bang voor separatisten i PRIJSACTIE! BUITENLAND 7 splijtzwam geweest. „We hebben hier altijd vreedzaam samenge leefd en ineens ontploft het land", verzucht Klemenko. Voor hem geen Porosjenko (op kop in de peilingen) of ex-pre- mier Joelia Timosjenko. Klemen ko gaat voor parlementariër Oleh Ljasjko, in Oekraïne niet onom streden. Hij zou latent homo zijn (vooral in Oost-Oekraïne een gru wel) en kwam laatst in opspraak door foto's waarop hij een gevan- Het noorden verwacht problemen en is niet bezig met de komende presidentsverkiezingen gen genomen, ontklede en ge blinddoekte pro-Russische acti vist ondervraagt. „Maar hij is een rechtvaardig mens, een normale vent en hij zal voor minder cor ruptie zorgen", zegt Klemenko. Verderop in Mezjyhirja staan bij de ingang van de kapitale villa en het park van ex-president Janoeko- vitsj toeristenbussen geparkeerd, het landgoed is inmiddels een top attractie. Pavel Boerjak (30) ver gaapt zich aan de overvloed. „Vre selijk, zoveel mensen zonder geld voor een gezondheidsbehande ling en dan dit", verzucht Boer jak. Voor hem is er maar één op volger voor de kleptocraat: Porosj- enko. „Zowel Europa als Rusland pruimt hem. Hij kan op gelijk ni veau praten met Poetin." iyairberUn.com gastvrijheid loopt ten einde. „Ze mogen van mij allemaal op rotten", zegt Osman, een eigenaar van een koffietent in Aksaray, de Istanbulse wijk waar veel Syriërs terecht komen. „Dit zijn geen ech te vluchtelingen. Ze houden zich bezig met de illegale handel, met de mensenhandel en willen niet werken." Verderop bedelt een Syrische vrouw met haar zoontje op schoot. In Jordanië en Libanon be talen Syriërs meer en verdienen minder dan de lokale bevolking. Verhalen over winkeliers die meer rekenen aan Syriërs, maar ook taxichauffeurs, dokters. Am nesty International kwam deze week nog met een rapport dat Sy riërs in Libanon noodgedwongen terug gaan naar hun thuisland om betaalbare medische hulp te vinden. De gezondheidszorg in Li banon is geprivatiseerd en duur. Syriërs steken zich diep in de schulden om de doktersrekenin gen te betalen. De ontvangst in Europa is alles be halve hartelijk en ook daar profite ren velen van de wanhoop. Sy riërs in Aksaray grossieren in ver halen over hebberige grenswach ten in Bulgarije of Griekenland die geld en mobiele telefoons in beslag nemen. „Een Griekse grens wacht gooide de dollars van mijn vriend op de grond en trapte er met zijn laars op. Wat moet ik hier mee, riep hij. Hij wilde eu ro's", vertelt Hussain (27). Zijn vriend werd - zonder geld - weer terug naar Turkije gestuurd. Zijn de Syriërs dan zo rijk? Nee, de meeste families nemen bij ver trek al hun spaargeld mee. Hun oudedagreserves gaan recht streeks naar mensensmokkelaars, die soms zonder levering van 'diensten' met de noorderzon ver trekken. 9 0900 737 8000 (€0,20 ptrmï Vluchten voor de zomervakantie. lingen worden toch als tweede klas burgers gezien. Ze hebben geld nodig om te overleven en werken tegen elke prijs." De uurlonen die Syriërs krijgen, dalen naarmate de stroom vluch telingen groter wordt. Aanbod ge noeg. Caglayan vindt dat de 1\irk- se overheid de problemen deels over zichzelf heeft afgeroepen. De Syriërs in de kampen - 240.000 in totaal - krijgen een kleine uitkering om in hun le vensonderhoud te voorzien, de honderdduizenden Syriërs buiten de kampen niet. Dat is vragen om problemen. In Sanliurfa - 80.000 Syriërs - is een hele oorlogsecono mie ontstaan, beaamt vice-gouver- neur Aylin Duman. Huren explo deren, lonen imploderen. „De enorme toestroom zet de hele stad en alle voorzieningen onder druk." Tot woede van de lokale be volking. De spanning loopt ook hier op. Het feit dat veel TUrkse mannen ook nog een Syrisch meisje als tweede vrouw 'aan schaffen', helpt niet. Verhalen over Syrische prostituees, over cri minaliteit gaan rond. De TXirkse VRIJDAG 23 MEI 2014 profiteert van de ellende Düsseidorf f* IQ Airport KJ Your Airline. Correspondent Jessica Maas reisde de afgelopen maanden 10.000 kilometer langs de routes die vluchtende Syriërs gebruiken in een poging binnen te ko men in Fort Europa. Haar reis voerde naar Harmanli (Bulgarije), Lesovo (Bul garije), Edirne (Turkije), Istanbul (Tur kije), Gaziantep (Turkije), Islahiye (Tur kije) en Nederland. •AU-Inpriis op geselecteerde vluchten incl. 1 stuk bagage tot 23 kg alsmede l stuk hond-b^y-y^. y-r- -• az. :p vlucht dienen samen te worden geboekt en deel uit te maken van de actie. Annulenng/omboeking: niet mogelijk. Boekingspenode. 22-05 t/m 27-05-2014. Reisperiode: 01-06 t/m 31-08-2014. i. service en topbonus miles. De heen- en terug- ^5 t/m Walid uit Aleppo met om zich heen enkele van zijn kinderen en die van twee andere gezinnen. Samen wonen ze in een bouwvallig onderkomen waarvoor ze een hoge huur betalen, foto Yoram van de Velde O/forteuropa Bekijk de speciale internet- productie met interviews, foto's en video's van Syrische vluchtelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7