Niet te ontsnappen aan De Ruyter in Zierikzee Gemeente bezuinigt zodat burger Bemanning gezocht niet in de kou hoeft te staan voor beugsloep MD10 24 SCHOUWEN-DUIVELAND SAMENWERKING ONDERWIJS Ouders willen waarborgen voor behoud van christelijke identiteit bij samenwerking Radar en Obase. Cast en crew van deze acht mil joen euro kostende speelfilm ne men een groot aantal scènes op in het centrum van Zierikzee. „We draaien van dinsdag 27 tot en met zaterdag 31 mei en van donderdag 5 tot en met zaterdag 7 juni", ver telt Manon de Weerd die namens de distributeur de communicatie rond de film verzorgt. Regisseur Roel Reiné heeft veer tien filmlocaties uitgezocht. Zo staat het huis waarin Michiel de Ruyter opgroeide aan de Oude Ha ven. In feite zijn het twee huizen, van het ene wordt het interieur gebruikt, van het ander alleen de buitenkant. Ook van deze woning wordt het interieur gebruikt, maar dan als woonstede van raads pensionaris Johan de Witt. De Museumhaven stelt de haven van Amstërdam in de zeventien de eeuw voor. De Beuze doet dienst als Amsterdams markt plein en in het Gravensteen wordt gemarteld. Ook in de Post- straat en de Meelstraat worden op namen gemaakt. De meeste actie zal echter te zien zijn rond de Noord- en Zuidha venpoort. Hier worden door de ge meente lantarenpalen en verkeers borden verwijderd. Op straat komt strooisel en snoeihout te lig gen. Een schuur op het 's Heer Lauwendorp speelt voor pakhuis en er is ook actie voor De Scheeps werf aan de Vissersdijk. Volgens voorzitter Frans Kruijff van de stichting Brogum wordt het poppodium ingericht als schmink- en kleedkamer voor de vele figuranten van de film. Met acteurs en techniek erbij zou het om ongeveer 400 mensen gaan. De gemeente heeft van 26 mei tot en met 7 juni een aantal verkeers maatregelen afgekondigd.' Steeds wisselende delen van het cen trum worden afgesloten. De Paar denmarkt op woensdag 4 juni gaat gewoon door. De succesvolle admiraal Michiel de Ruyter is populair bij het volk, maar hij wordt meegesleurd in een stroom van politieke ontwik kelingen. De Ruyter en zijn gezin dreigen slachtoffer te worden van een politiek steekspel, waarin hij op een onmogelijke missie wordt gestuurd. De hoofdrollen worden onder an deren gespeeld door Frank Lam mers (Michiel), Barry Atsma (jo han de Witt) en verder Lieke van Lexmond, Derek de Lint en Jules Croiset. De film Michiel de Ruyter komt in januari in de bioscoop. BROUWERSHAVEN - Natuurlijk wil len zij samenwerken met het openbaar onderwijs en natuurlijk kan het niet zo kleinschalig blij ven als het nu is. Maar ouders en Radarleden Esther de Ruijter en Annet van de Weele uit Brouwers haven vinden dat behoud van de christelijke identiteit van het on derwijs eerst beter gewaarborgd moet zijn. De Ruijter: „Het onderzoek naar die waarborging loopt, terwijl het samenwerkingstraject al in gang is gezet. Wij zeggen: doe eerst dat onderzoek en ga dan verder met het traject." Van de Weele: „De zeven Radar- scholen zijn op zich allemaal an ders. Die zullen op moeten gaan in het geheel. Verder hebben ouders in de dorpen nu nog vaak de keuze tussen christelijk of openbaar. Straks niet meer. Gaan ze hun kinderen dan op de dichtstbijzijnde school doen of vinden ze christelijke onderwijs zo belangrijk dat ze ervoor gaan reizen? Er komt één christelijke re- gioschool. Waar dan? Op de De- lingsdijk. In Zierikzee?" De Ruijter: „Radar is niet de grootste partner in de samenwer king. Je hebt ook nog Daltonscho- len, Jenaplan en Leonardo. Dat moet allemaal een plekje krijgen. Hoe verdeel je dat? En is het wel wenselijk om scholen te mixen?" Van de Weele: „Als in een klas drie kinderen zitten die willen bidden, dan moeten de andere twintig even stil zijn. Hou je dat een schooljaar vol? En wat als de juf die elke morgen uit de Bijbel leest, ziek is. Wordt dat dan van Als drie kinderen bidden, moeten er twintig stil zijn. Hou je dat een schooljaar vol? haar vervangster zonder christelij ke achtergrond gevraagd? Chris ten zijn is niet iets dat je kunt le ren. Dat zit in je." Radar is een vereniging, waarvan de leden stemrecht hebben. Dat is ook iets waar Van de Weele en De Ruijter niet vanaf willen. De Ruijter: „De samenwerking gaat in een stichting. Dan kunnen we niet meer stemmen met elkaar." Van de Weele: „En daar hechten wij waarde aan." De Ruijter: „Het zullen uiteindelijk toch de docen ten en de directie zijn die de