Inboedel en woning: verzeker het onder één dak Cruisen op industrieterrein als vehikel naar een baan 18 WERKEN ~f- De inboedelverzekering dekt huisraad, de woon huisverzekering de wo ning. Ie zou denken dat duidelijk is welke verzekering wel ke schade dekt, maar dat valt in de praktijk vaak tegen. Voorkom discussies en sluit je inboedel- en woonhuisverzekering daarom af bij dezelfde verzekeraar. Een voorbeeld: Je bent druk in de weer met de voorjaarsschoon maak als je per ongeluk een em mer sop op je mooie parketvloer laat vallen. Je claimt de schade bij je inboedelverzekeraar, maar die zegt dat parket bij de woning hoort en dus onder de woonhuis- verzekering valt. De woonhuisver zekeraar stelt dat parket toch echt inboedel is; de inboedelverzeke raar moet de schade maar betalen. Je dacht goed verzekerd te zijn, maar wordt van het kastje naar de muur gestuurd. „Inboedelverzeke ringen dekken schade aan spullen in huis die niet aard- en nagelvast zitten", legt Rudi Buis van het Verbond van Verzekeraars uit. „Woonhuisverzekeringen zijn er voor schade aan de woning en spullen die vastzitten aan het huis, zoals leidingen, centrale ver warming en sanitair." Een woon huisverzekering heet ook wel op stalverzekering. Het verschil tussen al of niet na gelvast betekent bijvoorbeeld dat een inbouwkoelkast onder de woonhuisverzekering valt, een losse koelkast hoort bij de inboe del. Vastgelijmd parket is woon huis, zwevend parket is inboedel. De ene verzekeraar vindt een gla zen douchecabine bij de woning horen, een ander ziet het als deel van de huisraad. Bij schade kun nen zulke verschillen van inzicht nare gevolgen hebben. „Ons ad vies is de inboedel- en woonhuis verzekering bij dezelfde verzeke raar af te sluiten", zegt Babs van der Staak van de Consumenten bond. „Dat voorkomt gaten in de dekking en oeverloze discussies over de vraag onder welke verze kering een schade valt. Ook is de afhandeling van de schade vlotter als je maar één verzekeraar hebt. Je hoeft maar één keer schade te claimen en er komt maar één schade-expert aan te pas." Nadeel is wel dat je niet meer kunt shoppen voor de afzonderlij ke, goedkoopste inboedelverzeke ring en woonhuisverzekering. „Maar als je een schade niet of slechts gedeeltelijk vergoed krijgt, verdampt dat premievoordeel weer", waarschuwt Van der Staak. „Bovendien krijg je vaak pakket korting als je bij één verzekeraar meerdere polissen afneemt." Appartementeigenaren en huur ders zitten overigens vast aan de opstalverzekeraar van de VvE, res- NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN naam Lydia Kroon (42) woonplaats Bosschenhoofd opleiding havo iaatstvervtüde beroep receptionis te/telefoniste zonder werk van maart 2012 tot maart 2013 nieuwe baan medewerkster verkoop binnendienst by TriStar Industries Group in Roosendaal Vlotte verschijning, prima curriculum vitae, positie ve babbel: voorwaar facto ren die moeten - of kun nen - leiden tot een razendsnelle rentree op de arbeidsmarkt als je werkloos bent geworden. Maar niets is minder waar, weet Lydia Kroon. „Ik werd twee jaar geleden werkloos omdat het bedrijf waar voor ik al bijna tien jaar werkte naar België ging verhuizen", ver telt de 42-jarige Brabantse. „Ver volgens heb ik aan den lijve onder vonden dat het haast onmogelijk lijkt als veertigplusser op gesprek te mogen komen. Vooral vanwege het feit dat voor veel vacatures enorm veel sollicitanten zijn." Het was een ontzettend moeilijke tijd, erkent Kroon. „Omgaan met veel minder inkomen per maand. Je dagelijkse ritme is volledig ver dwenen, net als de contacten met collega's. Heel vaak voor een baan afgewezen worden, is ook al niet bevorderlijk voor je gemoedstoe stand. Om dan toch gemotiveerd te blijven, is zwaar. Mensen in je omgeving zeggen dan: 'Ach, jij vindt heus wel snel een baan'. Maar dan dacht ik: Ja, makkelijk praten, jij hebt zelf wél werk." Toch hadden ze, achteraf gezien dan, helemaal gelijk. Na een jaar vond Kroon weer emplooi. Met dank aan haar eigen wils kracht en initiatief. „Onder het mom 'think outside the box' ben ik op een gegeven mo ment over industrieterreinen in de buurt gaan rijden. Dan noteerde ik waar nieuwe pan den stonden of werden ge bouwd voor nieuwe bedrijven. Ik ging vervolgens op de com puter op zoek naar gegevens van die bedrijven en stuurde ze een open sollicitatie." Bij TriStar Industries Group in Roosendaal was het raak. „Ik zag langs de snelweg een groot verhuisbord van TriStar en schreef een sollicitatiemail. Na eerst een vrijblijvend gesprek en later een vacature waar ik helaas niet in paste, was het in maart 2013 eindelijk zover: ik had weer een baan, kon weer aan het werk!" Nog altijd werkt ze er met