In het project Venster op de Wereld belichten on derzoekers een vierkante kilometer bij Dreischor van alle kanten. De PZC tekent in een serie, rei zend door de tijd, verha len uit het gebied op. Vandaag aflevering 3: de Hooge Hoeve. m -4y 4 SPECTRUM reportage 55 WERELD DE VIERKANTE KILOMETER VAN DREISCHOR Hoeve Het jaar van ont staan prijkt in kloeke muuran kers aan de gevel: 1764. Boerderij de Hooge Hoeve, op getrokken uit ijs- selsteen, is dus precies 250 jaar oud en zetelt nog immer fier aan de zuidkant van Dreischor, enigszins verscholen voor de wandelaars op het pad achter de Daniël Ockersestraat. Het is een pakhuis van herinneringen, een tem pel van nostalgie. Je ziet, voelt, proeft er de historie. „Voor mij is het als een Zeeuws sprookje", zegt bewoonster El len Hondius-Dissevelt. Eenmaal binnen stap je terug in de tijd. Het woongedeelte is waar moge lijk gevrijwaard van moderniteiten. In de drempels hebben voetstappen van vele generaties een loopspoor uitgesle ten. In de aangebouwde schuur springt vooral de bijzondere balken- constructie in het oog. Die is deels op creatieve wijze tot stand gekomen, ge tuige onder meer het gebruik van een oude, doorgezaagde telefoonpaal. Het nummer is nog te lezen: 75. De inge nieuze touwconstructie waarmee een van de vorige eigenaren, hoewel klein van stuk, eigenhandig de mendeuren kon openen, is intact gebleven. Naast het huis staat, volledig in oude luister, een bakkeet. „Het is een soort museum"zegt El len Hondius. Ze woont al bijna een halve eeuw op de Hooge Hoeve, een tijdsbestek waarin de wereld om haar heen ingrijpend is veranderd maar de hofstede zelf goed is geconserveerd. „Het wordt steeds mooier", zegt ze, aan de keukentafel, uitkijkend op de fraaie tuin, met erachter de akkers en in de verte buurtschap Beldert. De po pulieren rond het huis ruisen sus send. Een kat gluurt nieuwsgierig door het venster. „Het was een beestenwerk, maar na een paar jaar zei mijn vader: je hebt er een paradijsje van gemaakt." Het kwam uit mijn hart. Je kunt volgens mij niet verliefd worden op een huis of een plek, maar in dit geval begint het er toch op te lijken. Ik ben wel trots op wat ik hier heb 'gepresteerd'. Ik maak ook nog steeds foto's, omdat ik mij realiseer: dit is mijn huis, en dat is gewoon prachtig. Het is te veel om te bevatten. Soms loop ik langs iets en dan denk ik: hé, dat heb ik nog nooit gezien. Zoals onlangs die doorgezaag de telefoonmast." De historie van de Hooge Hoeve gaat terug tot de late middeleeuwen, toen er al bebouwing op dezelfde locatie was. Andries Heshui j sen, ambachts heer van Dreischor, gaf in 1764 op dracht tot herbouw van de hofstede, die indertijd één geheel vormde met het toenmalige kasteel Windenburg en de vier aaneengesloten huisjes aan de huidige Slotstraat. De boerderij is na de herbouw vanaf 1835 in verschillende handen geweest, onder anderen van de familie Doele- man. In de jaren zestig liet de Middel burgse bankier P. van der Veen de Hooge Hoeve, toen al geen landbouw bedrijf meer, restaureren. Daarna bleef het pand echter onverkocht. Ellen Hondius en haar toenmalige echtgenoot grepen in 1968 de kans het tijdelijk te huren. „Toen ik hier eenmaal zat, dacht ik: ik wil hier niet meer weg. Uiteindelijk heb ik het zelf kunnen kopen. Ik kom oorspronkelijk uit Leiden en aanvankelijk dacht ik wel: waar begin ik aan? Ik kende Zee- land niet zo goed. Ik miste hier de bo men, maar ik ben gaan houden van het water, van de geluiden. Als je bo ven in het huis staat, kun je heel ver kijken. Je ziet Noordgouwe, Nieuwer- kerk en de puntjes van de zeilen op de Grevelingen. Sommigen mensen vinden Zeeland kaal en plat, maar op mij had het een effect van eenvoud, soms weemoed." Dat kwam mede door de historie die op deze plek is verankerd. „Die oude gebinten, de scherven die uit de grond naar boven komen. Je zit mid den in die oude verhalen. Van meet af aan heb ik de geschiedenis hier ge voeld, in het huis maar vooral in de schuur. Ik zag voor me hoe de men sen bezig waren met de dieren, wat ze met de opbrengst van het land deden en hoe ze in het huisje hiernaast brood bakten en melk karnden." Ellen Hondius probeert zo goed moge lijk voor het erfgoed te zorgen en daar mee de geschiedenis intact te laten. Vroeger deed zij dat samen met haar ex-echtgenoot; die erg handig bleek te zijn en heel wat heeft afgetimmerd. Als particulier eigenaar kan ze echter nauwelijks rechtstreeks een beroep doen op instanties of subsidieregelin- Z door Rolf Bosboom Hofstede als een sprookje .r I y t w IV' Nis* mMx m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60