'Wij moeten leren, maar leraren ook!' Lagere stroomrekening omwonenden windpark Bosnisch paar uit Terneuzen begint actie voor slachtoffers watersnood I I I 24 ZEEUWS-VLAANDEREN NIEUWE GASTRANSPORTLEIDING De gasrotonde van Europa heeft nu ook een afslag in deze regio. Een project van de Gasunie. Het Schoolplein Het onderwijs in Neder land kan wel een op- frisser gebruiken. De Onderwijsraad vindt dat lesprogramma's op middelbare scholen aan vernieuwing toe zijn. Zo moeten de vakken die nu wor den gegeven, aansluiten bij de vaar digheden van deze tijd. Valérie van Vooren (16) van het Zeldenrust Steelant-college in Ter- neuzen kan zich wel in het advies van de Onderwijsraad vinden. „Bij economie moet ik btw berekenen met 19 procent. Dat is verwarrend omdat dit in het echt al lang 21 pro cent is," geeft ze een praktijkvoor beeld. Haar klasgenoot Rolijne Pie- tersma (16) beaamt dat. „Of bij Ne derlands, daar moeten we soms teksten uit 2001 lezen." De lesme thodes vindt Rolijne over het alge meen verouderd. „Eigenlijk zou den ze die jaarlijks moeten toetsen aan de actualiteit", stelt ze voor. Toch gaat de school in sommige opzichten best met haar tijd mee, vinden de meiden. „We mogen bij verschillende vakken wel op de computer opdrachten maken en leerstof oefenen," vertelt Rolijne. „Maar leraren zouden tijdens de les wel meer gebruik mogen ma ken van digitale middelen." Dat ziet Valérie ook wel zitten. „Vaak ligt het ook aan de leraar of lesstof up-to-date is. Zij zouden zich daar wel meer in mogen verdiepen. Wij moeten leren, maar zij ook." Hoewel steeds meer scholen zich wagen aan de digitalisering, wer ken de leerlingen op het Zelden rust over het algemeen nog met pen en papier. De veertienjarige Noah de Putter kan zich ook niet voorstellen dat hij les krijgt via een tablet „Ik zou veel te snel afge leid zijn" zegt de tweedeklasser. „Het is te verleidelijk om een spel letje te gaan spelen tijdens de les of Twitter te checken." Rolijne pleit ook voor het behoud van boe ken. „Het lijkt me onhandig leren op zo'n ding. Geef mij maar een boek en een schrift, dat is veel makkelijker." De Onderwijsraad pleit voor ver andering, maar de ontwikkelingen in het onderwijs staan niet stil. Re cent werd de 1040-urennorm nog afgeschaft. „Ik vind het wel eerlijk dat iedereen evenveel uur naar school moet," zegt Valérie. „Ik heb niet zoveel last van extra uren. Dan maak ik mijn huiswerk, dat moet toch gebeuren." Tweedeklas ser Noah is blij met de maatregel. „Zodra ik naar de bovenbouw ga, geldt de urennorm niet meer. Ide aal dus, dat scheelt weer wat uur tjes op school." Volgens Frank van Gennip van Windmolens NEE is de compen satieregeling van Windpark Kram mer 'uniek in Nederland'. Aanvan kelijk streed hij tegen de komst van wat het grootste windmolen park van Zeeland moet worden. „Maar het is utopisch om te den ken dat je zoiets tegen kunt hou den." De meeste huishoudens kunnen een korting van 240 euro tege moet zien, die past bij de zone van 1,5 tot 2,5 kilometer om het windmolenpark. Volgens direc teur Tijmen Keesmaat van Wind park Krammer -een initiatief van TERHOLE - Zeeuws-Vlaanderen heeft er een snelweg bij. Jawel, tussen het Verdronken Land van Saeftinghe en de Groot-Cambron- dijk bij Terhole. Vijftien kilome ter lang en nagelnieuw. Alleen, niet bedoeld voor het verkeer dat ongetwijfeld meer dan eens de snelweg kruist, maar daar niets van merkt. De snelweg is aangelegd door de Gasunie, die in maart begon met het onder de grond stoppen van een nieuwe gastransportleiding door het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. „De Gasunie verzorgt het snelwe- gennet voor het transport van gas in Nederland", zegt woordvoerder Gerben van Dijk van de in Gro ningen gevestigde Gasunie. Inmiddels ligt er 12.500 kilometer gastransportleiding onder de Ne derlandse grond. „Dat is meer dan alle Rijkswegen (A-wegen en grote N-wegen) en spoorwegen bij elkaar", zegt Van Dijk. „Daar komt dan nog eens een slordige 100.000 kilometer aan gasleidin gen tot de voordeur bij. de coöperaties Zeeuwind en Del- tawind- komen zo'n 250 gezinnen in aanmerking voor de korting. Voorwaarde is dat mensen groene stroom afnemen, bij een leveran cier naar keuze. De tegemoetkoming op de ener gierekeningen betaalt Windpark Krammer uit een op te richten Windfonds. Daar wordt eenmalig 150.000 euro in gestort. Jaarlijks komt