Loonkloof neemt af tussen mannen en vrouwen Bankrover voor 3700 euro ECONOMIE 13 rJ MSUl J Hoe eerder hulpverlening de schuldenaar helpt, des te beter, zegt staatssecretaris Jetta KI ij ns ma. AMSTERDAM - Miranda, een jonge moeder uit Amsterdam-noord, raakte enkele jaren geleden haar baan kwijt. Toen ze een schuld had bij de belasting, reageerde de ze door haar toeslagen in te hou den. „En dus had ik geen geld om mijn energierekening te betalen." Ze goochelde met alle rekeningen die binnenkwamen. Schulden sta pelden zich op. Uiteindelijk werd ze door de woningcorporatie aan gemeld bij het project Vroeg Eropaf in Amsterdam, dat mensen met schulden zo snel mogelijk uit de penarie moet helpen. Miranda is blij dat ze nu wordt ge holpen door maatschappelijk werk, een sociaal raadsman en een schuldhulpverlener. „We zijn er nog niet helemaal uit. Maar ik zal uit de schuld komen. De eerste keer dat Vroeg Eropaf me een brief stuurde, heb ik niet gerea geerd. Ik ben blij dat ik de tweede keer wel naar ze ben gegaan." In een brief die staatssecretaris Jet ta Klijnsma van Sociale Zaken (PvdA) gisteren aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd over 'vroegsig- nalering' en preventie bij schul den, wordt Vroeg Eropaf genoemd als een van de goede methodes om bemoeizorg in een vroeg sta dium te geven. Woningcorpora ties, energiebedrijven, ziektekos tenverzekeraar Agis, maatschappe lijk werk en de gemeente Amster dam werken samen. Als iemand twee maanden betalingsachter stand heeft, wordt dat gemeld. Dan neemt Vroeg Eropaf contact op. Is de 'klant' bereid mee te wer ken, dan komt er een plan van aan- pak; om afsluiten van energie of het uitzetten van de schuldenaar te voorkomen. Klijnsma citeert nog twee projec ten in de brief, die volgens haar een goede bijdrage leveren bij het terugdringen van schulden. Het gaat om jongerenproject Fix up your life in Tilburg en het project Kubus in Almere. Dat laatste on derzoekt op microniveau van enke le huizen, met alle beschikbare ge gevens, of er mogelijk problemen komen. Lijkt dat het geval, dan kan al in een heel vroeg stadium hulp worden geboden. Onder zoeksbureau Panteia heeft de drie projecten geanalyseerd en stelt dat iedere euro die in de projecten is geïnvesteerd, zichzelf ruimschoots terugbetaalt. Mirjam Engelen van Panteia rekende bij de lancering van de website effectieveschuld- hulp.nl voor dat de kosten van Fix up your life, dat zich op jongeren met schulden richt, 200.000 euro per jaar zijn. De samenleving be spaart 500.000 euro. „Het gaat om kosten van uitzettingen, uitkerin gen of verplichte re-integratie. We hebben conservatief gerekend." Staatssecretaris Klijnsma wil de drie projecten onder de aandacht van andere gemeenten brengen. „Zo hoeven we niet overal op nieuw het wiel uit te vinden." De staatssecretaris stelt vanaf volgend UTRECHT - Het mag wat kosten, de nieuwe iBanking-software. Bijna 3700 euro welteverstaan. Dan heb je ook wat: automatische updates, technische ondersteuning én vrij wel ongelimiteerde toegang tot an dermans mobiele telefoon. Via deze illegale software zien cri minelen dat de gebruiker van een desktopcomputer inlogt bij Face- book of op de website van een bank. Vervolgens krijgt hij de vraag of hij, via een sms met daar in een link, een beveiligingsapp op zijn telefoon wil zetten. Daar na is het voor de criminelen een koud kunstje om sms-berichten te onderscheppen en bankgege vens te stelen. Ook kunnen zij de gps-positie van telefoons achterha len en via de microfoon meeluiste ren met gesprekken van de gebrui ker. Beveiligingsexperts van soft warebedrijf Symantec trekken aan de bel nu blijkt dat deze duistere software, waarmee overal ter we reld al banken zijn aangevallen, overal op internet verkrijgbaar is. Dat wil zeggen: op fora waar op lichters de nieuwste softwaresnuf- jes uitwisselen. Mogelijk zijn het Russische en andere Oost-Europe- se bendes die de software voor 3700 euro aanbieden. jaar structureel 90 miljoen euro beschikbaar. De vereniging van schuldhulpver leners NWK juicht de aanpak van Klijnsma toe, zegt voorzitter Joke de Koek uit Tilburg. Zij heeft me de het project