Björn Kuipers kent geen twijfels f W Goes maakt openlijk excuses aan hoofdsponsor KUSTMARATHON ZEELAND* PZC Geruchten rond transfer Depay nemen toe Gshides SPORT 47 66 Ik beweeg me vrij door het leven, geef alles, maar ken geen faalangst kustmarathon.nl tj Graag afficheert Björn Kuipers zich als de supermarkteigenaar uit Oldenzaal die zich tot zijn ei gen verbazing in het epicentrum van de voetbalwereld bevindt. Als het niet anders kan, geeft hij schoorvoetend toe het spelletje best aardig te zien. Op zelfbevlek king of borstklopperij laat de Hik- ker zich niet graag betrappen. Als geen ander kent hij de valkuilen in het vluchtige bestaan van een toparbiter. Het voorbeeld van Martin Hans- son staat in zijn geheugen gegrift. De Zweed gold vijf jaar geleden als het beste wat Europa te bie den had. Als vanzelf kreeg hij de eer om in 2009 de finale van de Confederations Cup in goede ba nen te leiden. Enkele maanden la ter doofde zijn ster abrupt. Tij dens de play-off om een WK-tic- ket tussen Frankrijk en Ierland (1-1) miste hij een cruciaal mo ment. Thierry Henry controleerde de bal met de hand en stelde vervol gens William Gallas in staat te scoren. Dankzij het doelpunt ging niet Ierland maar Frankrijk naar de eindronde in Zuid-Afrika. Hansson werd aangewezen als zondebok en zag een bloeiende loopbaan in de knop breken. Sinds deze fout mag hij alleen nog opdraven voor niemendalle tjes. Het grote werk gaat steevast aan hem voorbij. „Zo hard kan het gaan", vertelde Kuipers onlangs. „Het kan zo maar misgaan." Nachtmerries over zo'n horrorscenario heeft hij niet. „Ik beweeg me vrij door het leven, geef alles, maar ken geen faalangst." Volgens eigen zeggen komt dit voort uit zijn maatschap pelijke carrière. Als geslaagd on dernemer vreest hij een vrije val niet. Sterker nog, zijn rol op het veld beschouwde Nederlands bes te scheidsrechter lang als een vere delde hobby. Kuipers floot zijn wedstrijdjes in de eredivisie, mocht af en toe op draven in internationaal verband, genoot van de entourage en nam complimenten voor kennisgeving aan. In de zomer van 2009 veran derde zijn instelling. Na een fina le voor het EK onder 21 mocht hij in Camp Nou voor het eerst een groepsduel in de Champions Lea gue leiden. In het immense sta dion van Barcelona beleefde hij een 'kantelmoment'. Fluiten werd topsport met een daarbij passende benadering. Zijn aanwezigheid op het EK van 2012 gold in dit verband als het eerste stapje op weg naar de mondiale elite. Vorig jaar kreeg hij de Euro pa League-finale in Amsterdam toegewezen en de eindstrijd van de Confederations Cup. In beide duels liet hij een uitzonderlijk hoog niveau zien. Een uitnodi ging voor het WK kon hem niet meer ontgaan. Het slotduel van de Champions League blonk aan de horizon. De eer dankt hij deels aan zijn kompanen. Zijn soms pathetisch klinkende bewieroking van zijn 'team' geeft hier blijk van. Niet voor niets betitelt hij zijn optre den in de halve finale van de Champions League tussen Dort mund en Real Madrid (2013) als zijn hoogtepunt. Dankzij de hulp van assistenten Erwin Seinstra en Sander van Roekei, aangevuld met de aansturing van vijfde en zesde officials Pol van Boekei en Richard Liesveld, maakte hij geen fout. Dat 'perfecte' duel, zo redeneerde Kuipers, heeft zijn status enorm vergroot. Over zijn autoriteit be staat geen twijfel meer. Daarbij leerde hij, met hulp van coach Jaap Uilenberg, hinderlijke ma niertjes af. Het nadrukkelijk zwaaien met een kaart of in de gordijnen vliegen na éen opmer king van een voetballer maakte plaats voor sereniteit. Een drukte maker was hij nooit, maar de iets menselijkere aanpak wierp zijn vruchten af. In de stijl van Pierluigi Collina, nu scheidsrechtersbaas bij de Ue- fa, loste Kuipers steeds meer op met zijn mimiek en handgebaren. Zijn zwaktes, voor zover aanwe zig, moeten nu meer worden ge zocht in zijn denkwijze. „Ik ben soms te veel liefhebber", vertelde hij. „Dan sta ik te genieten en ben ik niet meedogenloos genoeg. Dan houd ik liever mijn kaarten op zak. Dat mag je zien als een kleine onvolkomenheid." Kuipers mag nog niet kunnen tippen aan het charisma van Collina, alle top- spelers kennen en erkennen hem inmiddels. Zijn autoriteit staat vast. Daarvoor hoeft hij geen enkele moeite meer te doen. „Dat merk je het hele jaar door", gaf hij aan. Het verrast hem niet.