Gelijkspel of 2-0-zege is 'Ik stond op met het idee: wat hetzelfde voor Kloetinge er ook gebeurt, ik ga winnen' 48 SPORT Oud-Zeeuw en oud-prof Maarten Ducrot ontleedt tijdens presentatie van Ronde van Zeeland Seaports de vele valpartijen. NlEUWDORP - Was vroeger alles be ter? Zeker niet, denkt Maarten Du crot, oud-Zeeuw, oud-profwiel- renner en tegenwoordig drukbe zet wielercommentator. Maar als het om de veiligheid van de ren ner gaat, dan wel. Vele koersen worden de laatste tijd ontsierd door massale valpartijen. In de tijd dat Ducrot reed, gebeurde dat niet. „In de dertien jaar dat ik prof was, werd nooit zo massaal geval len als dit jaar al vele keren ge beurde", vertelde Ducrot gisteren tijdens de presentatie van de Ron de van Zeeland Seaports, die op zaterdag 7 juni verreden wordt. De reden? Het heeft bijna alles te maken met de macht van de ren ners. Die is de laatste jaren schrik barend teruggelopen. „Vroeger re gelden de vedetten in de koers de wedstrijd. Ze moesten samenwer ken met de tegenstander om tot een goed resultaat te kunnen ko men. Tegenwoordig wordt alles geregeld door de vedetten van vroeger, die nu ploegleider zijn. Zij zorgen ervoor dat de koersen tactisch helemaal dichtgetim merd zijn en stoppen de renners via de oortjes boordevol instruc ties. Het zelfoplossend vermogen van de renners is verdwenen." Het gevolg is dat er door de kop mannen nauwelijks nog aangeval len wordt. „Honderdzeventig man in het peloton wil niet rij den, twintig man wel", schat Du crot in. Aanvallers zijn verdedi gers geworden. Ze moeten bij hun kopman blijven, of bij hun sprinter. Alleen die twintig zie je elke dag, zoals nu in de Giro, aan vallen en voor de finish terugge grepen worden. Er wordt niet meer gekoerst, er wordt alleen nog maar hard gereden. De finale begint met 150 renners die alle maal even moe of even fris zijn. Dag in dag uit zie je sprints waar in vijf treinen met kopmannen en knechten naast elkaar naar de streep, naar een smalle weg of naar een klim rijden. Dat levert enorme valpartijen op. Dat zag je in de voorjaarsklassiekers en ook in de Giro. Daarin lagen al drie keer zestig man op de weg. Onge kend." Het verschil in de uitslag of het klassement wordt tegenwoordig niet meer gemaakt in de tijdritten of in de bergen, maar bij de valpar tijen, weet Ducrot „Kijk maar hoe Cadel Evans in het roze is terecht gekomen in deze Giro. Hij heeft geprofiteerd van valpartijen van concurrenten." Bijverschijnsel is volgens Ducrot dat veel mensen die overwegen te gaan wielrennen zich nog wel een paar keer bedenken voordat ze daadwerkelijk op de fiets stap pen. „Er wordt geroepen dat val len bij de sport hoort, maar dat is grote onzin. Je merkt dat mensen zich minder indentificeren met renners. Ze zijn geen vedetten meer, maar soldaten. Vallen hoort erbij voor hen. Je telt niet meer mee als je niet eens flink gevallen bent." Ducrot heeft wel enkele op lossingen voor het probleem. Zo zou door de oortjes alleen nog maar informatie via de koersradio doorgegegeven mogen worden. Geen ploegleiders meer in koers, alleen neutrale wagens. Die geven neutrale informatie, bijvoorbeeld over de voorsprong van de kop groep of waarschuwingen over ge vaarlijke situaties. Verder denkt Ducrot aan kleinêre ploegen. „Je hebt nu ploegen van dertig man, waarin een hele serie goede ren ners rijdt. Zij controleren alles. Er is veel meer koers als de toppers over verschillende ploegen wor den verdeeld. Misschien zoals het draftsysteem in het Amerikaanse basketbal." En dan heeft Ducrot het nog even over de hiërarchie in de koers. Hij roept een sprint uit de Giro van 2011 in herinnering, waarin de roe