Binnen nu en een halfjaar sluit tbs-kliniek Oldenkotte in Rekken definitief haar deuren. De leegloop is in volle gang. 10 VERDIEPING TBS-KLINIEK OLDENKOTTE Misschien zou ie dere kliniek wel een keer moeten sluiten. Tijdelijk dan, hè. Met bij voorbeeld na een jaar een doorstart. Het dwingt je alle vastgelegde be- handeltrajecten opnieuw onder de loep te nemen, iets wat in de tbs-wereld nu een maal niet tot de standaard procedures be hoort aan het einde van ieder jaar." Het is een opmerkelijk pleidooi uit de mond van de directeur van een tbs-instel ling die, net als zijn personeel, tot het laatst gevochten heeft tegen de ondergang. Nu John Nijhuis als afscheid nemend hoofd van Oldenkotte langzaam maar ze ker de onvermijdelijke eindstreep in zicht krijgt - officiële sluiting per 1 januari 2015 - kan hij niet anders concluderen dan dat zo'n sluiting op sommige vlakken ook de ogen opent. Voor het eerst moest voor alle 130 patiën ten in één keer bekeken worden hoe ver ze in hun behandeling waren en of er een nieuwe stap gezet kon worden. Nijhuis: „Tbs-behandeling is een doorlopend pro ces van de lange adem. Daardoor word je niet altijd geprikkeld om bij iedere patiënt te kijken: hoe kunnen we hem of haar zo snel mogelijk weer resocialiseren en een nieuwe stap in dat proces zetten? Die prik kel was'er nu wel." Oldenkotte is de eerste tbs-kliniek in Ne derland die op korte termijn helemaal dichtgaat, als gevolg van het veel bediscus sieerde masterplan voor het gevangenis- en tbs-wezen van staatssecretaris Fred Tee- ven van Veiligheid en Justitie. Dat het doek valt voor de instelling, die vorig jaar nog haar 85-jarig bestaan vierde, heeft grote on rust binnen de Achterhoekse kliniek ver oorzaakt. Veel medewerkers zijn vertrokken. Van de patiënten is zeker de helft al weg uit Olden kotte. Sommige buitenvleugels van de kli niek zijn dan ook compleet verlaten. Al leen tv-toestellen in de verduisterde gan gen met oplichtende lampjes bij iedere deurpost herinneren aan de tientallen tbs-gestelden die hier tot voor kort hun da gen doorbrachten. De moeilijkste patiënten - de 'handenbin ders' zoals de kliniek die noemt - zijn als eerste overgeplaatst. Dat had mede te ma ken met het vertrek van personeel en de veiligheid van overige tbs-patiënten. Een behoorlijk aantal patiënten is ook via trans- muraal verlof, proefverlof of een voorwaar delijk einde van de tbs uitgestroomd. „Het is zeker zo dat op het moment dat je weet dat je gaat sluiten, je het hoe dan ook zó probeert te doen, dat er op z'n minst geen vertraging optreedt", schetst de directeur. „Daardoor kan het voor sommigen ineens sneller gaan. Het tempo is opgevoerd als dat verantwoord was. Aan de andere kant leidt een overstap bij andere patiënten hoe dan ook tot vertraging. Overplaatsing naar een nieuwe plek, met nieuwe begeleiding betekent toch vaak dat patiënten weer een stapje terug maken. Daarom hebben we vooral geprobeerd onnodige extra vertra ging te voorkomen." Betekent het dat tbs'ers zomaar zijn vrijge laten? Nee, bezweert Nijhuis, bewust als hij is van de samenleving die alleen in ter men van risico's en gevaar naar tbs kijkt. „Wat blijft, is dat bij iedere patiënt eerst een risicotaxatie gemaakt moet worden. Kan iemand de vrijheden aan? Het verlof adviescollege, het onafhankelijke orgaan dat ieder verlofVerzoek voor tbs'ers toetst en waaraan wij dus ook ieder verzoek heb ben voorgelegd, is daarin richtinggevend. Ik sluit niet uit dat dat adviescollege ook ge voelig is voor het perspectief dat een kli niek dichtgaat en een patiënt in een nieu we kliniek maanden, zo niet veel langer vertraging kan oplopen. Het gedrag van de patiënt zelf speelt trouwens ook nog een rol. Als hij of zij hier nog verlof wil krijgen, moet men goed meewerken en bijvoor beeld niet betrapt worden op drugsbezit. We zien dat de patiënten zelf ook gemoti veerd zijn om een nieuwe stap te maken." Wat betreft de gemiddelde behandelduur, zijn cijfers van vóór de definitieve bekend making van de sluiting van Oldenkotte moeilijk te vergelijken met de periode er na, omdat het overplaatsen van patiënten naar andere klinieken invloed heeft. Uit het jaarverslag van Oldenkotte over 2013 blijkt dat de gemiddelde behandelduur voor 'uitstromers' - tbs'ers die de laatste fa se van hun behandeling ingaan en de kli niek helemaal verlaten middels proefverlof dan wel voorwaardelijk einde van de tbs - gedaald is van bijna acht jaar in 2009 naar zeven jaar in 2013. Volgens de kliniek is die verkorte behandelduur met name het ge volg van al eerder ingezet beleid om de be- Het tempo van de behandelingen is opgevoerd als dat verantwoord was door Niki van der Naald Directeur John Nijhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10