Naar welke klinieken gaan de tbs'ers? VERDIEPING 11 De patiënten van Ol- denkotte die overge plaatst moesten wor den, zijn door klinie ken in het hele land overgenomen. RESOCIALISATIE TBS'ER IN VIJF STAPPEN Van de 127 patiënten die Ol- denkotte medio vorig jaar nog had, zijn er inmiddels 82 vertrokken (stand per 13 mei 2014). Daarvan zijn 34 patiënten in een nieuwe behandelfase buiten de kliniek terecht gekomen via transmuraal verlof (11), proefVerlof (2) of voorwaardelijke beëindiging van de tbs (21). De rest, 48 patiënten, is naar andere klinieken in het land overgeplaatst. De Pompekliniek in Nijmegen, Oostvaar- derskliniek in Almere en Rooyse Wissel in Oostrum blijken de 'grootafnemers' van Oldenkotte. „Uiteraard moeten we wel uitgebreid met de andere kliniek overleggen over zo'n overplaatsing. Toen onlangs De Rooyse Wissel onder vuur lag vanwege een aantal incidenten, zei den onze patiënten: 'oh jeemoet ik daar naartoe?' We hebben de cliënten die daar naartoe zijn gegaan, bewust alle maal bezocht en telefonisch contact met hen gehouden", aldus directeur Nijhuis. In Oldenkotte zaten ook patiënten die er soms al meer dan tien jaar woonden. „Voor hen is de zorg leidend, pas daarna kijk je naar eventueel noodzakelijke be veiliging. We hebben een vrouwelijke cliënt gehad die hier al jaren was en die uiteindelijk naar Eindhoven is overge plaatst. Dat probeer je dan zo zorgvuldig mogelijk te doen. Uiteindelijk zijn zelfs de dieren die ze verzorgde, meever huisd, inclusief haar lievelingskonijn." De overgebleven populatie in Oldenkot te bestaat vooral uit patiënten die nog vanuit deze kliniek hun onbegeleid ver lof aanvragen en willen uitoefenen. Nij huis: „Uiteindelijk zullen ook zij naar een andere plek moeten, misschien wel dichter bij de bewoonde wereld. Hun verlofaanvraag en de risicotaxatie daar van moeten in de nieuwe kliniek op nieuw bekeken worden. Wij proberen wel afspraken te maken dat die herbeoor deling dan versneld kan plaatsvinden." De personele leegloop blijft ook door gaan. Per 1 juli zullen 130 van de 275 me dewerkers vertrokken zijn via een ver- trekregeling. Bedoeling is dat 120 Olden- kotte-medewerkers na 1 januari 2015 hun baan houden en aan de slag gaan in nieuwe voorzieningen voor lichtere fo rensische zorg die nog voor Overijssel en Gelderland opgezet moeten worden. Welke herbestemming Oldenkotte krijgt, wordt binnen een aantal maan den duidelijk. Onlangs zijn er tientallen ideeën voor het pand ingediend, waaron der plannen om van de kliniek een biolo gische kwekerij, een trainingscentrum voor veiligheidsdiensten een drone cen trum of een cybercentrum voor hackers te maken. e krimp van de tbs-sector gaat nog weieven door, voor spelt de directeur. Als het aan staatssecretaris Teeven ligt, gaat de gemiddelde behan- delduur van tbs'ers terug van meer dan ne gen jaar nu naar acht jaar. Het aantal tbs'ers loopt al jaren terug van wege het 'levenslang' imago en omdat er minder tbs-waardige delicten worden ge pleegd. Het is een van de redenen waarom het kabinet minder klinieken wil. De directeur van Oldenkotte bespeurt een tegenstrijdigheid in het huidige beleid. Door incidenten met tbs'ers die op verlof waren, zijn de regels afgelopen jaren alleen maar strenger geworden. „Daarom zijn kli nieken juist terughoudender geworden met verlof en nieuwe stappen in de behan deling. Ze zijn erg geschrokken dat ieder in cident breed uitgemeten wordt en ook van de reactie van de politiek daarop. Op het moment dat je angstig bent, neemt