daar vijftig cent per gelever de Megawattuur bij. Afhankelijk van de windopbrengst is dat zo'n 150.000 euro. Het geld dat na betaling van de in dividuele compensatie overblijft, wordt verdeeld over de gemeen ten Schouwen-Duiveland, Tholen en Goeree-Overflakkee. Naar ver wachting krijgen ze 30.000 euro per jaar om te besteden aan duur zame projecten. Windpark Krammer moet in 2018 operationeel zijn. De meeste mo lens komen rond het sluizencom- plex op de Philipsdam. Een aantal windturbines wordt op de Greve- lingendam gebouwd. Dat doen andere bedrijven, zoals Delta in Zeeland." Het zijn indrukwekkende cijfers en ze zijn ook wel logisch. Neder land is namelijk een grootverbrui ker en speelt een belangrijke rol op de Europese gasmarkt. Van Dijk: „Nederland wordt wel de gasrotonde van Noord-West-Euro- pa genoemd. Ons netwerk is in staat gas vanuit alle richtingen te ontvangen en te sturen. Neder- land is aangesloten op lange gast- ransportleidingen vanuit Noorwe gen en Rusland. Vanaf de Noord zee en de Nederlandse gasvelden komt er gas en gas wordt ook per schip aangevoerd. Als je van bo ven naar dat Nederlands netwerk kijkt, lijkt het wel een rotonde met het IJsselmeer als middel punt." Maar dat is ver van Zeeuws-Vlaan deren, waar het werk in hoog tem po vordert „Dit is een normaal lei dingproject", zegt Ron Noët van de Gasunie in het werkkantoor op de Havendijk bij Terhole. „Het is hier een vrij open land schap met relatief weinig kruisin gen. Je zit redelijk ver van de be bouwing. Hier en daar staat een boerderij. Dat is wel anders dan het gebied tussen Beverwijk en Wijngaarden, waar we ook bezig zijn met het aanleggen van een leiding. Een druk bevolkt gebied en een moeilijke ondergrond." Daar hebben ze in Zeeuws-Vlaan deren geen last van. „Een groot voordeel, want daardoor kunnen we hier hele strengen zoals we dat noemen, aan elkaar lassen", zegt projectmanager Frans van den Berg. „Tot een kilometer lang. Er wordt geboord en daarna worden die strengen de grond in Meer dan een kwart van de totale bevolking kampt met de gevolgen van de verwoestende overstro ming. „In een paar dagen is er meer schade aangericht dan tij dens de hele oorlog van 1992 tot 1995. Gelukkig niet in aantallen dodelijke slachtoffers, maar wel in materiële zin. Er zijn complete dorpen weggevaagd, de infrastruc tuur is een puinhoop geworden en misschien nog wel het groot ste gevaar zijn landmijnen uit de oorlog, die door de watermassa's zo de steden en dorpen in zijn ge dreven", vertelt Davor. Hij heeft, net als zijn vrouw, veel familie in het getroffen gebied wo nen. „In de oorlog was er interna tionale hulp en die is nu weer broodnodig. Alle beetjes helpen, dus zetten wij in Terneuzen een actie op touw. In elk geval met steun van horeca-ondernemers in de Nieuwstraat, maar hopelijk doen nog veel meer bedrijven in Terneuzen mee. En wellicht ook scholen. Onze dochter wil met haar school (Scalda) in elk geval ook een actie doen om geld in te zamelen." Davor runt in de Nieuwstraat loungebar Area 52. „In het week end van 14 en 15 juni zetten on dernemers een inzamelpotje op de bar en houden ze verschillen de acties. Veilingen van wijn, dee jays die voor een paar euro een verzoeknummer draaien en meer van dit soort dingen. De actie staat nog in de kinderschoenen. Volgende week hopen we alles rond te hebben. Alle suggesties zijn welkom." EF door Karlijn de Splenter In deze rubriek leggen we actuele kwesties voor aan leerlingen van één van de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: nieuwe lesmethoden. i Valérie Rolijne Een snelweg die helemaal niemand ziet door Joeri Wisse ANNA-JACOBAPOLDER - Zodra de 35 windmolens van Windpark Krammer draaien, krijgen alle inwo ners van Anna-Jacobapolder (ge meente Tholen) korting op hun elektriciteitsrekening. Het bedrag varieert van 240 tot 800 euro per jaar. Hoe dichterbij de windmolens, des te hoger het bedrag. door Romain van Damme I Ron Noët (links) en Frans van den Berg van de Gasunie. „Het is hier een vrij open landschap met relatief weinig kruisingen." foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het Bosnische echt paar Davor en Anita Vrebac-Misko- vic uit Terneuzen begint een inza melingsactie voor de Bosnische be volking, die lijdt onder de gevolgen van de watersnoodramp in hun ge boorteland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68