A recycling Lange reis, maar niet naar de Tbs soms versneld bij sluiting kliniek I I Westen Oekraïne stemt, oosten blijft thuis li De presidentsverkiezingen in Oekraïne gaan morgen door, ondanks onrust in het oosten. IN HET NIEUWS 3 Dertig meisjes in katzwijm bij boyband twintig jaar merkbaar." Ook in het buitenland komen de daders in zulke zaken meestal weg met een geldboete, relati veert hij. Dat één op de vijf zaken bij gebrek aan bewijs in de prul lenbak belandt, is volgens hem te verklaren doordat milieuzaken zo ingewikkeld zijn. „Regelmatig valt niet te bewijzen dat het om MEER EXPORT DAN INVOER afval gaat. Daar komt bij dat de verdachten vaak uit het buiten land komen. Bedrijven uit heel Europa gebruiken de Rotterdam se haven als draaischijf. Soms blij ken de ondernemers achter een vaag bedrijf uit Schotland bijvoor beeld niet te achterhalen." Om milieucriminelen af te schrik ken, gaat het OM haar straffen- repertoire uitbreiden. „Hogere boetes, ook bij schikkingen. En we zullen vaker kijken of de ver gunning van een bedrijf kan wor den aangepakt. In ernstige zaken vervolgen we leidinggevenden persoonlijk en eisen we een ge vangenisstraf. Ook het openbaar maken van het vonnis schrikt meer af dan een geldboete." Dat lage boetes weinig indruk ma ken, blijkt niet alleen uit inter views van het OM met medewer kers van afvalbedrijven. „Chemie concern DSM meldt in zijn jaar verslag openlijk hoeveel boetes zijn betaald voor milieuovertre dingen", zegt De Rijck. Als voorbeeld uit de rechtszaal noemt hij een waterschap dat al herhaaldelijk was beboet voor mi lieuovertredingen. „Het bedrag was steeds zo laag, dat de boek houder het op eigen houtje over maakte. Pas toen de boete zo hoog opliep, dat de managers er voor moesten tekenen, kwamen ze in actie." De Vereniging Afvalbedrijven wijst erop dat de regels waar de branche aan moet voldoen, 'gere geld heel ingewikkeld' zijn. „Een foutje bij het invullen van een for mulier is zo gemaakt. Dat vinden wij niet zo heftig", zegt directiese cretaris Han van Rijssen. „Maar goedwillende bedrijven hebben last van concurrenten die goedko per kunnen werken door regels te omzeilen. Ondernemers die be wust de milieuwetten overtre den, moeten worden aangepakt." SP KIEV - Terwijl de gevechten in het oosten van het land doorgaan, stemt Oekraïne morgen voor een nieuwe president. De belangrijk ste kandidaat is Petro Porosjenko, een miljardair die groot is gewor den in de chocolade-industrie en ex-minister van Economische Za ken. De enige die hem van een overwinning in de eerste ronde kan afhouden is voormalig pre mier Joelia Timosjenko, maar in de peilingen loopt ze ver achter op haar rivaal. De grote vraag is in hoeverre Rus land het nieuwe staatshoofd in het buurland zal pruimen. De Russische president Vladimir Poe- tin zei gisteren de uitkomst van de stembusgang te zullen respec teren. Hij zei niet dat hij de uit slag zal 'erkennen', maar wees er op dat de verdreven president Vik tor Janoekovitsj volgens de Oek raïense wet hoofd, van de staat is. Volgens Poetin is Oekraïne afge gleden naar een 'burgeroorlog op grote schaal'. Het maakt de verkiezingen van morgen tot een hachelijke zaak. Pro-Russische activisten in de af vallige regio's Donetsk en Loe- hansk zullen er alles aan doen ze te saboteren. Vice-voorzitter Andri Magera van de Centrale Kiescommissie ver klaarde afgelopen week dat in 13 van de 33 kiesdistricten in de pro bleemprovincies geen verkiezin gen mogelijk zijn. „Overheidsge bouwen zijn bezet en pro-Russi sche activisten maken de lokale kiescommissies het werken onmo gelijk", zei Magera. Dat de op komst in het oosten daardoor laag zal zijn en de verkiezingen een vertekend beeld opleveren, weer hield hem er niet van de stembus gang in heel Oekraïne 'legitiem' te noemen. Voor Oekraïners op de Krim, in maart door Rusland ingelijfd, is een regeling getroffen. Mensen die willen, kunnen op het vaste land van Oekraïne hun stem uit brengen. Zo'n zesduizend Krimbewoners zullen van de regeling gebruik ma ken. DEN BOSCH - Het bekendste illega le afvaltransport is waarschijnlijk dat van gifschip Probo Koala en het Amstelveense bedrijf Trafigu- ra, waarbij in 2006 honderden ton nen gevaarlijk afval in Ivoorkust werden gedumpt. Veel mensen in de omgeving zouden gezond heidsklachten als diarree en kort ademigheid hebben opgelopen. De rechter