in de Achterhoek. „Het zou wel schandalig zijn als ik geen gelukkig mens was. Ik zit hier aan een heerlijke salade, met allerlei leuke dingen in het vooruit zicht. Waarover zou ik nou moeten zeuren? Ik heb toevallig net de vragen lijst 'Hoe gek is Nederland?' van het UMC Groningen ingevuld. Daaruit bleek dat ik qua mentale weerbaar heid heel hoog scoor. Dan ben je na tuurlijk ook niet gauw ongelukkig. Ik ben heel erg van het mouwen opstro pen; ik laat me niet kisten." Ook Cees heeft het volgens haar pri ma naar zijn zin als pensionado. Zelf doet ze op haar 67e alleen nog klussen waar ze zin in heeft. Zoals Piment en Politieke Junkies in De Balie in Am sterdam. En anders doet ze het ge woon niet. Even heeft ze overwogen de landelijke politiek in te gaan voor D66. „Want ik heb een enorme liefde voor het politieke bedrijf, ik ben van die wereld gaan houden. Maar dat idee viel thuis bepaald niet in goede aarde. Als ik roep dat ik voor een klus een paar dagen in een hotel in Amster dam of in Den Haag ga zitten, is er niemand die vraagt wanneer ik weer thuis kom. Ik heb altijd de volledige vrijheid. Maar toen ik het over in de politiek gaan had, brak de pleuris uit. Echt niemand vond het een goed idee. Zelfs mijn vrienden niet. Ik kwam Jan Marij nissen tegen. Hij zei: 'Het is niet waar, hè? Je laat je toch niet vier jaar uitwonen? Terwijl je net zo'n leuk leven hebt met Cees'." Dat deed voor haar de deur dicht. „Ik heb tegen Alexander Pechtold gezegd dat het voor de fractie maar goed is ook, want ik ben natuurlijk niet ie mand van de fractiediscipline. Dat was hommeles geworden." MÊÊSSMÊSIÊÊÊÊ mi ZATERDAG 24 MEI 2014 Domweg gelukkig in de Achterhoek Wouke van Scherrenburg (1946, Ede) woont in Doetinchem en heeft een vakantiehuis in de Franse Tarn. Ze is getrouwd, heeft twee dochters, een zoon en twee kleinkinderen. Ze werkte onder mer als verslaggever voor Arnhemse Courant en De Nieu we Krant (kopblad van De Gelderlan der), als parlementair verslaggever voor de regionale dagbladen en als verslaggever voor Den Haag Vandaag. Af en toe is ze nog debatleider, dag voorzitter of interviewer. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63