Koken op koffermodel gastoestel gevaarlijk Kip en ei EUROPESE VERKIEZING^ 4 BINNENLAND Nederland verdeelt zijn 26 Europese zetels over tien partijen. Geen nood, het gaat toch om de poppetjes. lisboa TOMMY WIERINCA e aten een ei, mijn dochters en ik, en om dat ik het principe niet goed uitgelegd kreeg, bekeken we na het ont bijt internetfilmpjes over kip, ei en kuiken. Er is niks mooiers dan een broedse kip. Er is ook niks mooiers dan een nat kuiken dat zich van zijn ei erschaal ontdoet. Het is geen wonder dat het ei zo'n belang rijke rol speelt in veel ont staansmythen, waarin de we reld uit een oerei geboren wordt. Wie zoekt op 'ei' en 'kuiken', vindt bij de eerste hits een we reld die goed en geruststellend is. Kuikens worden nog in een nest van stro geboren en de zacht tokkende moeder is al tijd nabij. Om te leren hoe het in de ech te wereld toegaat, bezocht ik deze week de Vakbeurs Inten sieve Veehouderij in Utrecht. Daar was de levenscyclus van de productiekip goed te vol gen. Ze begint met de circa 45 miljoen legkippen in Neder land, die gezamenlijk ruim tien miljard eieren leggen. Elke kip produceert ongeveer drie honderd eieren en is na ruim een jaar afgeschreven. Een deel van de eieren gaat naar broede- rijen. Een ei is nog schoon en gaaf, pas verderop in de keten wordt het proces vuil en pijn- Dierenwelzijn telt hier pas wanneer dat profijtelijk is lijk, maar in de broederij kun je nog spreken van een zekere sereniteit. Rij aan rij liggen de bevruchte eieren onder warm licht en tropische luchtstro men. Eenmaal uit het ei, tui melt het kuiken door een gat in het broedraam een verdie ping omlaag; zijn plafond be staat nu uit de onderkant van de eieren boven zich. Een standhouder van de firma Hatchtech vertelt me dat het kuiken onmiddellijk na zijn ge boorte explosief begint te groeien; zijn korrelvoer vindt hij aan de randen van zijn we reld, in eetgoten bij ledlicht. Even verderop is te zien wat er na zes weken van dat schattige kuiken geworden is: een aange pikt, voddig dier van dik twee kilo dat ondersteboven wordt opgehangen aan zijn poten, en dan elektrisch verdoofd en ont hoofd. 450 miljoen plofkippen per jaar leggen deze route af. Mannen in pak vertellen me over de hoogwaardige techno logie die dat vraagt Mooie tech niek bezorgt ze een bijna fysie ke opwinding. Het wordt me duidelijk dat er veel innovatieve denkkracht in onze vleesproductie wordt geïnvesteerd; de knapste kop pen werken aan een steeds ver dere verfijning voor een zo groot mogelijke productie. Maar ook dat dierenwelzijn hier pas telt wanneer dat profij telijk is. Voor deze mannen be tekent dierenwelzijn dat de kip zonder poot- en vleugelbreu ken wordt afgeleverd in het slachthuis, en dat de filet zon der bloedsporen in het schap komt. De pragmatische ethiek van de technicus. De mensen hebben geen slecht hart, schrijft Joseph Roth, het is alleen veel te klein. Dat is gebleken uit laboratorium testen door de NVWA (de voed sel- en warenautoriteit). Het spuitbusje gevuld met gas, dat in de koffer is bevestigd, wordt tij dens gebruik zo heet dat het kan ontploffen. Dat vermoeden be stond al toen zich de voorbije ja ren enkele incidenten met de ap paraten voordeden. Zo explodeer de eind 2011 een gasbusje in een steengrillrestaurant in Putten. Producenten weten de ongevallen tot nu toe aan verkeerd gebruik door de consument. Er zou een te grote pan op het vuur zijn gezet Europarlementariër Ria Oomen begon in 1989 met tien zetels. Nu zou haar CDA er, volgens de exitpoll van donder dag, nog maar vier overhouden. Met de PvdA is het de afgelopen verkiezingen al even bergafwaarts gegaan. Beide partijen maken deel uit van de machtigste fracties in het Euro pees Parlement (respectievelijk de christendemocraten en de so ciaaldemocraten), maar het Neder landse aandeel daarin verwatert steeds meer. Als we de exitpoll mogen geloven, is het 26 leden tel lende oranjelegioen straks zelfs verdeeld over tien partijen. En dat op een totaal van 751 zetels. Zie dan maar eens een vuist te ma ken. Nee, hoor. Zoveel verschil maken die aantallen niet, zegt Oomen. Het Limburgse stemmenkanon zwaait binnenkort definitief af. „Het gaat erom dat je goede parle mentsleden hebt, die weten hoe je belangrijke posten binnen haalt." Zij beëindigt haar Brussel se loopbaan als Turkije-rappor- teur, een prestigieuze functie. Adriaan Schout, hoofd EU-studies van Instituut Clingendael, is het met Oomen eens: „Het gaat om de kracht van individuen. Neem Bas Eickhout van GroenLinks