legde Trafigura een boete van 1 miljoen euro op. De meeste milieuzaken halen nooit het nieuws. Jaarlijks wor den in Europa honderden illegale afvaltransporten tegengehouden met landen buiten Europa als be stemming. Zo gaan veel kapotte computers en tv's naar Afrikaanse landen. Nadat de herbruikbare metalen zijn verwijderd, worden de apparaten er in de open lucht verbrand. Dat is schadelijk voor mensen en milieu. Opsporingsdiensten hebben wei nig zicht op hoe de afvalketen werkt. Dat concludeerde de Re kenkamer, die twee jaar geleden de aanpak van illegale afvaltrans porten evalueerde. Douane en po litie controleren slechts waar het afval op papier naartoe gaat, maar niet wat er daarna gebeurt. De controles bieden zo geen enkele garantie dat afval op de plaats van bestemming op een verantwoor de manier wordt verwerkt. Zo gaat de helft van het kunststof afval dat Nederland uitvoert, naar Hongkong, terwijl daar amper fa brieken zijn die kunststof recy clen. Vermoedelijk wordt een groot deel doorgevoerd naar Chi na. Maar of het daar verwerkt wordt door een bedrijf dat daar een vergunning voor heeft? Om te voorkomen dat afval elders in de wereld wordt gedumpt, moeten transporteurs voldoen aan de Europese verordening over brenging afvalstoffen (EVOA). Recyclebaar afval mag worden uit gevoerd, mits met de juiste formu lieren. Soms moet het gemeld worden bij de autoriteiten. Bedrij ven moeten dan ook een borgsom storten bij het ministerie. Die Achterhoekse instelling gaat als eerste binnen een half jaar de finitief dicht. Oldenkotte en tijde lijk forensisch psychiatrisch cen trum 2Landen in Utrecht (dicht vanaf 2016) zijn de enige klinie ken die door bezuinigingen bij justitie alle tbs'ers moeten ver plaatsen. Door de sluiting werd Oldenkotte gedwongen alle patiëntendossiers kritisch tegen het licht te houden, beaamt vertrekkend directeur John Nijhuis. Hij heeft vooral ge keken hoe vertraging in de behan deling van de tbs'ers voorkomen kon worden. „Normaal word je als kliniek niet altijd geprikkeld om bij iedere patiënt te kijken hoe je een nieuwe stap in de be handeling kunt zetten. Door de sluiting is die prikkel er wel. Over plaatsing betekent in veel geval len vertraging in de behandeling. Dus bij een deel van onze patiën ten is, in samenspraak met justi tie en advocaten, sneller gekozen voor een nieuwe stap in resociali satie, bijvoorbeeld via een verlof- aanvraag. Uiteraard kijken we bij iedereen wat verantwoord is. De beslissing over verlof of einde be handeling van een tbs'er ligt uit eindelijk bij justitie en de rech ter", aldus Nijhuis. Oldenkotte werkte de afgelopen jaren, ook voordat de sluiting bekend werd, al toe naar kortere behandelduur. Klinieken zijn volgens Nijhuis in het algemeen terughoudend ge worden met het laten resocialise ren van tbs'ers, omdat er al snel grote commotie ontstaat als een vrijgekomen patiënt de fout in gaat. Sluiting van een kliniek ver mindert volgens hem de angst om, daar waar het kan, verlof voor patiënten aan te vragen. AMSTERDAM - Bij een optreden van boyband B-Brave gisteravond in Amsterdam zijn ongeveer der tig meisjes flauwgevallen. Volgens een woordvoerster van de politie speelden zaken als warmte, drukte, opwinding en te weinig eten een rol bij het niet goed worden. De meiden moesten naar buiten 'waar ze een plens water op de snoet kregen'. Ambulances hoef den niemand mee te nemen. De Nederlandse boyband, die be staat uit vijf jongens, trad op in popcentrum de Melkweg. Vorig jaar werden ze derde in het tv-programma X Factor. cp ZATERDAG 24 MEI 2014 i is er geen lijk' Nederland voert meer afval uit (14,1 miljoen ton per jaar) dan het invoert (8,5 miljoen ton). Een groot deel van de export is door voer via de Rotterdamse haven. Sinds 2005 worden milieuzaken landelijk afgehandeld door het Functioneel Parket van het OM, net als fraudezaken. Zo'n honderd medewerkers houden zich met mi lieucriminaliteit bezig, jaarlijks han delen ze duizenden zaken af. door onze correspondent Joost Bosman door Niels Klaassen en Niki van der Naald DEN HAAC/REKKEN - Sluiting van een tbs-kliniek blijkt versnelde be handeling van patiënten in de hand te werken. Dat bevestigen zowel het ministerie van Veiligheid en Jus titie als tbs-kliniek Oldenkotte. pagina 10/11 Elke kliniek zou een keer moeten sluiten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3