I "I t Rijk ecosysteem levert rijk verdienmodel op 9 9 1tH6 FIFTH te gast m 38 MENINGEN brieven Veilig verkeer Ziekenhuis Cor de Jonge Akkervogels Beatrixbrug 0118-434005 Het is weer zover. Met enige regel maat kan men bijna-ongelukken zien gebeuren op de weg Middel burg - Grijpskerke - Aagtekerke. Daar rijdt het langzame land- bouwverkeer, de Zeeuwen die me nen de weg als hun broekzak te kennen en weer de toeristen die denken dat ze het gaspedaal diep kunnen indrukken. En wat wordt ertegen gedaan? Nog altijd niets. Vooral tussen Middelburg en Grijpskerke ontbreekt op enkele weggedeelten de belijning. Geen controle, "nergens te lezen wat de maximumsnelheid is en een in- haalverbod anders dan voor land- bouwverkeer ontbreekt. Het lijkt alsof wij de verkeersonveiligheid maar op één, weinig subtiele ma nier kunnen bestrijden. Eerst lang aarzelen met het nemen van relatief goedkope maatregelen, en dus wachten op een ongeval, om voor veel geld een groot en breed en compleet nieuw tracé aan te leggen, een tracé waar het land schap de dupe van is. Zie in weste lijk Zeeuws-Vlaanderen, zie de N57. Alsof we nooit hebben ge hoord van uitgekiend ontwerpen. Het is te hopen dat iedereen in de discussie over het ziekenhuis zijn verstand eens gaat gebruiken. Ge ruzie tussen Vlissingen en Mid delburg kunnen we natuurlijk he lemaal niet hebben. Wel een door dachte en geen haastige beslissing voor de toekomst. Het ziekenhuis in Vlissingen voor poli nog even gebruiken lijkt mij geen enkel pro bleem. Kan er gelijk worden geëx perimenteerd met een concept Zorghotel in een aantal leegstaan de kamers. Bij een bezoek aan het ziekenhuis in Goes ontdekte ik dat dat ziekenhuis ook zijn beste tijd heeft gehad. Rest maar 1 oplos sing. Een jaar of 10 doorsparen voor een goede en overwogen op lossing. Dat is een centraal zieken huis voor Zeeland. Locatie net voorbij Arnemuiden richting Goes. Dan kunnen ook de nieuwe N 57 en de tunnel goed worden gebruikt. Zo kan er een modern ziekenhuis worden gebouwd voor alle bewoners van Walcheren en Zuid Beveland. Aantal akkervogels nog steeds niet denderend. Over 5 jaar zie je geen patrijs meer in de Zeeuwse polders, dat geef ik u op een brief je, als dat beleid van de provincie zo door gaat. Op binnendijken en op zeeweringen is al gemaaid, ter wijl het wettelijk niet mag vóór 15 juli. Willens en wetens wordt de natuur om zeep geholpen. Fietsers en auto's samen over de Beatrixbrug. De aanleg van een af zonderlijk fiets- en voetgangersge deelte op de brug heeft menigeen terecht als een perfecte maatregel van onze bestuurders ervaren. Nu er weer anderen aan het roer zit ten, kunnen ze het niet laten zich op de bereidwilligheid van de au tomobilisten te richten. 'Wanneer er zich fietsers op de rijbaan verto nen zou men rustiger gaan rij den'. Uit ervaringen blijkt niets minder waar te zijn. Als de denkwijze van de ambtenaren met hun verzinsels uit de oude tijd toch onverhoopt waar blijken te zijn, kunnen alle fietspaden langs de provinciale wegen ver vallen en heeft onze overheid weer een budget voor andere piet luttige zaken zoals een schouw- burgzwemtheaterputbad met eendjes. Superboer' kopte de krant deze week over Joel Salatin. Een boer die zonder gebruik van kunstmest, bestrijdingsmiddelen en antibioti ca boert en een bedrijf heeft dat steeds rij ker wordt. Steeds rijker als ecosysteem, aan humus, natuurlijke mineralen en in productie én rijker als verdienmodel. Waar de meeste andere agrarische bedrij ven hun land moeten bemesten is dit be drijf zelfvoedend. Waar de meeste andere agrarische bedrijven atmosfeer en grond water vervuilen, is dit bedrijf schoon en bouwt het zelfs ecosystemen op. Wat