en Corien Wortmann van het CDA. Zij weten hoe de hazen lopen in Brussel." Beiden waren 'rapporteur', wat be tekent dat je het standpunt van het Europees Parlement mag voor- of het toestel zou binnenshuis zijn gebruikt, in plaats van bui ten. „Maar het blijkt dat het product zélf niet veilig is", zegt woordvoer der Tjitte Mastenbroek van de NVWA. „We hebben voor de tests een normale, in de handel verkrijgbare grote bak- en braad pan gebruikt." De testen zijn uitgevoerd met 27 verschillende modellen. Volgens de NVWA beslaan die 80 procent van alle in Nederland verkochte toestellen. Het gaat dus om de kof fertoestellen met een spuitbusje," niet om de fornuizen die zijn aan gesloten op een prikblikje of met een slang op een gasfles. Wie een dergelijk koffermodel heeft, wordt aangeraden dat niet meer te gebruiken. Leveranciers zullen maatregelen moeten ne men en winkeliers mogen ze niet meer verkopen. Diverse producen ten, zoals Edco en Carpoint, heb ben inmiddels een veiligheids waarschuwing verspreid. bereiden. Eickhout deed dat voor de emissierechten, Wortmann voor de bankenunie. Zelfs met twee luttele zetels kun je je stempel drukken, weet Joost Lagendijk. Hij zat namens GroenLinks tussen 1999 en 2008 in de Europese bankjes. „Belang rijk is dat je bij een Europese frac tie zit waar ideologisch de neu zen dezelfde kant op staan. Dan vertrouwen je fractiegenoten - al ben je met z'n tweeën - je toe hun standpunt te verdedigen." Voor gevestigde partijen vindt La gendijk de versplintering van stemmen daarom niet zo'n dra ma. Wel kijkt hij met argusogen naar de eenpitters die nu een ze tel lijken te halen. „Neem de Par tij voor de Dieren, dat is een weg gegooide stem. Of ze sluiten zich aan bij GroenLinks, maar onder scheiden zich dan nauwelijks. Of ze sluiten zich niet aan bij een fractie en dan boks je helemaal niks voor elkaar in Brussel. Kijk naar de vijf PW'ers die de afgelo pen jaren buiten de Europese frac ties opereerden. Zinloos." Nederlanders zijn goed in polderen; dat klinkt niet invloedrijk, maar dat is het wel Naast het rapporteurschap, is het voorzitterschap van een commis sie een topbaan in het Europarle ment. Vooral grote fracties kiezen volgens Lagendijk graag voor Ne derlanders. „Zij nemen vaak een gematigd standpunt in tussen bij voorbeeld Duitsers/Fransen aan de ene kant en Zuid-Europeanen aan de andere kant. Nederlanders zijn goed in polderen: compromis sen. Dat klinkt niet invloedrijk, maar dat is het wel: het is dan óns compromis." De eerste maanden na de verkie zingen zijn het belangrijkst, zegt Lagendijk. „Dan wordt duidelijk wie binnen de fracties wat gaat doen. Bas Eickhout haalde in 2009 het dossier klimaat binnen én financiën, omdat er niemand binnen de Groenen-fractie was die daarvoor geschikt was." En dan is er nog zoiets als de in vloed van 'bekende Europeanen'. Schout: „Neem iemand als oud premier van België Guy Verhof- stadt. Hij zit bij de liberalen, niet de grootste Europese fractie, maar toch is zijn aanzien in het parle ment groot. Hij heeft jaren in de Europese Raad gezeten." In Nederland hebben we geen zwaargewichten a la Verhofstadt op de lijsten, maar Lagendijk ver wacht wel wat van oud-vakbonds leider Agnes Jongerius (PvdA). Haar partij heeft stemmen verlo ren. „Als zij het voorzitterschap van de sociale commissie - tradi tioneel een post voor de sociaalde mocratische fractie - binnen weet te halen, heeft ze wel flink wat te zeggen." Ook in andere landen worden de zetels tussen steeds meer partijen verdeeld. Deze versnippering zou lastig zijn bij kabinetsformaties, maar die kent Brussel niet. En dus doet de macht van het getal er niet zo toe. Schout: „Een enke le liberaal of groene met een ster ke persoonlijkheid die het lob byen beheerst, kan veel bereiken." de keer weer! W door Lilian Dominicus DEN HAAG - Veel kampeerders heb ben er een in de voortent van de caravan. Steengrillrestaurants zet ten ze soms op tafel: van die een- pitskooktoestelletjes in koffermo del. Ze zijn relatief goedkoop in vergelijking met toestellen van merken als Campinggaz of Cole man. En ze blijken nu gevaarlijk. Versnipperd oranjelegioen door Francine Wildenborg Joost Lagendijk TURISMO DE PORTUGAL Bus reizen Auto reizen Vlieg reizen www.dejongintra.nl/lissabon Rei< Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau r«er Verre reizen Steden reizen Reissom exclusief 2,50 Calamiteitenfonds, 17,50 reserveringskosten en eventuele vluchttoeslagen scr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4