de snel heid af. En dat is misschien wel het grote verschil met ons nu. Op het moment dat je gaat sluiten, is het effect van de consequen ties als er iets mis gaat, kleiner. Je bent min der terughoudend dan voorheen en voelt relatieve vrijheid om trajecten die afgerond moeten worden, in goede samenspraak met de patiënt, de advocaat en justitie opti maal in te vullen. We hebben absoluut het gevoel dat de uitstroom van patiënten nu verantwoord verloopt." Nijhuis' belangrijkste taak nu is naar eigen zeggen Oldenkotte 'op een zo zorgvuldige manier af te bouwen'. Of sluiting daadwer kelijk een besparing oplevert? De directeur rekent voor dat het sociaal plan en de zoge heten 'frictiekosten' die bij de sluiting ko men kijken, alleen al 17 miljoen euro bedra gen. Daarnaast kost de ontvangst van cliën ten in andere klinieken en het feit dat hun behandeling daar vertraging kan oplopen, ook geld. „Als je dat kapitaliseert, gaat het ook miljoenen extra kosten." Het huidige systeem is volgens Nijhuis ge maakt om ieder risico uit te bannen. Bevei ligingsniveaus zijn de afgelopen jaren al leen maar opgeschroefd. De directeur van de kliniek heeft daar zijn bedenkingen bij. „Soms is een patiënt meer gebaat bij een minder hoog beveiligingsniveau. Ik heb hier patiënten gehad en nog zitten die voor al tot rust moeten komen en voor wie dit soort veiligheidsmaatregelen eigenlijk hele maal niet nodig is. Het beeld van tbs wordt alleen maar gedomineerd door uitspraken over risico's, terwijl een risicoloze samenle ving niet bestaat. Risico's horen ook bij een behandeling. Je moet er alleen wel ver antwoord mee omgaan." handeling van tbs'ers te versnellen. Ook is de drempel om patiënten op transmuraal verlof te sturen, voor Oldenkotte verlaagd door de komst van een daarin gespeciali seerde instelling in de buurt. Nijhuis: „Wij zijn de laatste jaren sowieso een kliniek ge weest die eerder leidend dan volgend was wat betreft een efficiënte behandelduur. De tijd die er is om nog richting resocialisa tie te gaan, is door de sluiting wel korter ge worden, dus dat heeft wat betreft de laatste behandelfase inderdaad invloed gehad. Maar aan de andere kant zie je ook dat rech ters de laatste jaren een tbs-behandeling eerder als afgerond beschouwen." ZATERDAG 24 MEI 2014 I foto's Cees Elzenga HH De eerste fase van terugkeer in de samenleving bestaat uit begeleid verlof. De tbs'er be geeft zich onder begeleiding van personeel korte tijd bui ten de kliniek. Als het begeleid verlof goed is gegaan, mag een patiënt meer dagen met onbegeleid verlof. Bij een probleemloos onbege leid verlof kan de volgende stap van de resocialisatie wor den gezet: transmuraal ver lof. Dit houdt doorgaans ver blijf buiten de beveiligde zo ne van de kliniek in, in een zelfstandige woning of bij voorbeeld een instelling voor beschermd wonen. Als de patiënt deze derde fa se goed heeft doorlopen, kan de kliniek proefverlof aanvra gen. Het is een vergevorderd stadium in het resocialisatie- proces: de tbs-gestelde woont dan doorgaans zelf standig. De kliniek is nog ver antwoordelijk voor de pa tiënt, maar de reclassering houdt toezicht. De tbs-kliniek adviseert na deze fases aan de rechter of een tbs'er klaar is voor volle dige terugkeer in de maat schappij. De rechter beslist daar onafhankelijk over. Sinds 2013 kan tbs met dwangverpleging pas volle dig beëindigd worden als een patient minstens een jaar zonder problemen voorwaar delijk vrij is geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11