Studeren is een dure grap voor de belastingbetaler DE WERKPLEK 16 WERKEN IN STUDIE is een samenwerkingsproject van de University of Applied Sciences te Vlissingen en de PZC. Studenten van dr C.P. Poldermandocent overheidsfinanciëngeven hier hun visie op Geld Samenleving. In deze rubriek verschijnt een selectie van hun werk. De volledige teksten en meer be schouwingen staan op www.pzc/instudie. Wil je reageren? Doe dat op de website of mail naar verslaggever Cornelleke Blok, c.blok@pzc.nl Nederland kende in 2012 ruim 670.000 studenten in het hoger- en wetenschappelijk onderwijs. De overheid draagt bij in de kosten die een stu dent gedurende zijn studie maakt. Maar waarom kunnen die studenten nou overal gratis naartoe reizen? En waarom krijgen ze elke maand een flinke studiebijdrage in de vorm van een basis- en aan vullende beurs? Het geld daarvoor komt niet uit de lucht vallen, maar wordt verstrekt door de belastingbeta ler. De student moet zelf zijn onderhoud kunnen betalen. Net als een iedere andere volwassen burger! De overheid heeft in 2013 bijna 4 miljard euro aan stu diefinanciering toegekend, blijkt uit de cijfers gepubli ceerd door het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. De belastingbetalers zijn er niet blij mee. Het kabinet heeft daarom plannen om de bijdragen aan de studenten te minderen. Zo zal een sociaal leenstelsel ingevoerd worden waarbij de studenten hun basisbeurs kunnen lenen tegen een (geringe) rentepercentage van 0,6 (peiljaar 2014) Ook zal het reisproduct worden aangepast: de studenten zul len niet meer overal gratis naar toe kunnen reizen. Deze maatregelen zijn op dit moment nog niet ingevoerd. De uitwerking is uitgesteld tot 2015/2016. Uiteraard zijn de studenten niet blij met zulke maatrege len. Er wordt gezegd dat de maatregelen een beperking kunnen vormen voor de minder draagkrachtige studen ten. En de leenplannen van het kabinet zien de meeste studenten ook niet zitten. Ze zijn namelijk bang om gro te studieschulden te maken. Volgens minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem moeten de studenten 'niet bang zijn om te lenen omdat een (studie)schuld de beste investering is in je leven'. Maar hoe nu verder? Is het wel of niet gerechtvaardigd dat de overheid haar geldkraan voor studenten wil dicht draaien? De studenten kunnen ook een bijbaan nemen om zo hun financieringstekort op te vullen. En wanneer dat om welke reden niet wenselijk is, kan altijd nog ge leend worden. Misschien moet de overheid de studen ten toch minder 'dragen'. Ze kunnen zich prima redden al gaan ze natuurlijk achteruit. Maar wie gaat niet achter uit in deze tijden? Het verbaast me keer op keer als ik zie hoeveel kennis en expertise de provincie Zeeland herbergt. We mogen blij zijn met tal van toonaange vende ondernemingen, waar je serieus carrière kan maken. Zeker op technisch gebied. Hydrauvision B.V. in Schoondijke is zo'n Zeeuws pa reltje van vernuft dat ver buiten de landsgrenzen bekend is. Als ik me aanmeld bij Hydrauvi sion Hydraulics Pneumatics in Schoondijke krijg ik een keurig welkomstkaartje met veiligheid sinstructies. Ook staat erin wat ik moet doen als ik mijn gids kwijtraak. In het Engels. Het zegt direct wat over de onderneming. Er komen veel buitenlandse gasten over de vloer. Hydrauvi sion heeft ook vestigingen in Dordrecht, IJmui- den, Yerseke, Zeebrugge en Gent. Het bedrijf ontwerpt en bouwt complete aandrijftechni- sche installaties op maat. Hydrauliek, pneuma tiek en besturingstechniek komen samen in een totaaloplossing specifiek gericht op de vraag van de klant. Je moet dan denken aan oplossin gen op groot industrieel niveau. De baggersec- tor, voedingsmiddelenindustrie, chemie, staalin dustrie, de maritieme sector en offshore. Maar Hydrauvision doet meer. Naast de systeem bouw is Hydrauvision onder meer actief in ser vice, onderhoud, verkoop van hydraulische com ponenten, het ontwerpen en produceren van complete hydraulische leidingsystemen en het verhuren van extra hydraulische capaciteit. En het bedrijf heeft een storingsdienst Mijn gids, Alex van 't Westeinde (24) uit Ter- neuzen, leidt me door de technische details. Alex is afgestudeerd als werktuigbouwkundige en heeft bij Hydrauvision de functie van con structeur. De meeste projecten zijn dusdanig groot en complex dat het een samenspel wordt van een team van specialisten. De rol van Alex daarin is het maken van technische berekenin gen en tekeningen van de constructie. Veilig heid en efficiëntie zijn daarbij de sleutelwoor den. De werktuigbouwkundige maakt hele reeks van wiskundige berekeningen om constructies te be oordelen op sterkte, stijfheid, vermoeiing, ver vorming en belasting en dergelijke. Daardoor kan je kritieke punten vroegtijdig ontdekken en kom je tot producten die lichter zijn en tegelij kertijd een betere sterkte en stijfheid garande ren, aldus van 't Westeinde. Dat heeft dan weer voordelige effecten op de kosten en het volume. Alex: „Je deelt de constructie op in kleinere ele menten waar je een rekenkundige eigenschap aan toekent. Door het opdelen kan je een optel som maken en tot een veel nauwkeuriger beeld komen en zien waar de waarden te hoog zijn". Het vertaalt zich visueel in een plaatje waarbij de kleur van groen en geel naar steeds dieper rood gaat. „Je moet tot een constructieve oplossing ko men", vertelt Alex. Zo moest het team voor dochteronderneming HydrauRent een construc tie ontwikkelen voor een power-pack of aggre gaat van 75okw. Een eis daarbij was dat het in een 20 voet container zonder zijwand moest pas sen. „Zo'n container moet getakeld worden, of kan in een schip de onderste van 10 containers zijn. Als je dan geen wand hebt, dan wordt het niet eenvoudig om die sterk genoeg te maken om door de keuring te komen. Dat is best een spannend moment, vouwt de container dubbel of hebben we ons werk goed gedaan en komt het tot op de millimeter nauwkeurig uit? In dit werk moet je alles bewijzen en onderbouwen" Een ander voorbeeld is een klant die een grote buffertank naar de bodem van de zee wil laten afzakken. De kabels moeten wel terugkomen, maar hoe doe je dat? Uiteindelijk ontwierp het team een systeem inclusief bedieningspaneel voor een onderwaterrobot „Met drie, vier veilig- heidspunten erin. Je wilt het wel werkzaam krij gen". door Sebastian Markowski We moeten alles door John de Kok Containers met aggregaten worden op maat ontwikkeld. Testbank voor een flowtest, voor bijvoorbeeld cilinders. Een spoeling device of lier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16