keloze Italiaan Ferrari voor een enorme valpartij zorgde. Het bete kende einde koers voor Mark Ca vendish. „Twee dagen later won die Ferrari een etappe", herinnert Ducrot zich. „In mijn tijd zou dat nooit gekund hebben. Wij zou den er met z'n allen voor gezorgd hebben dat die man de eerste drie weken niet bij de beste zestig zou eindigen. En we hadden hem na de koers op z'n bakkus geslagen. Ik zei het al, de autonomie in het peloton is helemaal verdwenen." NlEUWDORP - Pieter Weening is 7 juni de publiektrekker in de Ron de van Zeeland Seaports. De 33-ja- rige Fries van Orica Greenedge maakt dan deel uit van een natio nale selectie, waarin ook Davy Gunst uit Yerseke rijdt. Weening won zondag de negende etappe in de Ronde van Italië. Het was zijn tweede zege in de Giro. In 2011 won hij ook en droeg de ro ze leiderstrui. Weening is ook de laatste Nederlandse Touretap pe-winnaar. Hij deed dat in 2005. De Fries gaf donderdag zijn ja woord aan rennerscoördinator Ro nald Apers, die tot dan toe alleen maar tegenvallers had moeten in casseren. Zo zei Lotto, de forma tie van de winnaar van 2013 André Greipel, af na zijn zware val in Gent-Wevelgem. Begin de ze week haakte ook Orica af om dat kopman Matthews in de Giro zwaar ten val kwam. „Toen Weening zijn ja-woord gaf, heb ik thuis wel even ge juicht", erkende Apers gisteren tij dens de perspresentatie. In de Ronde van Zeeland Seaports star ten twee World Tour-ploegen (Belkin en Giant), drie pro-conti nentale en twaalf continentale teams. Naast Gunst komen de Zeeuwen Marco Minnaard (Wan- ty) en Brian van Goethem (Me- tec) in actie. Over de deelname van Johnny Hoogerland (Andro- ni) heerst onzekerheid. De acht tien ploegen starten in Terneuzen om 12.30 uur en rijden dan door de Westerscheldetunnel. De fi nish is rond 17.00 uur in Goes. Dat komt doordat de derde deel nemer aan deze nacompetitie, Zwaluwen'30, vorige week met 0-3 won bij Nieuw-Lekkerland. El ke zege vandaag met één of twee goals verschil betekent dat Kloe tinge volgende week tegen Zwalu wen'30 moet winnen om hoofd klasser te blijven. Bij een gelijke stand is het doelsaldo immers be slissend. „Tijdens de wedstrijd kunnen we in de situatie komen dat dat gaat PROGRAMMA NACOMPETITIE meespelen", aldus Hiensch. „Maar de eerste stap die we moeten zet ten is dat we de wedstrijd ingaan om goed te spelen en te winnen. Het aantal doelpunten moet niet in de koppies zitten." Hiensch was vorige week toe schouwer bij de krachtmeting tus sen de twee concurrenten. „Beide teams speelden heel behoudend. Zwaluwen was de voetballende ploeg, Nieuw-Lekkerland speelde zoals we ze kennen: lange ballen en gevaarlijk bij stilstaande situa ties. Ik verwacht dat Nieuw-Lek- kerland vandaag zal inzakken. Dat zullen we moeten breken en een doelpunt kan daarin bepa lend zijn." Drie weken geleden wist Kloetin ge al dat het nacompetitie moest spelen voor lijfsbehoud. Aan het lange wachten komt vandaag (af trap 14.30 uur) een eind. Hiensch: „Als we er na drie weken nog niet klaar voor zijn..." Morgen wordt de Westland Mara thon weer eens gelopen. Het eve nement in het Zuid-Hollandse kassengebied maakt deel Uit van de festiviteiten rond het vier honderdjarig bestaan van de ge meente Maassluis. Vanavond al is er een reünie van de mannen en vrouwen die de wedstrijd van 1969 tot en met 1997 kleur gaven. Vermeule is daar ook bij. „Ik moet eerlijk zeggen dat ik niet zo heel veel met reünies heb, maar dit keer vind ik het wel leuk om erbij te zijn." Word je nog vaak herinnerd aan die wedstrijd van 1989? „Soms. Maar zo heel veel mensen weten er niet meer van. Het is ook al 25 jaar geleden." Wat weet jij nog van die