Goes houdt over 2013 bijna twee miljoen over Noord-Beveland wil meewerken aan drie regionale mestopslagen Toneelclub vreest het 95-ste jaar niet te halen I I I I Liever drie dan twee wielen 24 BEVELANDEN en THOLEN WIJKAGENTEN Goes heeft inmiddels drie wijkagenten. Hun aanwezigheid wordt gewaardeerd, merken ze. De gemeente heeft het overschot onder meer te danken aan een uit kering in het gemeentefonds in december van een half miljoen en een meevaller op het gebied van de Wet Werk en Bijstand. Er was rekening gehouden met een stij ging van het aantal uitkeringsge rechtigden, maar dat bleef gelijk. Dat levert een voordeel van 370.000 euro op. Er waren ook enkele fikse tegen vallers, anders had het overschot nog hoger kunnen uitpakken. Het gaat dan bijvoorbeeld om de plan schadeclaim van 1,2 miljoen die Goes aan ontwikkelaar AW Be heer moest betalen vanwege de perikelen rond een perceel aan de Frans den Hollanderlaan. Ook moeten twee zogeheten schoolwo- ningen bij de brede school aan de Elvis Presleylaan eerder worden teruggenomen dan verwacht van wege het dalende leerlingenaan tal. Een domper van een kleine vier ton, want de panden hebben nog een behoorlijke boekwaarde. Wethouder Loes Meeuwisse is desondanks tevreden met het re sultaat van de jaarrekening. „Als we in de vorige collegeperiode niet al zo keihard hadden bijge stuurd, hadden we nu zeker een negatief saldo gehad." Toch is de gemeente nog niet zonder zor gen, waarschuwt ze. „Onze begro ting voor volgend jaar staat in het teken van verdere bezuinigingen, vooral door de structurele korting van een miljoen op het gemeente fonds." Goes is nog aan het lob byen om die van tafel te krijgen, want -volgens het bestuur wordt onvoldoende rekening gehouden met de centrumfunctie die de ge meente bekleedt. Het overschot van 2013 wordt voor het grootste deel doorgescho ven naar lopende projecten, maar ook wordt 450.000 euro opzij ge zet voor nieuw beleid en ver dwijnt een halve ton in het spaar potje voor het volgende thema jaar. De jaarrekening komt op 26 juni aan de orde tijdens de verga dering van de raadscommissie. DRIEWIELFIETS GOES - De vorige week versche nen Veiligheidsmonitor liet een geruststellend beeld zien: acht op de tien Goesenaren voelen zich veilig in hun wijk. Toch gebeurt er genoeg in Goes. Vraag het maar aan wijkagenten Martin Reijn- tjens, Joanne Kodde en Wilfred Willemse. De laatste twee zijn sinds een klein halfjaar actiefin Goes-Cen- trum, -Oost en -West (Kodde) en Goes-Zuid, bedrijventerrein De Poel inclusief de Zeelandhallen en Kloetinge (Willemse). Reijn- tjens is al meer door de wol ge verfd. Hij is sinds 2010 de wijka gent voor de Goese Polder en in middels ook Goese Meer en Noordhoek. Drie wijkagenten voor Goes lijkt veel, maar gelet op de landelijke richtlijn die één wijkagent per 5000 inwoners voorschrijft, zullen dat er uitein delijk zeven of acht kunnen wor den. De wenselijkheid en haal baarheid zullen echter moeten blijken. Voorlopig heeft Goes er met de recente uitbreiding dus drie. Kodde en Willemse begin nen hun draai een beetje te vin den, maar voordat je als 'nieuwe' wijkagent'écht bent 'ingedaald', heb je twee tot drie jaar nodig, weet Reijntjens nu uit ervaring. Het wijkagentschap heeft zijn meerwaarde inmiddels bewezen, vindt hij. „Mensen weten me snel ler te vinden en de korte lijntjes zijn in de breedste zin des woords effectiever." Die lijntjes vormen een netwerk van burgers en aller lei organisaties, van gemeente tot psychiatrische instelling tot wo ningbouwvereniging. „We wor den door onze partners gewaar deerd", zegt Kodde, die vindt dat de naam 'wijkregisseur' de lading van het werk vanwege die 'spilfunctie' eigenlijk beter dekt. „We zijn niet meer de wijka- gent-oude-stijl, die de hele dag op straat was te vinden." De Goese Polder heeft dus het langst een wijkagent en vanwege het toch wat negatieve imago dat de wijk maar moeilijk van zich lijkt te kunnen afschudden, zou je denken dat die daar ook het WIJKAGENTEN OP TWITTER hardst nodig is. Maar er gebeurt in heel Goes veel, stellen de wijka genten. Wel verschilt de proble matiek per wijk. Kodde: „In de Goese Polder is meer sprake van overlast door jeugd, in oost zijn juist weer vaker burenruzies. En in het centrum zijn we druk be zig met de aanpak van zakkenrol lers." Goesenaren zijn voor haar gevoel wel betrokken bij hun wijk en veiligheid, meer dan Vlis- singers. Kodde was voorheen een aantal jaar wijkagent in het Vlis- singse middengebied. „Dat was toch wat rauwer." Zowel Kodde