Fix up your life op gezet. De NWK publiceerde giste ren het jaarverslag en stelde dat het aantal aanvragen om schuld hulpverlening in 2013 is uitgeko men op 89.000. Dat was een jaar eerder nog 85.000. Ze verwacht voor 2014 opnieuw een groei. Het gemiddelde schuldbedrag ging van 33.500 euro naar 37-700 euro. „Het gaat om mensén uit alle la gen van de bevolking." Het geldbedrag voor de armoede bestrijding is hard nodig, zegt ze. „Ik hoop dat de gemeenten het geld ook echt daarvoor gaan ge bruiken. Ik vrees dat veel gemeen ten de schuldloketten gaan wegbe- zuinigen en het werk gaan laten doen door wijkteams. Dat zou heel slecht zijn, want schuldhulp verlening is een vak. Je laat een huisarts ook geen longoperatie uit voeren." Ook roept ze de overheid op conse quent te zijn. „De belastingdienst schrapt toeslagen als er een schuld is. Maar diezelfde dienst had vast gesteld dat die mensen daar recht op hebben. Je drukt mensen die per in de schulden." Dat blijkt uit onderzoek door Stichting Loonwijzer en vacature site Monsterboard, gebaseerd op 185.000 online enquêtes. Het ver schil in bruto uurloon voor bij voorbeeld functies op het gebied van boekhouding en voor banen in de bouw nam in 2013 met zo'n 4 tot 5 procent af. In alle onderzochte functiegroe pen verdienen mannen gemid deld nog steeds meer dan vrou wen. Het gat op het gebied van managementfuncties werd zelfs nog groter dan het al was. Manne lijke managers verdienen inmid dels ruim 20 procent meer dan hun vrouwelijke collega's. „Managers zijn vaak hoger opgelei den met relatief veel ervaring", zegt Paulien Osse, directeur van Stichting Loonwijzer. „En hoe meer ervaring voor een functie vereist is, hoe groter de loonkloof vaak is. Vrouwen maken namelijk simpelweg minder vlieguren." Dat komt onder meer omdat zij vaker in deeltijd werken en vaker tijdelijk uit het arbeidsproces stap pen na de komst van een kind. „Verder speelt ook mee dat er van uit cao's minder restricties gelden ten aanzien van de inhoud en het salaris van leidinggevende func ties", vertelt Osse. „Er is meer ruimte om, als je dat wil natuurlijk, keihard te onder handelen." Uit talloze onderzoe ken blijkt dat mannen daar eerder toe geneigd zijn dan vrouwen. De Algemene wet gelijke behan deling stelt echter grenzen aan sa larisverschillen, ook voor hogere managementfuncties. „Alleen een messcherpe onder handeling zal nooit een houdbare rechtvaardiging kunnen zijn voor loonverschillen", zegt Elsa van de Loo van het College voor de Rech ten van de Mens. Deze organisa tie verzamelt onder meer klach ten over gelijke behandeling op het werk. Op basis daarvan licht het college soms hele bedrijven door. In Nederland, maar ook wereld wijd, is al jarenlang een afname te zien van de inkomenskloof tus sen de geslachten. WINNAAR ZOOVER rit r r AWARD 201A 10/12 dagen het hart van Dalmatië Dalmatische kust 10 dagen Saas Grund Zwitserland 10 dagen Het prinsdom Andorra 10 dagen Istrië Opatija 5 dagen Rothenburg Würzburg en Nürnberg Vertrekdata: 2,16, 30 juni/IA, 28 juli/ A, 25 aug 8, 22 sept 6 okt Vertrekdata: 2,16,30 juni/IA juli/ 11,25 aug 8,22 sept f 6 okt 9, 23 juni 7.21 juli A,18 aug f 1.15.29seat/13 okt Vertrekdata: 30 juni 7, IA, 21,28juli A, 11,18,25 aug 1,8,15,22, 29 sept 6,13 okt Vertrekdata: 2,23 juni IA juli A, 25 aug 15 sept ZATERDAG 24 MEI 2014 Vroege hulp bij schuld loont door Wilko Voordouw Als mensen met schulden sneller worden opgespoord en geholpen, dan voorkomt dat ellende, zoals een huisuitzetting, archieffoto Peter Hilz/HH door Jelte Posthumus AMSTERDAM - Het verschil in sala ris tussen mannen en vrouwen met dezelfde functie is vorig jaar in veel beroepsgroepen verder afgeno men. Onder managers werd het ga pende gat juist nóg groter, onder meer, zo lijkt het, omdat mannen harder zouden onderhandelen over hun salaris. Ook bij servicemede werkers groeide de kleine kloof. v.a. slechts zoo«/er «wards Vertrekdata: Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: WWw.bolderman.nl (leizen zijn inclusief hotetovetrtoctoingen o.b.v haHpemion, comfortctoss touringcar en oftcheuhbuffel Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13