doet deze boer zo anders en waarom is dit juist voor Zeeland zo interessant? Salatin heeft als geen ander begrepen hoe ecosystemen werken en meer produceren. Als de condities hiervoor goed zijn, ge beurt dat. Hij gebruikt de natuurlijke prin cipes van successie, dynamiek en fotosyn these. We zijn het reeds lang vergeten maar in natuurlijke ecosystemen zien we dat kuddes voortdurend worden opge jaagd. Grote kuddes die zo door het land trokken, een plek kaal graasden en dan verder gingen. Er was eerst een extreme verstoring en dan weer herstel. En het is dit opjagen dat maakte dat de kuddes dit gedrag vertoonden. Er was een grote dyna miek in het landschap. Hier werd een veld kort afgegraasd, bemest en dan groeide het weer tot volle wasdom aan. Salatin imiteert dit opjagen door de kudde dagelijks te verplaatsen. En het gewas in de wei staat niet maar 20 centimeter hoog, het staat in volle wasdom en bloeit boven dien: 'Every day a fresh salad bar', vol vita le mineralen, proteïnen, eiwitten en ve zels. De koolstof die eerst in de lucht zat, zit na fotosynthese in de plant, en na het grazen in de mest waarna deze koolstof door het bodemleven als organische ver bindingen in de bovengrond getrokken wordt en vastgelegd. De mineralen die eerst diep in de bodem zaten worden door het actieve bodemleven opneembaar ge maakt voor de plant, opgeslagen in de plant, en na het grazen in de mest waarna deze mineralen door het bodemleven als organische verbindingen in de boven grond getrokken worden, die rijker wordt. Salatin verbetert dit principe door na de koeien enkele dagen de kippen in te breng en. De kippen eten de insecten die op de mest leven en eten het jong frisse gras dat weer net is opgekomen. Net zoals dat in het wild ook gebeuren zou. De kippen be mesten de grond, vermengen de bodem en maken die rul. De kern is dat het eco systeem de organische materie en de daar in opgeslagen mineralen optimaal tot hu mus in de bovengrond verwerken kan. Voedselketens worden geoptimaliseerd, het ene voedt het andere. Terwijl in veel gangbare landbouwsystemen de voedsel ketens onderbroken zijn en het bodemle ven en ook het leven in de mest gedood wordt. Zo moeten de gewassen en het vee gevoed worden inplaats van dat het sys teem als geheel zelfvoedend is. Salatin spaart met zijn methode niet alleen veel investering uit, hij is ook productiever en bouwt een rijk ecosysteem. Op een wijze die alle milieuproblemen waar de gangba re landbouw mee kampt onderuit haalt. Kan eco-effectief ondernemerschap in na tuurbeheer worden ingezet? Want in veel Zeeuwse natuur- en groengebieden zien we de biodiversiteit ondanks de bescher ming afnemen. In veel natuurgebieden en bossen overheersen brandnetels, het kleef kruid en de ridderzuring. Dat betekent stikstofvervuiling, maar is hier ook geen sprake van gebrek aan dynamiek? Is ook hier het ontbreken van het opjagen een factor die er voor zorgt dat de biodiversi teit nog steeds afneemt? Ontbreken ook hier niet de soorten die eens goed versto ren waarna het weer herstelt en zo in een dynamisch landschap de biodiversiteit weer toeneemt? Doen we er goed aan na tuurdoeltypen te conditioneren? Ik pleit niet voor een nieuwe wildernis, maar kun nen we deze dynamiek nabootsen? Op weg naar een verbeterd cultuurlandschap dat natuurwaarden, economische waar den en cultuurwaarden genereert. Jos Willemsen is natuurontwikkelaar en na- tuurboer. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl A.P. de Klerk Park Overwater 5, Middelburg A.P. Abrahamse, Oostkapelseweg 33, Serooskerke J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg door Jos Willemsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38