Literair festival over Oekraïne en Rusland is een 'totaalbeleving' Gevarieerd programma in het nazomerfestival CULTUUR 41 Seizoensprogramma voor drie grote Zeeuwse theaters moet vroeg gereed zijn. Valerie Lievens wikt, vader Frans beslist. MIDDELBURG - Veel cabaret en kleinkunst in vergelijking met to neel, voorkeur voor het oude ver trouwde, hang naar nostalgie, di verse overlappingen met de klei nere podia en een paar zeer aan trekkelijke krenten in de pap. Dat zijn de belangrijkste conclu sies na het doorbladeren van het seizoensaanbod 2014-2015 van Zeelandtheaters: De Mythe in Goes, Schouwburg Middelburg en het Scheldetheater in Terneu- zen. Het is dit jaar gebundeld in een handzaam en overzichtelijk boekje op As-formaat. Wie be hoefte heeft aan meer toelichting per voorstelling kan terecht op de website: www.zeelandtheaters.nl Alles heeft een reden, zo blijkt uit een gesprek met theaterdirecteur Frans Lievens. Hij laat de inhoude lijke afweging bij het opstellen van het seizoensprogramma graag over aan zijn dochter Vale rie, zakelijk tikt hij zelf de boel af. Maar hij laat zich graag door haar argumenten overtuigen. „Tegenwoordig bezoek ik zelf ook steeds vaker een voorstelling. Ik stelde me altijd vooral zakelijk op, maar het lijkt wel een virus. Die bevlogenheid van al die theater makers, daar raak ik zelf ook door beïnvloed." Volgens Lievens vergt dat programmeren een duidelijk beleid met veel intuïtie en voor zichtigheid. „We moeten daar steeds vroeger beslissingen over nemen. Uiteraard lang voordat de bezoekerscijfers van het afgelopen jaar bekend zijn. Belangrijke uit gangspunten zijn de publieksop- bouw die we nastreven, dus naast veel vaste, wat oudere bezoekers zetten we ook in op programme ring voor jongeren. In dit verband zijn we blij met de samenwerking met HZ Cult.Verder zegt Lie vens rekening te houden met het eigen karakter van de drie thea ters. Zo onderscheidt De Mythe zich vooral met muziektheater en wat grotere amateurproducties (o.m. 'Zorro' van Musicalvrien den; 'My Fair Lady' van Mu ziektheater Zeeland, St. Dansz). Het serieuze toneelaanbod zet hij bij voorkeur in de Schouwburg in Middelburg (zoals Helmert Wou denberg (17/10), 'Stoner' (21/10), 'Madame Bovary' (28/10), 'Agnes van God' (19/11), 'De ontdekking van de hemel (18/12), 'Design for living' (15/1),12/3) 'De liefde voor bij', 'Een Sneeuw' (16/4). „Verder zijn er enkele grootschali ge producties die echt alleen in het Scheldetheater geprogram meerd kunnen worden. Heel bij zonder is bijvoorbeeld de musical 'Dreamgirls', gebaseerd op het le ven van The Supremes. Die is al leen te zien in twintig grote thea ters in Nederland, de zogeheten G20. Daar behoren wij niet toe, maar ik vind toch dat die voorstel ling ook in Zeeland te zien moet zijn. Daarom hebben we ervoor gekozen 'Dreamgirls' drie dagen in het Scheldetheater te zetten (25 t/m 27/11, red)." Ook 'De Parelvissers' van de Staatsopera van Tatarstan noemt Lievens als voorbeeld van een grootschalige productie in het Scheldetheater (7/11). Een voorstel ling waar hij zichzelf bijzonder op verheugt. In het aanbod cabaret/kleinkunst prijken vooral bekende namen, waarvan sommi gen met reprises en met enkele overlappingen met de kleinere po dia in de provincie: Erik van Muis winkel (9/10), Niet Schieten (24/10), Dames voor na vieren (5/11), Guido Weijers (13/11 en 25/3 en 26/3), Jandino (3/12), Javier Guzman (17/12), Katinka Polder man (17/1), LOS Muziektheater (18/3). Volgens Lievens hoeft het niet zo'n probleem te zijn als bij voorbeeld het Echt Antwaarps Teater in de eerste helft van het seizoen in het Ledeltheater in Oostburg staat en maanden later ook nog in het Scheldetheater. „Ik heb in januari overleg gehad met vertegenwoordigers van de kleine podia. Theaters aan Zee liet het af weten omdat 'de pap al gestort' zou zijn. Dat was niet zo, toen viel er best nog wat te schuiven." MIDDELBURG - Over gebrek aan be langstelling hebben de literaire festivals niet te klagen. Voor de li teraire bijeenkomst over Rusland en Oekraïne