Werkzaamheden IJzendijke brandpunt van werk aan N61 26 ZEEUWS-VLAANDEREN ZOMERACADEMIE ZEELAND: De storm is aardig gaan liggen, on derkennen dorpsraadbestuurders Mark van de Vijver en Hans van de Kop nu. Dat Soomers inmid dels afscheid nam, is niet de be langrijkste reden, benadrukt de nieuwe voorzitter Van de Vijver. „Het is heel simpel: we staan voor een voldongen feit. Moeilijk doen heeft geen zin meer. We kunnen alleen maar afwachten wat het re sultaat zal zijn." Van de Vijver hoort positieve ge luiden over de werkzaamheden. IJ- zendijkenaren zijn te spreken over de nieuwe ontsluitingsweg, die sinds een paar weken open is. „Het ziet er mooi uit", vindt ook Van de Vijver. Niét dat er geen zorgen meer zijn. „Kijk maar eens", wijst de voorzitter vanuit zijn woning aan de Landpoort- straat naar buiten. „Druk, niet waar? Dat komt door de afsluiting van Tivoli. Alle verkeer komt nu hier langs." Tivoli - grenzend aan het kruis punt met verkeerslichten - gaat rond de jaarwisseling weer open, maar is dan alleen nog bereikbaar door vanaf de nieuwe rotonde de parallelweg te nemen. 'Dat gaat nauwelijks gebeuren', stelde de dorpsraad bij de Raad van State. De angst was dat ook verkeer naar onder meer de nieuwe wijk Groote Jonkvrouw dwars door het dorp gaat rijden. „Het is lastig te voorspellen of dat zal gebeuren", zegt Van de Vijver. „Rijkswaterstaat heeft beloofd om de afslag richting parallelweg in elk geval aantrekkelijk te maken, zodat je niet het idee hebt dat je een onooglijk weggetje inrijdt. Dat scheelt wellicht." Bovendien krijgt het dorp iets te rug voor de slechtere bereikbaar heid. Mede om sterk te staan bij de Raad van State stelden Rijks waterstaat en gemeente Sluis bijna twee miljoen euro beschik baar voor verkeersmaatregelen in het dorp. „Dat kun je nauwelijks compensatie noemen", vindt Van de Kop. „Aanpak van die wegen was toch nodig." Bij het bedrijventerrein komt een vrachtwagenparkeerplaats, en de 'doorgaande route' door het dorp krijgt komend jaar nieuwe riole- ring en een ander uiterlijk, met verkeersremmers, overzichtelijke kruispunten en parkeerhavens. Het verlies aan parkeerplaatsen in de Oranjestraat en Landpoort- straat wordt vergoed door de aan leg van een nieuwe parking vlak bij de molen en de Ciooo. Daar over wordt nog overlegd, mede doordat verplaatsing van de daar gevestigde krulbolclub te duur bleek. Van de Vijver is zeker blij met de geplande nieuwe parking. „Bezoekers kunnen dan mooi al bij de ingang van het dorp hun au to kwijt." De verkeerslichten ter hoogte van Tivoli bij IJzendijke staan sinds be gin deze week op knipperstand: ze hebben hun functie verloren door de afsluiting van Tivoli. Tivoli wordt aangesloten op de pa rallelweg van de N61 en is straks bereikbaar via de rotonde, iets ver derop. De straat gaat pas rond de jaarwisseling weer open, vanwege riolerings- en herinrichtingswerk door de gemeente Sluis (zie hoofdverhaal). De Watervlietse- weg blijft voorlopig rechtstreeks bereikbaar vanaf de N61. Half juni gaat ook de aansluiting van IJzendijke via rotonde Park zicht dicht. Dan is het dorp alleen bereikbaar via de nieuwe rotonde en de al geopende, nieuwe Ves tingweg. De afslag richting Water landkerkje blijft nog een poosje langer open. Verkeer op de N61 kan vanaf maandag bij IJzendijke over de ro tonde: de slinger bij het oude tankstation kan dan weg. Dat biedt de kans het tankstation te slopen en het fietspad vanuit de nieuwe fietstunnel aan te sluiten op de parallelweg en het fietspad. De tunnel is 6 juni open. Tot die tijd moeten fietsers bij Tivoli de N61 oversteken. Dat is best gevaar lijk. Daarom staan er tussen 8.00 en 9.00 uur, van 11.30 tot 13.30 uur en tussen 15.00 en 16.00 uur ver keersregelaars. Ook op andere plekken op het tra cé wordt flink doorgewerkt. Het verkeer merkt daar hier en daar wat van. Vanaf dinsdag rijden au tomobilisten tussen Biervliet en IJzendijke deels over de nieuwe weg. De Driesprongweg - de zijweg richting Philippine die tussen Biervliet en De Braakman begint - is bijna heel juni dicht. Verkeer kan omrijden via IJzendijke of Hoek, of via de Spuikomweg bij De Braakman. Vakantiepark Marina Beach bij De Braakman is vanaf 6 juni al leen nog bereikbaar via de nieu we rotonde en de parallelweg. Ook de bushalte verhuist naar de nieuwe stek bij de rotonde. Spinoza en de uitingsvrijheid Met filosoof dr. Miriam van Reijen Mensenrechten en haatuitingen Door jurist dr. mr. Marloes van Noorloos Film 'Hannah Arendt' Met uitleg en discussie door filosoof en jurist prof. dr. Pieter Ippel Aanmelden www.zomeracademiezeeland.nl Entree 50,- 25,- studenten) Provincie Zeeland Berusting vervangt boosheid Rijkswaterstaat is bezig met de reconstructie van de N61In deze rubriek volgen we de ontwikke- A tingen en de achtergronden Vandaag: de aanpassingen rond IJzendijke door Martijn de Koning IJZENDIJKE - 'Een zwarte dag voor IJzendijke', noemde toenmalig dorpsraadvoorzitter André Soom- ers het moment dat de Raad van State het nieuwe tracé voor de N61 goedkeurde. IJzendijke kreeg maar één rechtstreekse aansluiting op de weg, en vreesde voor een enorme toename van verkeer in het dorp. I Mark van de Vijver (rechts) en Hans van de Kop zien dat de beloofde situatie op papier er net zo uit ziet als de éch te nieuwe Vestingweg. Op de achtergrond wordt de nieuwe rotonde aangelegd, foto Mark Neelemans MOGELIJK GEMAAKT DOOR; I De toekomstige situatie bij IJzendijke, waar links zorgcentrum Emmaus is ingetekend. De nieuwe ontsluitingsweg (links) ligt er nu al. Het tankstation bij de rotonde is straks gesloopt. Het kruispunt met de stoplichten (boven in, net voor de bocht) is weg: de zijwegen Tivoli (linksaf) en Watervlietse- weg (rechtsaf richting België) zijn alleen via de parallelwegen bereikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70