Stinsenplanten dwing je niet in een perkje A SPECTRUM 5 H A gen. „De hoeve is een zware verant woordelijkheid. Soms ben ik daar be nauwd van. Maar ik zorg er goed voor en blijf alert. De laatste jaren van de vorige eeuw heb ik na een zeer zware storm het schild, de achterkant van de schuur, door het bedrijf Jan van der Velde laten restaureren. Er was een hoekkeper losgekomen en die trok de hele schuur uit zijn even wicht. Dat was wel schrikken. Ik heb meteen de schuur laten zekerstellen door het aanbrengen van twee enor me stijve hoeken. Dat is heel netjes gedaan. Er kunnen nog steeds gaten in de schuur vallen, maar hij kan in elk geval niet meer kapseizen of op drift raken." „Bij de restauratie moesten er rietdek kers aan te pas komen. Opeens zei Jan van de Velde: 'Nu we toch zo hoog bezig zijn, zouden we een uilen- kist kunnen plaatsen, hoog onder het dak, en dan ook een vlaggetje óp het dak.' En dat is gebeurd. Het vlaggetje mocht ik zelf verven." De Hooge Hoeve is 'een verhaal waar van je hoopt dat het nooit eindigt', zegt Ellen Hondius. Aan dat moment wil ze dan liever ook niet denken. „Ik ben weliswaar 74 jaar, maar heb een ontzettende levenslust. Ik wil nog heel veel. Dat heb ik altijd al gehad. Zolang ik de verantwoordelijkheid aan kan, blijf ik goed voor De Hooge Hoeve zorgen. Ik sta er voor mezelf op dat ik het niet door gebrek aan kracht laat verwaarlozen. Dat mag niet gebeuren." Mocht het onverhoopt ooit toch te zwaar worden, dan neemt ze radicaal afscheid. „Dan moet er een eind aan komen. De Hooge Hoeve gaat me wel zozeer aan het hart dat ik dan zelfs moeite zou hebben hier ooit nog eens terug te komen." De vierkante kilometer van Dreischor wordt in kaart ge bracht met twaalf thema's ('ankerpunten') als leidraad. De Hooge Hoeve is ook een van de ankerpunten. Pro jectleider én vegetatiekundige Joop Schaminée is onder de indruk van de tuin. Aanvankelijk hadden de initiatiefne mers van 'de vierkante kilometer' de Hooge Hoeve buiten beschouwing ge laten. „We hadden eerst het wandel pad als een van de ankerpunten in de vierkante kilometer", zegt Joop Schaminée, project leider van Venster op de Wereld. „Daar konden we echter geen lokale persoon bij vinden. Het onder houd van het pad gebeurt bijvoorbeeld niet door mensen uit de buurt, maar dat wordt uitbesteed. Toen kwamen we bij de Hooge Hoeve, dat aan het pad ligt. Ik zag die uitbundige stinsenflora in de tuin en dacht: dat is wel héél spectaculair. En de be woonster van het huis, Ellen Hondius, bleek een pracht-iemand te zijn. Het was dus een meer dan terechte wijziging om de Hooge Hoeve als anker punt te nemen." Stinsenplanten zijn voorjaarsbloeiers die ooit van uit het zuiden van Europa naar Nederland zijn ge haald om vooral kloostertuinen, kasteelparken en landgoederen in de lente op te fleuren, voordat het blad komt en grassen gaan groeien. „Ze gedragen zich als wilde planten", zegt Schaminée. „Je moet ze hun gang laten gaan, want je dwingt ze toch niet in een perkje. Sommige mensen, die een hang naar ordening hebben en willen dat alles netjes op zijn plek staat, vinden dat misschien juist wat rom melig." Het is echter een ware rijkdom aan flora, vindt Schaminée, die werkzaam is bij Alterra Wagenin gen University and Research en als hoogleraar sys- teemecologie is verbonden aan de universiteiten van Wageningen en Nijmegen. Bij de Hooge Hoeve stuitte hij onder meer op Groot sneeuwklokje, Oos terse sterhyacint en Boerenkrokus. „Ik was heel ver rast zo'n mooie stinsentuin in Dreischor aan te tref fen", zegt Schaminée. „Zeeland heeft er bijna geen voorbeelden van, maar bij Ellen stikt het van de stinsenplanten die waanzinnig mooi tot ontwikke ling zijn gekomen. Ze kent ook alle soorten en is er ontzettend trots op. En terecht. Je ziet dat de stin sentuin met heel veel liefde tot stand is gebracht." ZATERDAG 24 MEI 2014 Deze serie komt tot stand in samenwer king met onderzoeksinstituut Alterra van Wageningen UR. De volgende afleve ring verschijnt zaterdag 7 juni. Volg ook het weblog van de onderzoe kers op www.pzc.nl/dreischor. Voor meer informatie over het pro ject zie www.vensteropdreischor.nl. Ellen Hondius in de tuin van De Hooge Hoeve. Links de boerderij met erachter de grote schuur. Rechts is de bakkeet zichtbaar. foto Dirk-Jan Gjeltema ALTERRA WA3 ENINOENlUai 4*è.:WA> «J *V\VV Aanblik van de tuin aan de voorzijde van het huis, met Oosterse sterhyacint foto Joop Schaminée

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61