Werkloze accepteert makkelijk baan zoekt WERKEN 21 Uit onderzoek van de vacaturesite Jobbird.com blijkt dat maar liefst 63 procent van de werkne mers een baan onder zijn of haar niveau accep teert, als het maar voldoening geeft. Slechts 4 procecent van de werknemers zou nooit een baan onder zijn of haar niveau accepte ren. Van de enquête onder ruim 800 werknemers zegt 21 procent dat zij een baan onder het niveau wel zouden accepteren, mits het verschil niet te groot is. Twaalf procent zegt dat zij een baan altijd zou den accepteren. Veel respondenten gaven een reactie om hun keuze te onderbouwen, vaak werd gezegd dat el ke baan mooi is in 'deze tijden' en dat mensen daarom een baan onder het niveau zouden accep teren. Wel zeiden zij erbij, dat zodra de economie aan trekt, zij op zoek zouden gaan naar een een baan die wel op hun niveau was. Eén van de respondenten zegt: „Ja, ik zou wel een baan onder mijn niveau accepteren zolang het maar voldoening geeft en zolang ik maar uit de bijstand blijf. Ik werk nu al beneden mijn ni veau maar wat ik zo raar vind is dat jij als werk nemer wél een baan onder niveau moet accepte ren, maar de meeste vacatures die werkgevers plaatsen krikken ze op naar hoger niveau dan voorheen. „En de werkzaamheden zijn écht niet van dat ni veau hoor. Over eerlijke kansen gesproken... ze willen gewoon goed (lees: Té goed) personeel voor wat de vacature waard is, en dan nog het sa laris zo minimaal mogelijk houden. Dat is wat ik constateer sinds deze crisis al aan de gang is." der. Daar komt dit najaar de sluiting van tabaksproducent Philip Morris bij. Kloet erkent dat dat erin hakt. Wanhopen doet hij allerminst: „In algemene zin is de maintenance de afgelopen tien jaar ge groeid. Ook het kennisniveau is enorm ge stegen. In de maintenance wordt de ver werking van datastromen steeds belangrij ker, Vergelijk een fabriek maar met een Formule i-wagen waarin de prestaties rea ltime worden gemonitord. Dat hightech- werk zal alleen maar toenemen. Dat is een positieve ontwikkeling." Europa kan niet op prijs concurreren met lage lonenlanden als China en India. „Dat lukt je niet, al stijgen de loonkosten in China ook aardig. We hebben hier andere voordelen. Een hoge arbeidsmoraal en weinig stakingsdrift. Wat we moeten doen, is onze kennisvoorsprong verder uitbouwen en die kennis slim exporteren. Techniek kun je steeds vaker op afstand aansturen, waarbij jezelf eigenaar van het systeem blijft." Hij wijst op de kansen in de offsho- re-windindustrie, waarin Zeeland een rol van betekenis begint te spelen. Ook de aanschaf van de Joint Strike Fighter-toe- stellen biedt volgens Kloet vanaf 2019 kan sen voor de maintenance. Bij de bedrijven Fokker Services en Fokker Elmo in Woensdrecht werken ongeveer duizend mensen aan onderhoud, modificatie en ombouw van vliegtuigen en de fabricage van bekabeling voor de JSF. Ook kan met slimme combinaties van ver groening van de industriële productie, lo gistiek en hoogwaardige maintenance een duurzame economie op poten wor den gezet, die internationaal kan concur reren. „Daarvoor is het noodzakelijk be drijven in de regio met elkaar te verbin den. Ideeën uit de hightech- en maritie me wereld zijn soms prima bruikbaar in andere industriesectoren. We moeten zor gen dat vele draadjes één stevig touw ma ken. We zijn zeker niet kansloos." Kloet is ook positief over een aantal ont wikkelingen in Zeeland. Het Maintenance Value Park bij Dow in Terneuzen bijvoor beeld. Daar kruipen onderhoudsbedrij ven die met name voor de chemiereus werken samen. Naar verwachting zal het park op termijn ook andere maintenance- bedrijven trekken. Een sterke groei van de maintenance is alleen mogelijk als er ook voldoende jongeren voor een tech niekopleiding kiezen. Dat gaat allengs be ter. De instroom in het hbo en mbo is dit jaar gestegen. Aan de HZ University of Ap plied Sciences en de Avans Hogeschool Breda ligt het niet. Samen begonnen ze in 2011 de International Maintenance Aca demy, waarbij ze samenwerken met grote ondernemingen als Damen, Dow en Im- tech. De kunst is het vak van maintenan ce nog meer zichtbaar te maken, beklem toont Kloet. „De maintenance is van vi taal belang voor de BV Nederland, alleen is onderhoudswerk voor velen onzicht baar. We moeten de maintenance meer promoten." ZATERDAG 24 MEI 2014 een stevig touw maken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21