'Wat kunnen wij doen om te helpen, behalve medailles geven?* Nieuwdorper moet vijftien jaar de cel in voor doodslag op ex-vrouw I I I I I WK-koorts 30 ZEELAND TOERISTENBELASTING Keer op keer is er discussie over de toeristenbelasting. Hoe hoog is die en waar gaat het geld naartoe? zaterdag Nog een kleine drie weken en dan begint het WK, de hoogmis van het voetbal. Het valt me op dat het nog nauwe lijks leeft, terwijl de voorberei dingen inmiddels zijn begon nen. Zaterdag was de eerste oe feninterland, en het trainings kamp in Portugal is volop aan de gang. Normaal hangen er al vlaggetjes aan auto's, kleuren de straten oranje en hoor je het een na het andere strijdlied op de radio. Niet dus. Het enige dat oranje was van de week, was een code voor het weer, en zelfs daar heb ik niks van ge merkt. Wat dat betreft zijn we echt een stelletje opportunis ten, we maken schijnbaar wei nig kans en dus komen we er ook niet echt voor in de stem ming. Zelf denk ik dat het alle maal nog wel eens mee kan val len. Eigenlijk, als je iedereen zo hoort, kan het alleen maar mee vallen. Dat gaat het ook doen. Het wordt gewoon een kwestie van de boel achterin dicht hou den, met z'n achten voor die goal gaan liggen en gokken op de briljante grillen van Sneij- dertje, Van Persie en Robben. Die eerste wedstrijd tegen Spanje winnen we ook ge woon. Er is nergens een WK-poule in mijn buurt waar ik kan pronostieken (ook dat leeft niet), maar dat wordt 1-0 voor Nederland. En als dat ge beurt, zal heel Nederland weer op z'n kop staan, dan worden we ineens wél wereldkampi oen. Dan staat iedereen te jui chen in zo'n juichpak van Roy Donders. Ik ken Roy Donders niet, het schijnt een Brabants ietwat nichterig type met een eigen tv-programma te zijn. Hij wordt de stylist van het Zuiden genoemd. Dan mogen ze dan in Brabant zeggen, maar laat de rest van het Zuiden er alsje blieft buiten. Ik zag z'n foto in zo'n soort huispak bij de Jumbo waar ik gisteren boodschappen deed. Het zou voor meer omzet bij de Jumbo moeten zorgen, omdat je bij besteding van 50 euro of meer, in aanmerking komt voor zo'n huispak. Ik twij fel of het een slimme zet is van Jumbo. Ik heb gisteren in ieder geval nog snel de pindakaas te ruggezet, zo was ik maar 49,75 euro kwijt. „Bent u wel eens bang om naar buiten te gaan?", vraagt een stu dente aan Maryam Durani uit Af ghanistan. Ze komt uit Kandahar, één van de gevaarlijkste regio's van haar land en zet zich in voor rechten van vrouwen en meisjes. Ze wordt bedreigd door de Tali ban en overleefde al twee keer een aanslag. „Nee, ik ben niet bang en ik ga ook nooit under cover", antwoordt Durani zonder twijfel. „We worden nu eenmaal op een dag geboren en moeten de ze wereld op een dag ook weer verlaten." De moed van Durani, die vandaag de Four Freedoms Medal voor vrij heid van meningsuiting krijgt, Waar haalt u de kracht vandaan om uw land te veranderen? MIDDELBURG - Vakantiegangers hebben Zeeland vorig jaar ruim 14 miljoen euro aan toeristenbe lasting opgeleverd. Dat is negen ton meer dan in 2012. Het meeste geld belandt in de algemene kas van gemeenten. Wie dit jaar in. Zeeland op vakantie gaat, betaalt de meeste belasting in Sluis. De kustgemeenten Schou- wen-Duiveland en Veere profite ren veruit het meest van de toeris tenbelasting. Daar stroomde vorig jaar 4,4 en 4,3 miljoen euro in de gemeentekas. Sluis volgt op de derde plek met 3 miljoen. Reimerswaal hengelde na Borsse- le, waar helemaal geen toeristen belasting wordt geheven, het minst binnen: nog geen 30.000 euro. TARIEVEN PER GEMEENTE Tien jaar geleden haalden Veere en Schouwen-Duiveland ook al het meeste op: beide 3,3 miljoen. Ook toen al was Reimerswaal 'hekkensluiter' met nog geen 17.000 euro. In tien jaar tijd is de opbrengst op Tholen gelijk geble ven; in Vlissingen is die het meest gestegen (198 procent). Vakantiegangers betalen de mees te belasting in Sluis. Die gemeen te hanteert als enige twee tarie ven: één voor campings (1,15 euro) en één voor hotels en vakantiehui zen (1,20). Een week in een bunga- low met vier personen kost er dit jaar 33,60 euro aan belasting. Dat was tien jaar géleden 22,40 euro Viert dat gezin vakantie in Reimerswaal, betaalt het 18,20 eu ro belasting. Een decennium te rug was dat 7 euro. Opmerkelijk is dat Reimerswaal het tarief (dus niet de opbrengst) in de afgelopen 