„Zoiets ver dien je." Vrees dit respect te verlie zen met een foutieve beslissing heeft hij niet. „Soms moet je laten merken het zelf ook niet te we ten. Dat begrijpen spelers." In Estadio da Luz krijgt Kuipers van avond de kans zich te bewijzen voor het oog van de hele wereld, als Atlético Madrid het opneemt tegen stadsgenoot Real. Angst in een situatie te belanden als Hans son heeft hij niet. „Ik voel geen druk." Daarna wacht het WK en wellicht weer een finale. Het bestuur van Goes en hoofd en shirtsponsor Rob Vergouwen kwamen half maart in aanvaring met elkaar. Daarbij ging het on der meer over de bemoeienis van de geldschieter met het techni sche beleid. Het bestuur vond bij monde van voorzitter Henk Zwar telé dat die inmenging te ver ging. Vergouwen beweerde echter met enkele mails in de hand dat hij voortdurend betrokken werd bij tal van technische zaken bin nen de club. De kwestie liep hoog op en Ver gouwen schakelde raadsman Niels Koole van het advocatenkan toor Koole en Van der Want advo caten in Middelburg in. Die legde namens het bedrijf Rojas Tankers hipping BV een claim neer bij Goes en voorzitter Zwartelé. Dit, omdat de naam van de sponsor was bezoedeld. De afgelopen we ken was er overleg tussén beide partijen en kwam het in elk geval tot een openlijke spijtbetuiging. Zowel op de website als in een ad vertentie in de PZC van vrijdag biedt het bestuur van de club zijn excuses aan aan Rob Vergouwen. 'De kwestie nog eens overziend moeten wij helaas constateren dat wij als bestuur niet altijd juist hebben gehandeld. Vooral de op merking 'Rob is soms een onge leid projectiel' hadden we bij na der inzien niet moeten uiten', valt er te lezen. „Dit excuus was part of the deal", zegt voorzitter Henk Zwartelé, die ervan uitgaat dat de kwestie hiermee formeel is afgedaan. „We gaan de zaak nu intern verder eva lueren en alles op een rijtje zet ten." Rob Vergouwen nam de excuses gisteren voor kennisgeving aan. „Ik heb mijn ziel en zaligheid in die club gestoken", zegt de onder nemer uit Wemeldinge. „Ik heb er geen kwartje aan verdiend. Ik heb het altijd met liefde voor Goes en het Zeeuwse voetbal ge daan. De hele gang van zaken heeft mij in elk geval enorm te leurgesteld. Ik hoop nu het ple zier weer terug te vinden en de deur staat wat mij betreft nog al tijd op een kier." Goes degradeerde donderdag na een 3-2-nederlaag in de nacompe- titiewedstrijd tegen De Meern naar de eerste klasse van het zon dagvoetbal. De club nam onlangs al het besluit om de doorlopende verbintenis met de hoofdsponsor te verbreken. EINDHOVEN - Het duurt nog we ken voor de eerste WK-minuut is gespeeld, bij PSV is geen concrete bieding binnen en toch weten de tabloids in Engeland het al zeker. Manchester United haalt volgens de boulevardpers Memphis De pay voor miljoenen op in Eindho ven. De twintigjarige aanvaller is door aanstaand United-coach Louis van Gaal geselecteerd voor Oran je, dat feit alleen al zorgt voor de nodige speculatie. De geruchten stroom komt in het buitenland flink op gang, gisteren doken weer berichten op dat Internazio- nale interesse in hem heeft. Op dit moment speelt er hele maal niets volgens de clubleiding van PSV. Hoewel? PSV ziet wel de gelijk dat er interesse is voor De pay, getuige eerdere uitspraken van de directie. De Britse journalisten van de ta bloids schrijven maar wat, in de hoop dat het door hun gebrachte nieuws in de toekomst waarheid wordt. Ondenkbaar is het scena rio zeker niet. Scouts van alle gro te clubs volgen uiteraard de ver richtingen van het talent. De marktwaarde van de door PSV opgeleide flankspeler wordt nu al op vijftien miljoen euro of meer ingeschat. Als hij dat in de toe komst oplevert voor PSV, zou het een recordbedrag zijn voor een door PSV zelf opgeleide speler. Start: Centrum Burgh (Haamstede) Starttijd: 12.00 uur omroep zeeteoó ZATERDAG 24 MEI 2014 door Geert Langendorff LISSABON - Arbiter Björn Kuipers leidt vanavond in Lissabon de Champions League-finale tussen At- lético Madrid en Real Madrid. Het vormt de voorlopige bekroning op een carrière die lang een prettige bijzaak was. Björn Kuipers door Jan Dagevos Björn Kuipers GOES - De voetbalvereniging Goes en voorzitter Henk Zwartelé heb ben excuses gemaakt aan hoofd sponsor Rob Vergouwen en zijn be drijf Rojas Tankershipping BV. In een schrijven op de website en een advertentie in deze krant worden de publicaties van de afgelopen pe riode betreurd. De leiding van de Bevelandse club zegt niet altijd juist te hebben gehandeld. door Rik Elfrink t Ladies Ryn f MTB Feur J Dikke "Bandenrace f MiniMarathon I Wandelmarathoo Provtnoe Zeeland waterbedrijf Rabobank ..-.-schrfuwt live te volgen vanaf 12.00 uur bij omroep zeeland op 87.9 FM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47