heel veel plezier', maar: „Ik ben niet vergeten hoe moeilijk die perio de zonder werk was", vertelt Lydia Kroon, die enkele jaren geleden het boek Mannen zijn ook maar mensen schreef. „Daar om wilde ik iets positiefs uit die negatieve tijd voortbren gen. Ik ben een vrijwilligerspro- ject - JOBBuddies geheten - in de gemeente Roosendaal be gonnen. De bedoeling is werk lozen en ex-werklozen om de week in eetcafé The Swoop in een ontspannen sfeer met el kaar in contact te brengen. Zo kunnen ze tips en ervaringen uitwisselen en weer gemoti veerd raken of blijven. Ik denk dat zo'n project heel belangrijk kan zijn. Ik had het zelf ook heel fijn gevonden als mensen in dezelfde situatie me uit de put hadden kunnen trekken of tips hadden kunnen geven hoe zij weer werk vonden." Hoe nuttig ook, de essentie van werk vinden is heel basaal, stelt Kroon: „Alles begint met een idee en - heel belangrijk - iemand die je een kans geeft." TIPS HINTS Een ontslagprocedure via de rechter is niet leuk. Vooral als je functioneren de reden voor ontslag is. Toch biedt de rechter wel de oplossing van zo'n lastig probleem. nnelies (53) werkt al 30 jaar in een crèche, maar de laat ste tijd gaat het haar niet meer goed af. Elke dag komt ze doodmoe thuis. Het lijkt wel of de kinderen steeds lastiger worden en steeds meer energie van haar vragen. Energie, die haar ontbreekt. Haar baas is dit ook niet ontgaan. In functioneringsgesprekken komt hij steeds met allerlei kritische vra gen en opmerkingen. Nu heeft ze ook nog een zogenoemd assessment moeten doen. In het laatste gesprek is duidelijk geworden dat de werkgever haar liever ziet gaan. Uit de resultaten van het assessment blijkt na melijk dat ze niet meer geschikt is als crècheleidster. Dit is voor Annelies een dieptepunt. Ze is al haar zelfvertrouwen kwijt. Haar werkgever besluit een ontbin- dingsverzoek in te dienen bij de kanton rechter. Annelies is op dat moment blij dat ze met haar echtgenoot ooit een rechtsbijstands verzekering afsloot. Want met hun gezin sinkomen hebben ze geen recht op gesubsi dieerde rechtshulp en ze zouden de hulp van een advocaat dan helemaal zelf moeten betalen. Even heeft Annelies overwogen om zelf ontslag te nemen, maar ze krijgt het advies om dat niet te doen in verband met haar recht op een werkloosheidsuitkering. In theorie kan ze ook zelf de rechter verzoe ken om de arbeidsovereenkomst te ontbin den. Maar, ook al treft haar geen blaam, je moet dan toch maar afwachten of de uitke ringsinstantie. (UWV) dat ook zo beoor deelt en een werkeloosheidsuitkering toe kent. Als de werkgever het verzoek indient, is het toekennen van een uitkering meestal geen probleem, tenzij er sprake is van een dringende reden. Denk daarbij aan diefstal of andere ernstige misdragingen van de werknemer. Annelies krijgt een uitnodiging voor de zit ting van de kantonrechter en heeft drie da gen de tijd om een verweer in te dienen. De rechtshulpverlener of advocaat van haar rechtsbijstandsverzekering spreekt met haar de zaak door en dient het ver weerschrift in. Op de vastgestelde dag zit Annelies met trillende handen naast haar advocaat voor de kantonrechter. Haar advocaat voert ste vig verweer en benadrukt dat Annelies niet veel mogelijkheden kreeg om haar functioneren te verbeteren. De rechter vraagt hoe het met haar gaat. Annelies is in tranen en vertelt dat het niet goed gaat. Ze droomt van alle ellende. De rechter vraagt of het niet ook haar voor keur heeft om uit elkaar te gaan. Annelies knikt alleen maar. Vervolgens vraagt de rechter "of de partijen misschien bereid zijn te schikken. De bereidheid is er. Annelies heeft ondanks alles nog een redelijk con tact met haar werkgever en de werkgever gunt haar ook het beste. Na een kort overleg tussen de advocaten op de gang komen de partijen overeen dat An nelies een beëindigingsvergoeding mee krijgt ter hoogte van de 'neutrale kanton- rechtersformule' en dat ze over vier maan den uit dienst zal gaan. Tot die tijd wordt ze vrijgesteld van werk. Ook krijgt Anne lies nog 5.000 euro mee voor een eventuele nieuwe opleiding of een traject bij een out placementbureau. Annelies voelt zich opgelucht. Ze kan een nieuwe start maken en hoeft niet meer te rug naar haar werk. 1 door van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos en in deze crisistijd toch weer een baan weten te vinden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! door Bauke Boersma Houd oren en ogen open. Straal altijd motivatie uit. Als de werkgever van je afwil door Agnes van Brussel illustratie Ronald Visser Ook uw verhaal vertellen? Stuur dan een mail naar geld@depersdienst.nl ©reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18