ZEEUWS-VLAANDEREN In bed Polen en zelfs Duitsers hielpen mee Mijn bij Breskens wordt geruimd almanak 36 en 37 28 t/m 31 Hernieuwde samenwerking met woningcorporaties biedt al vijftien cliënten zicht op een beter leven. VRIjDAG 23 mei 2014 21 Wielerprofs razen kort door de provincie Uitreiking van de Four Freedoms Awards TERNEUZEN - Steeds meer mensen die niet zelfstandig een woning kunnen huren, vinden via het Le ger des Heils in Terneuzen onder dak. Het Leger des Heils huurt de woning en stelt die, onder strikte begeleiding, beschikbaar aan cliën ten. Woningcorporaties Clavis en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen werken hieraan mee. Het laatste halfjaar zijn via deze constructie vijftien mensen in een woning geplaatst, laat Leger des Heils-manager Jan Looij we ten. In het jaar daarvoor lukte dat slechts in acht gevallen. „We zijn tot duidelijke afspraken kunnen komen met de woningcorpora ties", verklaart Looij de toename, „waardoor het onderlinge vertrou wen is gegroeid. Een taak van wo ningcorporaties is ook kwetsbare mensen te huisvesten, zoals het onze taak is hen te helpen weer zelfstandig te worden." De mensen voor wie het Leger des Heils een woning huurt, heb ben in het verleden vaak proble men gehad met het betalen van huur. als gevolg van onder meer drugs- of alcoholverslaving. De be woners maken de huur over aan het Leger des Heils die het vervol gens doorsluist naar de woning corporatie. Om de boel financieel op orde te houden, staan de cliën ten veelal onder toezicht van een bewindvoerder.' Vrijwilligers van het Leger des Heils komen bij de mensen thuis om hen te begelei den met het huishouden. Looij: „Ze moeten toe zijn aan meer zelf standigheid. Anders doen we het ook niet. Ze moeten zich gedra gen als ieder ander." Het is geen gemakkelijke doel groep, onderkent Looij. „Er gaan ook dingen fout. maar als dat dreigt te gebeuren, gaan we erop af. Dat werkt, omdat de meesten blij zijn dat ze uitzicht hebben op een beter leven." De huurders zijn veelal 'beken den' van de dag- en nachtopvang van het Leger des Heils in Terneu zen. De druk op die voorziening is echter groot. De dag- en nacht- opvang telt zes slaapplaatsen, ter wijl er zich dagelijks gemiddeld vijftien bezoekers melden. De nieuwe samenwerking met Clavis en Woongoed heeft (nog) niet ge leid tot een daling. Het Leger des Heils begeleidt niet alleen mensen voor wie een wo ning wordt gehuurd. Met tachtig a negentig huurders die zelf een huis huren, loopt een begelei dingscontract. Ook nog tien tot twaalf personen zitten via het Le ger tijdelijk in een tussenwoning om te leren wonen. VROEGE ORANJEKOORTS BRESKENS - De zeemijn die eind april werd gevonden nabij de monding van de haven van Bres kens wordt maandag en dinsdag geruimd. Het gaat om een Engel se mijn uit de Eerste Wereldoor log. De Explosieven Opruimings Dienst Defensie (EODD) maakt maandag de mijn op de bodem vrij, en versleept die dinsdag naar de springplaats ter hoogte van park Scheldeveste bij Breskens. Doordat dit op 20 meter diepte ge beurt, is daar niks van te zien. Bei de dagen is de Breskense haven beperkt bereikbaar en mag er bij tijden niet gezwommen worden bij het kustdorp. De politie zorgt ervoor dat badgasten dit weten. Het zal je als vrouw maar gebeuren: je wordt wakker en tot je verrassing blijk je het bed te delen met twee mannen. Het overkwam een moeder uit 's Heerenhoek. Rechts naast zich zag ze haar echtgenoot weldadig lig gen snurken. Links klonk een verge lijkbaargeluid. Onder het laken te kenden zich de contouren af van een minstens zo grote kerel, maar dan met blonde in plaats van grijze lok ken. Ze sloeg het laken weg en zag een bekend gezicht, dat van haar nog thuiswonende zoon, een derti ger inmiddels. „Wat doe jij hier", vroeg ze hem streng. Verbaasd blik te hij rond. „Oei, ik moet wel erg dronken zijn geweest." Misschien toch tijd om op kamers te gaan. Heils huurt woningen Leger des door Harmen van der Werf AXEL - Niet iedereen vindt het even leuk, weet Robin Ver- helst. De mensen die direct naast hem aan de Kanaalkade in Axel wonen, wilden geen wapperende oranje vlaggetjes voor de ramen. Robin zit er niet mee. Zijn straat kleurt toch maar mooi als één van de eerste oranje, drie weken voordat het wereldkampioenschap voetbal losbarst in Bra zilië. „Ik heb het van mijn opa, die doet dit ook altijd, hier in Axel", vertelt hij enthousiast. Met vier mede-bewoners heeft Robin de vlaggetjes ge kocht „Blokker is er goed mee geweest." Toen ze-de vlag getjes aan het ophangen waren, kwamen andere bewo ners spontaan meehelpen. „Polen en zelfs Duitsers. Over deze flat wordt nogal eens negatief gesproken. Dit brengt gezelligheid." Twee jaar geleden met het EK in Oekraïne en Polen woonde Robin nog bij zijn ouders aan de Van Gis- tellelaan. Die zag toen helemaal oranje. En heeft hij een beetje vertrouwen in het Nederlands elf tal? Robin knikt vastberaden 'ja'. Een buurman die verder op in zijn voortuin een sigaret rookt, is minder zeker. „Als Nederland in de eerste wedstrijd tegen Spanje met 4-0 achterkomt, zet ik de televisie uit" Een postbezorger die net voorbijkomt, mengt zich in het gesprek. „In 1988 won Nederland het EK, nadat ze de eerste wedstrijd van de Sovjet-Unie hadden verloren." Robin doet nog een belof te. „Vliegt Nederland eruit, dan halen we de vlaggetjes de zelfde nacht nog weg." foto Mark Neelemans Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65