10 jaar relatief ge zien het meest heeft verhoogd (160 procent). Daarna volgen Vlis singen (140 procent) en Middel burg (83 procent). Veere - waar veel discussie is over de verho ging vari de toeristenbelasting met 15 cent - is dat 'slechts' 29 pro cent. In heel Zeeland bedraagt de stijging van 2013 naar 2014 2 pro cent. Waar gaat dat belastinggeld naartoe? Een rondje langs de ge meenten leert dat alle centen toch vooral op de grote hoop gaan. Gemeenten waar veel toeris ten komen, maken ook hogere kosten (bijvoorbeeld voor aanleg en onderhoud van wegen) en be talen die deels uit de toeristenbe lasting. Gemeenten zeggen dat een 'knip' moeilijk te maken is. Een mooi fietspad of een schoon strand komt iedereen ten goede. maakt zichtbaar indruk op de scholieren. „Wat kunnen wij doen om te helpen, behalve me dailles geven?", vraagt een jongen. Durani glimlacht. „Geef onze bur gers morele steun en materieel." Deqo Mohamed, die even later op het podium zit, zet zich ook in voor vrouwen. Ze neemt vandaag de Four Freedoms medaille voor vrijwaring van gebrek in ont vangst voor haar moeder Hawa Abdi Diblaawe. Vrouwen zijn volgens Mohamed de 'sterksten' en hebben de sleu tel om haar land er weer bovenop te helpen. „Maar 85 procent van de vrouwen heeft geen kracht om zich in te zetten voor vrede, om dat ze hun kinderen in leven moe ten houden." „Waar haalt u met al dat geweld de kracht vandaan om uw land te veranderen?", vraagt een scholie re. Mohamed wijst naar haar hart. „Dat zit hier van binnen." Tijdens het side-event van de Four Freedoms Awards werden ook onderscheidingen voor de Zeeuwse Vier Vrijheden uitge reikt. De winnaars zijn Zeeland in Dialoog, Stichting Walcheren Mozaiek, bakkerij en theetuin Jik- kemiene in Nisse en vrijwilligster Anneke Hartman. Ronald S. gaat waarschijnlijk te gen die straf in cassatie bij de Ho ge Raad. Hij en zijn advocaat Mark Dunsbergen blijven erbij dat de ex van Michelle een blackout kreeg op het moment dat zij hem „met die Michel- le-blik in de ogen" vertelde dat hij zijn kinderen nooit meer zou zien. Er zou sprake zijn van psy chische overmacht en daarom zou hij vrijgesproken moeten wor den. Het gerechtshof weerlegde dat. Doordat hij wegdook toen een voorbijganger op de doodskreten van Michelle afkwam, gaf hij er blijk van dat hij wel wist wat hij had gedaan en wat de gevolgen daarvan waren. En ook bij het po litiebureau in Heinkenszand, waar hij zich kort erna meldde, liet hij door de opmerking 'Ik heb iets verschr... Volgens mij heb ik iets ergs gedaan' weten dat hij wel degelijk wist wat er was ge beurd. S. weigerde vrijwel alle psychi sche onderzoeken en daardoor kon het gerechtshof ook niet bepa len of en in hoeverre een stoornis voor de blackout heeft gezorgd. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Tijdens een speciale editie van College Tour met Twan Huys mogen Zeeuwse scholieren en studenten vrijdagmiddag in het oude stadhuis in Middelburg vra gen stellen aan drie bijzondere vrouwen: Maryam Durani uit Afgha nistan, Deqo Mohamed uit Somalië en Tracy Roosevelt, achterklein dochter van de Amerikaanse presi dent Franklin Delano Roosevelt. Vraag van een scholier De kip met de gouden eieren door Jeffrey Kutterink Een week in een vakantie huisje in Sluis kost een ge zin van vier personen 33,60 euro aan belasting. CTV zendt de College Tour komende vrijdag (30 mei) om 19.30 uur uit. De uitzending wordt die avond elk uur herhaald en is ook op zaterdag 31 mei en zondag 1 juni te bekijken. De tarieven voor euro s toeristenbelas ting variëren nogal per gemeente. Sluis is koploper. Sluis hanteert een tarief van 1,20 euro per nacht voor hotels en vakantiehuizen en 1,15 euro voor campings. infographic Rolant Quist bron Zeeuwse gemeenten Tarieven per gemeente per persoon per nacht tarief '2004 door Pieter van Klinken DEN BOSCH - Michelle van Hooff is op gruwelijke wijze op klaarlichte dag in een voor iedereen toeganke lijk park om het leven gebracht. Het gerechtshof in Den Bosch oor deelde vrijdag hard over Ronald S. die de Nieuwdorpse op 29 juli 2011 in haar woonplaats met 24 messteken om het leven bracht. Net als de rechtbank gaf het hof 15 jaar vanwege doodslag. Dader familiedrama Nieuw- dorp weigerde elk onder zoek. Onduidelijk is of hij een blackout had. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 110