SPORT h^ËÈÈÉ' 48 01 iHl - Rafael van der Vaart wil bij Nederlands elftal de misère van HSV van zich afschudden. ZATERDAG 24 mei 2014 Wielerpeloton wordt steeds machtelozer LACOS - Er gaat niets boven een training bij het Nederlands elftal, vindt Rafael van der Vaart. Het passen, het trappen, het niveau bij het positiespel, de scherpte van de bondscoach. Daar kan hij dus oprecht gelukkig van worden. „Zeker als je de laatste tijd de bal len alleen maar over je heen hebt zien vliegen", zegt hij. Van der Vaart zit op het terras van het Cascade Resort, het luxueuze onderkomen van Oran je dezer dagen. Goedgehumeurd, zoals bijna altijd, doet hij zijn ver haal van een wonderlijk seizoen in de krochten van de Bundesliga. Thssen de palmbomen door schit tert de oceaan, de zon maakt het 'ansichtkaartje' af. „Hier kom je vrij snel uit de sleur van het sei zoen", aldus Van der Vaart. Zijn entree bij Oranje heeft ook wel iets weg van een doorstart na al die problemen waarmee hij dit seizoen werd geconfronteerd bij zijn club HSV. Van der Vaart loopt er niet voor weg. „Natuur lijk zit ik hier liever met een Champions League in de handen. Dan heb je een mooi verhaal te vertellen. Maar juist nu moet je je verantwoordelijkheid nemen en ook aanschuiven. Je moet altijd in de spiegel kijken. Als ik goed speel is de kans dat HSV wint een stuk groter. Maar na de winter heb ik gewoon niet goed ge speeld. Ik heb er alles aan gedaan, maar elke keer weer liepen we te gen een teleurstelling aan. En op een gegeven moment kom je er niet meer uit." Soms leek het wel alsof Van der Vaart in zijn eentje schuldig was aan het verval van HSV. Bijna alle kritiek van pers en fans daalde op de aanvoerder neer. Van der Vaart haalt de schouders op. „Dat hoort erbij. Daarover moet je niet pie pen. Als ik de hemel word inge schreven, bel ik de journalist ook niet op. Toen ik twintig was en er was wat slechts over me geschre ven, dan wilde ik als het ware met iedereen vechten. Gaande weg je carrière leer je daar mee omgaan. Ik had er nu zelfs wel be grip voor. Als je niet presteert mag dat worden gemeld. Ik vind alleen dat privé en voetbal ge scheiden moet houden en doen ze in Duitsland te weinig." Door de overlevingsstrijd bij HSV is hij nu wel heel anders binnen gekomen bij het Nederlands elf tal. De man van 109 interlands moet voor het eerst serieus het ge vecht voor een plekje in de selec tie aan. „Ik twijfel niet aan mezelf en ik denk dat ik nog heel belang rijk kan zijn, maar de trainer is heel duidelijk geweest. De enige twee die zeker zijn, zijn de aan voerders (Van Persie en Robben). Spannend? Nee, dit is leuk. Ik sta er heel ontspannen in." Dat er vragen zijn over zijn fysie ke gesteldheid, laat hem verder koud, zegt hij. „Zolang ik voetbal hoor ik die verhalen al. Ik ben 31, ik kan het nog makkelijk aan. Ie dereen weet hoe ik speel, ik heb er veel mee bereikt en waarom zou ik dat veranderen? Als dat voor mensen niet genoeg is niet dat mijn probleem." Waar Van der Vaart wel moeite mee heeft is de benadering in het tv-programma Voetbal Internatio nal. Daar werd deze week gesteld dat Van der Vaart niet eens meer fatsoenlijk kan lopen. „Ik heb het ook gehoord, maar wat moet ik er van zeggen? Als die mensen dat vinden, mogen ze dat zeggen. Er worden alleen van allerlei dingen bijgehaald en daar heb ik wel moeite mee. Maar er kijken veel mensen naar en dus vinden veel mensen het ook leuk. Ik ben niet de enige in dat programma die een draai om de oren krijgt. Onze vrouwen worden ook regelmatig in de maling genomen en zelfs de bondscoach wordt voortdurend belachelijk gemaakt. Blijkbaar mag en kan dat in Nederland. Ik vind het wel heftig hoor wat er al lemaal wordt geroepen, maar ik ga er maar vanuit dat de voetbal fans meer inhoud hebben dan die mensen daar aan tafel." Maar in het verlengde van de kri tiek op zijn dynamiek, was er ook de serieuze opmerking van Ajax-trainer Frank de Boer die on langs meldde dat Van der Vaart en Sneijder in het moderne voet bal niet meer geschikt zijn voor het middenveld. De Boer ziet Van der Vaart graag terugkomen bij Ajax, maar dan wel als spits. Van der Vaart is het er niet mee eens, dat mag duidelijk zijn. „Het is nou niet zo dat ik naar de Neder landse competitie kijk en denk: 'oef ik kan hier alleen nog maar in de spits spelen'. En dan zie ik al leen nog maar de samenvattin gen, haha..." PZ<J Rafael van der Vaart (midden) is blij om weer bij Oranje te zijn na een rampzalig seizoen bij HSV. foto Jeroen Putmans/VI Images Een frisse start bij Oranje door Leon ten Voorde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45