lij nen uitzetten." De Ruijter: „Twee volledig christe lijke scholen in plaats van één kan een alternatief zijn, want we zullen uiteindelijk toch naar regio- scholen toe moeten." Van de Wee le: „Maar het is niet aan ons om al ternatieven aan te dragen. Dat moet het bestuur doen." De Ruijter benadrukt dat de Ra darleden de noodzaak van samen werking inzien. „Maar vriend schap is iets anders dan een huwe lijk. Vrienden hoeven zich niet te voegen naar elkaar. Die hoeven el kaar niet elke dag te zien en mo gen best verschillend zijn." ONDERWIJSORGANISATIES IN AANTALLEN The making of Michiel de Ruyter Minder geld van Delta en de nieu we taken die de gemeente krijgt toegeschoven vanuit het Rijk zor gen voor enige zorg bij de wethou der financiën. „In 2018 komen we in de min, en dat is de reden dat we een bezuiniging voorstellen van 1,5 miljoen." Want in het col legeprogramma hebben de par tijen afgesproken dat bij de over heveling van taken van het Rijk naar de gemeente niemand in de kou komt te staan. Maar het Rijk gaat wel korten op de budgetten, dus daar moet extra geld voor be schikbaar zijn. „En we weten dat het om forse kortingen gaat. We houden er sterk rekening mee dat we de begroting moeten aanpas sen", zegt wethouder Cees van den Bos. De exacte bedragen zijn nog niet bekend. Bij de kadernota zit ook het nieu we uitvoeringsprogramma strate gische visie. Dat is de lijst met wat het college de komende raads periode wil realiseren in het ka der van Tij van de Toekomst. Dat zijn veel bestaande ontwikkelin gen en plannen. Nieuw is dat in 2015 onderzoek wordt gedaan naar de mogelijkheid van slaap- huisjes op delen van het strand. In 2016 wordt het besluit geno men. De kadernota schetst in gro te lijnen waar het college van B en W naar toe wil met de komen de begroting en is in die zin een belangrijk stuk. De gemeenteraad praat hier in juni over. Dat is de MD10 'Johanna Hendri- ka\ Het schip wordt vrijdagmid dag 6 junj op de authentieke ma nier naar de binnenhaven geva ren. Net als in de (motorloze) hoogtijdagen van de Menheerse visserij, gebeurt dat met jaaglij- nen en liefst zoveel mogelijk vrij willige jagers (m/v). Na de passa ge door de sluis trekken zij de 'Jo hanna Hendrika' met lijnen naar de werf over de de nog altijd aan wezige jaagpaden aan de west- en oostzijde van het kanaal. Eenmaal afgemeerd is de MD10 zaterdag 7 juni, voorzien van een transpa rant podium, het muzikale mid delpunt van de Menheerse Haven dag. Voor het zover is, moet er nog veel onderhoud- en schoon maakwerk worden verricht. Wie wil meehelpen, kan zich melden bij Menheerse Werf, Coerd de Heer, coerd@opkoers.nl, of 010-4602640. 'Vriendschap is iets anders dan huwelijk' Frank Lammers speelt admiraal Michiel de Ruyter. Vanaf volgende week worden delen van de film opgenomen in Zierikzee. foto Lex de Meester door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Inwoners van Zierikzee worden de komende twee weken onontkoombaar geconfronteerd met admiraal Michiel de Ruyter en zijn tijdgenoten. door Ton van den Nouweland Annet van de Weele Stichting Obase (openbaar basis onderwijs) omvat 15 scholen met circa 1500 leerlingen. Vereniging Radar voor prot chr. basisonderwijs telt 7 scholen met circa 600 leerlingen. Beide organisaties hebben te ma ken met een leerlingendaling van meer dan 15%. Van de 22 school locaties van Oba- se en Radar hebben er 15 minder dan 100 leerlingen, 6 scholen tel len minder dan 50 leerlingen. Op Schouwen-Duiveland zijn nog drie reformatorische scholen (in totaal 447 leerlingen). De Katholieke school telt 224 leer lingen (Stichting Prisma Zeeland). In Bruinisse is er nog de zelfstandi ge PCO school met 136 leerlingen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland zal de komende raadsperiode anderhalf miljoen eu ro moeten bezuinigen om finan cieel gezond te blijven. Dat zei wet houder Ad Verseput tijdens de pre sentatie van de Kadernota. Om de ze bezuiniging te halen hoeft niet fors te worden gesneden, maar dit kan via de weg van de geleidelijk heid. MIDDELHARNIS - In aanloop naar de Menheerse Havendag op 6 en 7 juni, zijn de samenwerkende stich tingen Behoud Stadstimmerwerf Middelharnis en Behoud Beugsloep MD10 op zoek naar mensen, bedrij ven en instellingen die komende za terdag willen helpen schoon schip te maken aan boord van de laatst overgebleven beugsloep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54