dag? „Ik stond die ochtend op met het idee: wat er ook gebeurt, ik ga win nen. Ik had zo'n goed gevoel, dat het niet mis kon gaan." Waar kwam dat gevoel vandaan? „Nou, het was het jaar na de Olym pische Spelen van Seoel, waaraan ik niet had mee mogen doen. Ik wilde laten zien dat ik goede mara thons kon lopen en dat ze zich in 1988 misrekend hadden." Maar je haalde de limiet destijds toch niet? „Dat klopt. Maar dat had Gerard Nijboer ook niet gedaan. Hij zat tij dens de marathon van Amster dam 38 seconden boven de eis, ik in de marathon van Rotterdam 42 seconden. Ik was de coming man en velen dachten dat ik ook wel naar Seoel gestuurd zou worden. Maar Gerard stapte daar uit het vliegtuig, terwijl ik gewoon thuis zat. Dat is de grootste teleurstel ling uit mijn sportcarrière ge weest." Hoe verliep die ene Westland Mara thon? „Hij was een beetje rondom mij gebouwd. De organisatie had voor ZEEUWEN IN DE MARATHON sterke tegenstanders gezorgd, uit Nederland, België en Polen. Nadat de hazen bij 21 kilometer waren uitgestapt, bleef ik nog met Dirk Vanderherten, Tonny Dirks en Aart Stigter over. Ik geloof dat ik Vanderherten na 25 kilometer als laatste afschudde." Morgen gaan er ruim vierhonderd hardlopers van start. Onder hen zo'n tien Zeeuwen. Jij bent daar niet bij. „Ik ben vijfjaar geleden gestopt. Ik was al een paar jaar met blessu res aan het sukkelen toen het bij de lan Knippenberg Memorial weer in mijn kuit schoot. Toen dacht ik: nu is het klaar." „Ik ben nu teamleider bij Zeelan- dia Middelburg. Mijn dochter voet balt daar. En ik speel zelf mee bij de 45-plussers. Ik kan nog geen lantaarnpaal passeren, maar ik vind het voetbal wel een mooie uitlaatklep." Peloton steeds machtelozer publiekstrekker door Koen de Vries Maarten Ducrot door Rudy Boogert KLOETINGE - Diederik Hiensch heeft zijn huiswerk gedaan. Als Kloetinge vandaag tegen Nieuw- Lekkerland op een 2-0-voorsprong komt, zal het risico's nemen om een derde en liefst zelfs een vierde goal te maken. „Want we hebben net zo veel aan een 2-0-overwin- ning als aan een gelijkspel", weet de trainer. Zaterdagvoetbal. Voor plaats in de hoofdklasse: Kloetinge-Nieuw-Lek- kerland. Voor plaats in de eerste klasse: Tricht-Terneuzense Boys, Bruse Boys-WNC (16.00 uur), Zuid- land-GPC Vlissingen. Voor plaats in de tweede klasse: Serooskerke-Oostkapelle, Noad'67-Arnemuiden, Nieuw- dorp-The Gunners. Voor plaats in de derde klasse: Be- velanders-Rillandia, 's-Heer Arends kerke-Heinkenszand, DIA-SKNWK. Zondagvoetbal. Voor plaats in de tweede klasse: BSC-HW24, RKT- W-Terneuzen. Voor plaats in de derde klasse: SC Gastel-LuctofSS, Victoria'03-Oost- burg, Odio-RIA W, Breskens-Steen- bergen (17.30 uur). Voor plaats in de vierde klasse: RSV-Hoofdplaat, Vogelwaarde-Hul- sterloo. Indien niet anders vermeld, aan vang duels 14.30 uur. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - John Vermeule (52) bewaart goede herinneringen aan de Westland Marathon, een wed strijd over ruim 42 kilometer rond om Maassluis en Naaldwijk. In 1989 won hij hem en scherpte de Middelburger het Zeeuws record op de klassieke afstand aan. Zijn tijd, 2.12.22 uur, staat 25 jaar na da to nog steeds. John Vermeule -$■ De Westland Marathon was één van de eerste jaarlijkse marathons in Nederland. Ad Bouwens, nu woonachtig in Aagtekerke, was in 1969 één van de mede-oprichters. Hij liep de wedstrijd ook meer maals. Aan de race door het kassenge bied hebben altijd veel Zeeuwen meegedaan. Dit weekeinde staan ook weer diverse hardlopers uit de provincie aan de start. Onder hen Middelburger Erwin Harmes, die hoog moet kunnen eindigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48