als Willemse heeft inmiddels al ervaring met kwes ties die stof hebben doen op waaien. Zo heeft Goes-Oost te ma ken met een vogelschutter (de door Kodde verspreide brief heeft overigens nog geen resultaat opge leverd) en heeft Willemse een rol als intermediair tussen de in Goes-Zuid woonachtige, veroor deelde pedoseksueel Jean op den Kamp en buurtbewoners. De wijkagenten halen hun infor matie vooral vanuit het gebied waar ze werkzaam zijn en gaan daarmee aan de slag. Meer dan eens ontstaan ook vanuit bewo ners of ondernemers initiatieven om de veiligheid en leefbaarheid te vergroten. In de Goese Polder is een plan voor buurtpreventie in de maak en binnenstadsonder nemers hebben een Whatsapp-groep opgezet om win keldiefstal tegen te gaan. De wijka genten voelen zich daar geenszins door onder hun duiven gescho ten. Sterker, ze zullen het juist sti muleren. Reijntjens: „We hebben uiteindelijk allemaal een gemeen schappelijk doel." De bouwvoorwaarden zijn ver ruimd omdat het gebruik van kunstmest moet worden terugge drongen. Meer dierlijke mest vergt echter veel opslagruimte en die is er niet. Er zijn drie plannen voor Noord-Beveland. Het groot ste is van de CZAV, die een mest- opslag wil in een betonnen silo van 6000 kubieke meter aan de Boomdijk in Kats. Aan de Schaaps kooiweg in Kamperland wil land bouwer J. Remeijnse een silo van 3.500 kubieke meter. Akkerbouw bedrijf Helsloot doet mee in dat plan en diverse buurboeren wil len gebruik maken van de silo. R. Steendijk en het Waterschap Scheldestromen hebben een plan voor twee betonnen mestsilo's van samen 5000 kubieke meter met een vergistingsinstallatie naast de waterzuivering aan de Bosdijk in Kamperland. Het afval uit de zuivering wordt dan ver gist, het residu komt als mest op akkers en de opgewekte stroom kan naar de zuiveringsinstallatie. De provincie zou het voortouw nemen voor de nieuwe regionale mestopslagen, maar heeft te lang stilgezeten, vindt de gemeente. De opslag aan de Schaapskooiweg is volgens de provincie niet regio naal want te klein. De provincie heeft ook bezwaar tegen de loca tie en omvang van de vergistings installatie aan de Bosdijk, terwijl de gemeente de aansluiting bij de waterzuivering voorstaat. Er zijn wel omgevingsvergunningen en bestemmingsplanwijzigingen no dig. Door Goese bezuinigingen ver loor de vereniging dit jaar de vas te jaarsubsidie van 1300 euro. Dat er wel een subsidie van 450 euro beschikbaar was, is over het hoofd gezien, vertelt bestuurslid Pauline Giltay. Dus dit jaar geen extra inkomsten. De vereniging moet de decors, de reiskosten, de uitvoerrechten van de toneelstuk ken, de zaalhuur en de kostuums nu uit entreegeld betalen. „We zullen de 14 leden een contribu tie van 120 euro per jaar moeten vragen, in plaats van 30 euro nu. Bij een tennisclub krijg je daar nog les voor, bij ons moet er nog veel tijd en inzet bij. Dat is te veel voor een liefhebberij. We repete ren al niet meer in de gemeente omdat de zaalhuur zo hoog is." De groep speelt zaterdag in dorps huis Nisse de crimikomedie 'De Overval' (20.00 uur). Voor 7,50 en tree. Giltay: „Dat zal ook wel een tientje moeten worden, straks." EP door Luc Oggel GOES - Goes heeft het jaar 2013 af gesloten met een positief saldo van 1,9 miljoen euro. Dat blijkt uit de jaarrekening. Wijkagenten zijn vooral buurtregisseurs MIDDELBURG - Steeds meer ouderen durven niet meer op de fiets te stappen omdat ze bang zijn om te vallen. Dat maakt ze een stuk minder mobiel. Het al ternatief is over te schakelen van twee naar drie wielen. In sportcomplex de Kruitmolen in Middelburg vond gisteren een instructiedag plaats waar drie- wielfietsen konden worden bezichtigd en uitgeprobeerd, foto Lex de Meester door Luc Oggel De wijkagenten zijn ook bereik baar via Twitter. Hun accounts: @M_Reijntjens (Goes) @J_Kodde (Goes) @wa_Willemse (Goes) @Theo_de_Bie (Reimerswaal) ü>S_Kastelijn (Tholen) @edwin_koops (Borsele) @Sonja_Rijswijk (Noord-Beveland) @wa_kapelle (Kapelle) door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Noord-Beveland wil meewerken aan de bouw van drie nieuwe mestsilo's voor dierlijke mest. Die silo's, die buiten de nor men voor toegestane bebouwing op landbouwgrond vallen, zijn no dig om de akkers van mest te voor zien. door Claudia Sondervan GOES - Even niet opletten en de subsidie is weg: voor de Goese to neelclub De Kunstvrienden bete kent dat dat ze moeten vrezen voor het 95-ste bestaansjaar van hun vereniging. Dat zou volgend jaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60