De Wever wil niet weer achter net vissen Elio Di Rupo kon pas na ellenlange onderhandelingen beginnen met regeren. Hij wil best wat langer premier van België blijven. Helaas voor hem staat zijn Waalse socialistische partij op verlies. 8 VERDIEPING VERKIEZINGEN BELGIE Bart De Wever is de gro te concurrent van pre mier Di Rupo. Hoeveel kans heeft zijn Nieuw- Vlaamse Alliantie? Bart De Wever wordt de winnaar van de Belgische verkiezingen. Zijn N-VA, de Nieuw-Vlaamse Alliantie die een onafhankelijk Vlaanderen nastreeft, loopt in al le peilingen voorop. De vraag is alleen hoe hij voorkomt dat zijn partij na een éclatan te winst op een zijspoor terecht komt. De N-VA wil regeren, op alle niveaus, heeft De Wever gezegd. Zondag zijn in België zowel de Europese als federale en regionale verkiezingen. Dat betekent dat er verschillende nieuwe parle menten komen en nieuwe regeringen ge vormd moeten worden in het bestuurlijk zo complexe land; een federale regering, een Vlaamse regering, een Waalse rege ring, zelfs regeringen voor het Hoofdstede lijk Brussels Gewest en de Duitstalige Ge meenschap. De NV-A staat op winst voor zowel het federale als het Vlaamse parle ment. In een debat op de Waalse tv-zender RTBF zei premier Elio Di Rupo eerder deze week dat er 'geen sprake' zal zijn van onderhan delingen met de N-VA over de splitsing van het land. Ook ziet hij geen heil in het vormen van een 'Franstalig front', een reac tie op De Wevers oproep aan de Vlaamse christen-democraten (CD&V) en liberalen (Open Vld) om een coalitie te vormen, 'met als doel een sterk Vlaams front'. „Ik ben er helemaal niet zeker van dat we ons in een situatie zullen bevinden waar de N-VA explosief groeit en de andere Vlaam se partijen instorten", meent Di Rupo. „La ten we zondag afwachten, in plaats van over een front te praten, wat een oorlogs term is." Bart De Wever, die burgemeester van Ant werpen is, viste bij de vorige, beruchte for matie achter het net. Dat wil hij niet nog eens meemaken. Na de verkiezingen in 2010 waren de partijen maanden aan het ruziën over de opdeling van het kiesdis trict Halle-Brussel-Vilvoorde, als deel van de staatshervorming. Sommigen zeggen dat De Wever de misluk te regeringsvorming aan zichzelf te wijten heeft, omdat hij geen premier wilde wor den. Anderen zeggen dat Di Rupo als for mateur de N-VA slim heeft weggemanoeu- vreerd. Eén factor heeft De Wever niet in de hand: het effect van de plotse dood van oud-pre mier Jean-Luc Dehaene. De geliefde chris ten-democraat en partij-icoon wordt van daag in Vilvoorde begraven, twee dagen voor de verkiezingen. Bij de N-VA vrezen ze dat veel Vlamingen uit sentimentele overwegingen het CD&V-vakje van de christen-democraten zullen aanvinken, vooral nu Miet Smet, de weduwe van Dehaenes vorig jaar overle den partijgenoot en oud-premier Wilfried Martens, heeft gezegd dat België bruggen bouwers nodig heeft. Een kwart van de kie zers heeft volgens de peilingen nog niet be slist. De socialisten dreigen stemmen te gaan verliezen aan de groene partijen Groen en Ecolo, en in Wallonië aan de oprukkende li beralen. Ook hebben ze onverwacht grote concurrentie van de PVDA+ (PTB) van de marxistische voorzitter Peter Mertens. Zijn strijdkreet 'Laat de rijken de crisis betalen' slaat aan. De partij haalt waarschijnlijk de kiesdrem pel voor zowel de Kamer als het Vlaams parlement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8