CHAMPIONS 46 SPORT FINALE CHAMPIONS LEAGUE Atlético Madrid staat vanavond voor het eerst sinds 1974 in de finale van het belangrijkste Europese clubtoernooi. LEAGUE LISSABON - Verveeld kijkt een kind op de achterbank uit het raam. Als de auto stilstaat, voor een niet zichtbaar stoplicht, vraagt hij: „Papa, porque somos del Atléti?" Zijn vader stopt prompt met het nerveuze getik van zijn wijsvinger op het stuur en zoekt via de achteruitkijkspie gel contact met zijn kroost. Het blijft angstvallig stil. Tja, waarom zijn wij voor Atlético', vraagt hij zich af. Ook papa weet het niet. Met die ene vraag raakt het kind de essentie van Atlético. De liefde voor de club is niet zomaar uit te leggen, maar het is iets heel, heel groots. Een sentiment. Met die boodschap eindigt het wervings filmpje uit de zomer van 2001. At lético is dan veroordeeld tot een verlenging in el infierno. De helletocht van de Segunda Division (eerste divisie) duurt twee jaar. Al die tijd zit stadion Vicente Calderón stampvol. Nooit hebben de Madrilenen zo veel sei zoenkaarthouders als in die git zwarte periode. Sufrir, ofwel lij den. Dat kunnen los atléticos als de beste. Twaalf jaar later lonkt een historische dubbel. Landstitel en Champions League. Spaans kampioen werd het vorige week voor het eerst sinds 1996. Bij uit tredend kampioen FC Barcelona. In Lissabon heeft Atlético van avond een afspraak met het verle den. In 1974 is het in Brussel één minuut verwijderd van de Europa Cup l Vijf minuten voor het ein de van de verlenging schiet Luis Aragonés (later bondscoach van Spanje) Atlético op 1-0. Vier minu ten later komt Bayern München langszij. Een penaltyserie bestaat dan niet. Een replay is noodzake lijk. Bayern wint met 4-0. Veertig jaar is verstreken voordat een nieuwe kans zich voordoet. Na het bereiken van de fmale van de Champions League zei huidig trai ner Diego Simeone: „Ik wil de moeders van deze spelers bedan ken voor de grote ballen die ze hun kinderen gegeven hebben." Ze zullen ze nodig hebben tegen stadgenoot Real Madrid in de fina le van de Champions League. De kosmopolitische club met fans over heel de wereld, met zijn duurbetaalde sterren. Die uit een ander universum: los galaticos. Met negen keer winst in het be langrijkste Europa Cuptoernooi is De Koninklijke recordhouder. La décima, de tiende, lonkt. Atléti heeft een 'halve' beker. In de volksmond la casi genoemd, de 'bijna' beker uit 1974. Zelfspot kan de tweede club van de hoofdstad niet ontzegd worden. Supporter zijn van Atlético ben je onvoor waardelijk en je beleeft het in tens. Niemand die dat gevoel be ter verwoordde dan Agustin de la Fuente Quintana, socio nummer één. „Op mijn 63e ben ik gestopt met roken. Makkelijk was het niet, maar het is me gelukt. Toen ik zeventig werd, stopte ik met het drinken van anijslikeur en op karakter heb ik op vrijwillige ba sis afstand gedaan van mijn dage lijkse glaasje wijn bij het eten. Ja, zelfs met het gokken en kaarten ben ik gestopt. Maar dat verdom de Atléti.dat wordt mijn dood en geeft me leven tegelijkertijd. Ik kan niet zonder", biechte hij in 2004 tijdens een nieuw promo filmpje op. Een jaar later overleed hij op 92-jarige leeftijd. Het lijden heeft onder Simeone plaatsgemaakt voor vreugde. Si meone gelooft in het succes. En de spelers geloven in de trainer. Het cholismo. Een verbastering van de bijnaam die hij als speler verwierf, el cholo. Argentijns voor grasmaaier. Zagen, bikkelen, vechten: het elftal speelt naar het karakter van de baas die in 1996 scoorde tijdens de kampioenswed strijd tegen Albacete. Wedstrijd voor wedstrijd. Verovering op ver overing. Stap voor stap. Met een select groepje frontsoldaten van veertien, vijftien, hooguit zestien man. In de geest van Aragones. 'Ganar, ganar y ganar', winnen, winnen en nog eens winnen. Het clubicoon, oud-speler en -trainer, die 1 februari na een kort ziekbed stierf. De grondlegger ook van het succes van de nationale Spaan se ploeg met de winst van het EK in 2008. Simeone nadat zijn ploeg de titel pakte bij Barcelona: „We speelden vandaag met een man extra, omdat Luis meedeed. Ik voelde zijn aanwezigheid. Hij was ons rustpunt." Bij Atlético gaat niks vanzelf. Het is lijden, tot de laatste snik. Dat is de aard van de broeierige volks club die vaker verliest dan wint. Fan zijn van Atlético ben je niet voor je lol. Op elke goede gebeur tenis volgen vijf teleurstellingen. Supporter van Real Madrid word je in de loop van de jaren. Als sup porter van Atlético word je gebo ren. Het hart heeft zo zijn rede nen, die het verstand niet be grijpt. Dat is Atlético. Daarom ben je voor Atléti. Een sentiment, dat diep, heel diep geworteld zit. De eeuwige verliezer van gisteren wil vandaag een winnaar voor de eeuwigheid worden tijdens een historische en eenmalige Europe se uitvoering van el derby Madrileno. De weg naar de finale Locatie: Estadio da Luz, Lissabon Aanvang: 20.45 uur Scheidsrechter: Kuipers (Ned) ronde Real Madrid Atletico Madrid door Yadran Blanco De spelers van Atlético Madrid worden tijdens een rondrit na het behalen van de landstitel hartstochtelijk toegejuicht door de fans. foto Jose Luis Cuesta/VI Images Verstand begrijpt het hart niet poule Galatasaray (4-1 en 1 -6)* poule Juventus(2-1 en 2-2) poule FC Kopenhagen (4-0 en 0-2) 1/8 fin Schalke 04 (3-1 en 1 -6) 1 /4 fin Bor. Dortmund (3-0 en 2-0) 1/2 fin Bayern München (1-0 en 0-4) Zenit St. Petersburg (3-1 en 1 -1 FC Porto (2-0 en 1-2) Austria Wien (4-0 en 0-3) AC Milan (4-1 en 0-1) Barcelona (1-0 en 1-1) Chelsea (0-0 en 1-3) tussen haakjes staan achtereenvolgens de uitslag in de thuiswedstrijd en de uitwedstrijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46