66 Ja, ik kom in homoclubs. Ook niet iedereen apprecieert dat ik socialist ben VERDIEPING 9 Elio Di Rupo draagt op Valen tijnsdag manchetknopen in hartjesvorm, en elke dag een vlinderdas. Die doet hij af op verkiezingscampagne, maar ook 'onder het volk' blijft de Belgische premier flam boyant, in Italiaanse designerjeans en hip pe sportschoenen. „Met de Parti Socialiste heb ik niets. Maar Elio krijgt mijn stem", zegt een fan in Henegouwen, de provincie waar Di Rupo vandaan komt. Zondag 25 mei is het in België 'de moeder der verkiezingen'-dag. Belgen hebben stem plicht en moeten op voor zowel de Europe se als de federale en regionale verkiezin gen. De Parti Socialiste (PS) van Di Rupo staat volgens de peilingen op 10 procent verlies. In 2010 won de PS nog overtuigend de federale verkiezingen in Wallonië. Elk zieltje kan zij nu dus gebruiken en de mijn- werkerszoon uit Bergen (Mons) trekt daar voor alles uit de kast. Toen Di Rupo op 6 december 2011 premier werd, was hij de eerste openlijk homosek suele (mannelijke) regeringsleider ter we reld. In tegenstelling tot veel 'houterige' Vlaamse toppolitici, aldus de krant De Mor gen, komt Di Rupo ondanks zijn 62 jaar jong, energiek en gezellig over. Hij is ijdel. Toen zijn oogleden naar zijn smaak te veel gingen hangen, liet hij ze corrigeren. „Ik be steed de nodige aandacht aan mijn voorko men", bevestigde hij desgevraagd. „Ik vind dat iets persoonlijks en ik vind vooral dat ik mezelf mag verzorgen zoals ik dat wil." Bang om te tonen wie hij is, is hij niet. Een echt rolmodel, vindt de holebi-gemeen- schap. Di Rupo loopt mee in de Brusselse Gay Pride en hij komt in homoclubs. „Niet iedereen kan dat wellicht apprecië ren, maar er zijn ook mensen die niet ap preciëren dat ik nu eerste minister ben, of gewoon dat ik socialist ben. Dat is nu een maal zo", vertrouwde hij het weekblad Dag Allemaal in 2012 toe. Over zijn opmerkelijke optreden in het voorjaar van 2011, toen hij als burgemeester van Bergen voor de camera's in een rode zwembroek met wit riempje in het net door hemzelf geopende nieuwe zwembad sprong, zei hij: „Ik kon het toch moeilijk in huldigen in pak en met mijn strikje? Dat zou ridicuul zijn. En een zwemshort tot on der de knie, daar zie ik mezelf niet in." Begin dit jaar liet hij in het tv-programma Kroost de hele natie zien waar hij, als zoon van ongeletterde Italiaanse migranten, van daan komt en hoe hij opklom tot doctor in de chemie, voor hij de eerste Franstalige premier in België in dertig jaar werd. Een jaar lang mocht een cameraploeg hem fil men, thuis, op het werk en op vakantie bij familie in de Abruzzen. En toen zag België ineens de blote rug van de slanke minis ter-president. De opname dateert van juli vorig jaar, in de ambtswoning aan de Wetstraat 16, het Brusselse Binnenhof. Het is de dag van de troonswisseling, het is snikheet en Di Rupo trekt tussen alle be drijven door snel een schoon hemd aan. Zijn naakte rug is even vol in beeld. Zijn Franstalige politieke tegenstanders do ken er meteen bovenop. „Di Rupo kleedt zich uit. In welk ander land kan dat? Ik schaam me Belg te zijn", twitterde de Waal se liberaal Alain Destexhe. Een journaliste van de Franstalige krant Le Soir zei in een debat op tv: „Wat is de poli tieke boodschap daarvan: ik ben tot alles bereid? Het is schandalig, het toppunt van onfatsoenlijkheid." De makers van de docu mentaire riepen: „We schamen ons dat Destexhe een Belg is." Di Rupo trekt zich weinig aan van de