66 Zelf ontslag nemen, kan de werkloosheids uitkering in gevaar brengen WERKEN 19 pectievelijk de verhuurder. Let op: er zijn verschillende dek- kingsvormen. Een inboedelverze kering met extra uitgebreide dek king (eug) verzekert uitsluitend voorvallen die in de polisvoor waarden staan. Een allrisk- verzekering biedt dekking voor al le onheil, tenzij uitdrukkelijk uit gesloten. Uit onderzoek van de Consumentenbond blijkt echter dat allrisk niet altijd een betere dekking biedt dan eug, omdat sommige allriskverzekeringen erg veel uitzonderingen kennen. Inboedelverzekeringen keren uit naar rato van het verzekerd be drag. Verzeker je je huisraad voor minder dan de nieuwwaarde, dan krijg je bij schade dus slechts een deel vergoed. „Je kunt onderdek king voorkomen door een inboe delwaardemeter in te vullen", ver telt Buis van het Verbond van Ver zekeraars. „Dat is een hulpmiddel om de globale waarde van een in boedel vast te stellen. Veel verze keraars geven garantie tegen on derdekking als je die periodiek in vult. Of ze bieden dekking voor een standaardbedrag." Bedenk dat inboedelverzekerin gen slechts enkele jaren de nieuw waarde vergoeden. Daarna geldt de dagwaarde, waarbij dus reke ning is gehouden met afschrij ving. Hoe langer de nieuwwaarde is gedekt, hoe gunstiger voor jou. VERGOEDING OPZEGTERMIJN TIPS HINTS ZATERDAG 24 MEI 2014 1U schrijft dat je bij beneficiair aanvaarden geen aansprakelijk heid draagt voor schulden die niet uit de nalatenschap kunnen worden afge lost Ik vraag me af waarom niet ie dereen dat doet? Inderdaad is beneficiair aanvaarden een slimme keuze, vooral als niet dui delijk is wat precies in de erfenis zit. Maar er zijn ook nadelen. Aanvaardt u beneficiair, dan loopt de afhandeling van de erfenis via de rechter. Dat kan lang duren, zeker als er veel schulden zijn. U moet de aanvraag indienen bij de rechtbank in het arrondissement waar de overledene het laatst heeft ge woond. Daarvoor heeft u de overlij densakte, een kopie van uw legitima tiebewijs en een ondertekende vol macht nodig. Ook betaalt u griffierech ten. Minderjarigen moeten een erfe nis verplicht beneficiair aanvaarden. 2 Mijn zus is twee jaar geleden overleden, maar de erfenis is nog altijd niet afgewikkeld. Een van de erfgenamen werkt niet mee. Is daar iets aan te doen? De eerste stap is: overleg met de wei gerachtige erfgenaam. U kunt ook een onafhankelijke bemiddelaar inschake len, zoals een notaris. Vaak liggen de standpunten echter te ver uit elkaar. In dat geval kunt u naar de kantonrech ter stappen. Die bepaalt dan hoe de er fenis moet worden verdeeld. De erfge namen moeten die verdeling wel zelf regelen. Om te voorkomen dat de dwarsliggende erfgenaam weigert mee te werken aan uitvoering van het vonnis, kunt u bij de rechtbank een dwangsom vorderen. 3 Iemand vertelde me onlangs dat kinderen bij het overlij den van hun vader of moeder geen erfenis krijgen. Klopt dat? Ik wil voorkomen dat onze kinderen niets krijgen. Sinds 2003 kunnen kinderen hun erfdeel niet meer opeisen bij het overlijden van een van de ouders. Op die manier wil de wetgever voorkomen dat de langstlevende ouder bijvoorbeeld zijn huis moet verkopen om de kinderen hun erf deel te kunnen betalen. Bij overlij den van een ouder krijgen kinde ren een vordering ter grootte van hun erfdeel, die pas opeisbaar is na het overlijden van de langstlevende partner. Uw kinderen krijgen de er fenis dus pas in handen als u bei den bent overleden. voldoende uitstekend Als je arbeidsovereenkomst wordt ontbonden, krijg je meestal een vergoeding mee. Daar bestaat een richtlijn voor: de kantonrech- tersformule genaamd. De kantonrechtersformule luidt A x B x C. A staat voor het aantal ge wogen dienstjaren; B voor de vas te beloning per maand en C is de correctiefactor. Een correctiefactor 1 is neutraal, dan hebben beide partijen even veel schuld aan het einde van het dienstverband. Via apps op PlayStore en iTunes is de vergoeding te berekenen. Zoek op kantonrechtersformule. Ook op internet kan de vergoe ding worden berekend. Kijk op www.ontslag.nl of www.kanton- rechtersformule.nl. Bij ontslag gaat het UWV uit van een opzegtermijn. Pas na deze op zegtermijn keert het UWV de uit kering uit. Daarom is het van be lang dat met onderstaande opzeg termijnen rekening te houden. 0 tot 5 jaar in dienst: 1 maand op zegtermijn. 5 tot 10 jaar in dienst: 2 maanden opzegtermijn. 10 tot 15 jaar in dienst: 3 maan den opzegtermijn. 15 jaar of langer in dienst: 4 maan den opzegtermijn. Als je het vermoeden hebt, zoals Annelies, dat je werkgever van je afwil, is het zaak meteen rechts bijstand in te roepen. Wie lid is van een vakbond, kan daar rechts hulp krijgen. Voor mensen met een laag inko men bestaat gesubsidieerde rechtshulp. Het juridisch loket kan helpen om dat aan te vragen (www.juridischloket.nl). Wellicht heb je net als Annelies een rechtsbijstandsverzekering, die je kunt inschakelen. Het is wel van belang om zo'n verzekering af te sluiten vóórdat het probleem ontstaat. Onlangs publiceerde de Consu mentenbond een vergelijkend on derzoek over rechtsbijstandverze keringen (www.consumenten- bond.nl). r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19