bijvoorbeeld moet uitgeweken worden naar de rui me Nieuwe Kerk in Middelburg. „We hadden het festival in de Wandelkerk gepland, waar we 120 mensen kunnen ontvangen. Maar de kaartverkoop verliep vanaf het begin meteen goed. Daarom dur ven we de Nieuwe Kerk aan, waar plaats is voor 300 mensen", zegt Jeanine Naerebout van de organi satie, de Stichting Literaire Activi teiten Zeeland (SLAZ). Dat positieve geluid is niet wegge legd voor de gewone lezingen die het jaar rond worden georgani seerd. Daarin zit zelfs de klad. „Dat is geen Zeeuws, maar een landelijk probleem. Zelfs voor sommige gerenommeerde schrij vers komen de mensen hun huis niet uit." Maar een festival waar een aantal schrijvers elkaar ontmoet en waar een hapje, drankje en muziek wordt aangeboden, dat zit in de lift. „Een festival is een totaalbele ving. Het publiek houdt er klaar blijkelijk van dat een thema wordt uitgediept en dat het pro gramma afwisselend is." Het is alweer het derde literaire festival van SLAZ. De eerste twee edities werd gekozen voor Zuid-Afrika en Thrkije. „We spe len in op de actuele situatie in een land, telkens rond het centra le thema Vrijheid. Er is nu aan dacht voor de vrijheid in Oekraï ne en Rusland. Uiteraard wordt er over de politieke situatie gespro ken, maar bij deze bijeenkomsten draait het toch vooral om het werk van de schrijvers." Woensdag is Kysia Hekster de in terviewster. Zij was lang corres pondent voor Rusland van de NOS. Michel Krielaars gaat in op Het Brilletje van Tsjechov. Daar na volgt Laura Starink, met De Russische kater en Jelle Brandt Corstius, die geïnterviewd wordt door Kisha Hekster. MIDDELBURG - Met een muzikale voorstelling wordt De Uitvreter van Nescio op 29 augustus tot le ven gebracht. Dat gebeurt in het kader van het Zeeland Nazomer festival (ZNF). Het programma voor dit jaar bevat voorstellingen voor jong en oud én voor de lief hebber van dans en theater. De Uitvreter, de klassieker uit de literatuur gaat over Japi, die een flierefluiter lijkt. In het ontroeren de verhaal speelt Han Kerckhoffs de verteller en Keimpe de Jong is de componist en saxofonist De re gie is van Lidwien Roothaan. Te zien tot 5 september. Het Theaterproductiehuis Zeelan- dia brengt ook En/Of, naar een to neelstuk van Judith Herzberg. Re gisseur is Ilmer Rozendaal. De voorstelling is te zien van 29 au gustus tot 6 september. Derde theaterstuk is Bach Stress met Carla Hardy en Jeroen de Groot (violist). De theatrale le zing is 3,4 en 5 september. Het publiek wordt op twee bijzon dere dansvoorstellingen getrak teerd. In The Fifteen Project van Arno Schuitemaker bevinden vijf dansers en bezoekers zich in een intieme ruimte. Lichamelijkheid wordt bijna tastbaar 1 en 2 sep tember). In Rocco worden dan sers boksers en boksers dansers. Rocco is de winnaar van de VSCD Zwaan voor 'meest indrukwek kende dansproductie' 2012. Te zien op 4 en 5 september. De jeugd komt ruim aan zijn trek ken met Fight and Die; een thea trale hiphopshow van Solid Ground (28 augustus). Gevolgd door Bent, een muziektrio dat de boel op stelten zet (3 september). In Droogland slepen twee boer tjes (half geit half mens) zich voort door een onvruchtbaar be staan. Een voorstelling op locatie met live muziek (3,4 en 5 septem ber). Tot slot is er Woei! voor de kleinsten op 3,4 en 5 september. De kaartverkoop van het ZNF be gint op. Info: www.nazomerfesti- val.nl ZATERDAG 24 MEI 2014 Theateraanbod vereist beleid door Ali Pankow I Sophie van Winden en Dragan Brakema in het toneelstuk 'Zout op mijn huid' naar het bekende boek van BenoTte Groult. foto Piek - Annemieke Koek Affiche voor 'De Parelvissers' door de Staatsopera van Tatarstan: vrijdag 7 november in het Scheldetheater in Terneuzen. door Edith Ramakers Interviewster Kysia Hekster. foto Merlijn Doomernik Wandelkerk Middelburg, 20.00 uur, woensdag 28 mei. Literair festival Oekraïne/ Rusland onder leiding van Kisha Hekster. Nieuwe Kerk, Groen markt, Middelburg. Kosten 7,50 euro. door Edith Ramakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 105