com motie en ploegt gewoon door. Hij wist twee panda's uit China naar België te ha len - voor een dierenpark praktisch bij hem om de hoek in Bergen. Half april kon den burgers hem een uur lang vragen stel len via Twitter: #VraaghetaanElio, of voor de Franstaligen #DemandaElio. Naast poli tieke vragen, beantwoordde de vrijgezel ook persoonlijke. Heeft u een huisdier? „Daarvoor ben ik te weinig thuis", luidde het antwoord. „Zelfs een goudvis zou voor al eenzaam zijn." Di Rupo wil nog wel wat langer premier blijven. De huidige regering kwam na de verkiezingen in 2010 pas na 514 dagen on derhandelen tot stand, een triest wereldre cord. De partijen waren maanden aan het ruziën over staatshervormingen en pas na dat de Vlaamse N-VA (Nieuw-Vlaamse Al liantie) uit de formatiegesprekken was ge stapt, kon Di Rupo een regering samenstel len. Dat werd vanzelfsprekend bekend als het Vlinderakkoord. Door het maandenlan ge gehannes was toen wel bijna de helft van de beschikbare bestuursperiode voor bij. Volgens de politieke analisten van de Wetstraat heeft de Waalse socialist het niet slecht gedaan. Ruzies zijn achter gesloten deuren gebleven en hij heeft 'oog voor Vlaamse gevoeligheden', aldus De Stan daard. „Europa lijkt best onder de indruk van de manier waarop België saneerde, waardoor de groei niet werd aangetast (zo als in Nederland) of de budgettaire targets - niet werden gehaald (Frankrijk)", oordeelt de krant. Di Rupo wordt geprezen als een man van zijn woord, met gedegen dossier kennis, maar soms een beetje een presiden tiële, afstandelijke aanpak. En ondanks zijn lessen Nederlands, blijft de taal een pro bleem. In de komende verkiezingen lijkt Di Rupo vooral last te krijgen van de oprukkende li beralen in Wallonië, de extreemlinkse ar beiderspartij PTB in Brussel en Bart De We ver en zijn N-VA in Vlaanderen. Walen kunnen niet op de N-VA stemmen en Vlamingen niet op de Parti Socialiste van Di Rupo. De premier is voorstander van federale kieskringen, maar daar hebben de Vlamingen echt geen oren naar. De N-VA streeft zelfs op termijn naar een onafhankelijk Vlaanderen en kan volgens de peilingen op een derde van alle Vlaamse stemmen rekenen. Zo'n grote verkiezings winst in Vlaanderen valt niet te negeren. BELGISCHE STEMMEN ZETELVERDELING BELGISCH PARLEMENT 2010 zetels Belgen stemmen zondag voor al le bestuurlijke niveau's, behalve de gemeenteraden. Alle Belgen moeten stemmen voor het Europees Parlement en het federale Belgische parlement. Voor het federale parlement mo gen Vlamingen niet op Walen stemmen en omgekeerd. Alleen in Brussel, dat officieel tweetalig is, mogen Franstaligen desgewenst op een Nederlandsta lige partij stemmen. In de Kamer van Volksvertegen woordigers zitten 150 leden, 88 Nederlandstalig en 62 Franstalig. In de huidige regering werken de Vlaamse en Waalse takken van politieke stromingen samen. Dat zijn de christendemocraten van de CD&V en CDH, de socialisten van de SP.a en PS en de liberalen van Open VLD en de MR. VRIJDAG 23 MEI 2014 Slanke premier met door Petra Janbroers Elio Di Rupo, premier België 27 17 13 13 12 5 1 WAALSE PARTIJEN Parti Socialiste 26 Mouvement Réformateur 18 Centre démocr. humaniste 9 Ecolo 8 Parti Populaire 1 infographic DPd I Bart De Wever foto Water Lebrun/HH VLAAMSE PARTIJEN Nieuw-Vlaamse Alliantie Chr. Democraten Vlaams Open Vlaamse Lib. en Dem. Socialistische Partij Anders Vlaams Belang Groen! Lijst Dedecker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9