L Verticale tuin 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Tuinaanleg is onderhevig aan mode, maar er zijn ba sisprincipes die altijd gel den. Het pad moet ergens heen leiden, het terras moet groot genoeg zijn voor een tuintafel met stoelen en in de vijver moet het water zichtbaar zijn en niet door waterplanten aan het oog onttrok ken worden. Een ander algemeen geldend principe is dat niveauver schillen een tuin interessanter ma ken. In het buitenland heb je die niveauverschillen meestal vanzelf en is het een kwestie van terras sen aanleggen tegen een helling om tuinieren überhaupt mogelijk te maken. In Nederland kunnen we die verschillen maken door een deel van de tuin te verdiepen, om met de vrijkomende grond een ander deel op te hogen. Die ophooggrond houden we op zijn plaats met een muurtje. Voor kleine niveauverschillen is een ge stapeld keermuurtje stevig ge noeg; voor grotere hoogteverschil len kan metselen nodig zijn. Het hangt ook af van het materiaal. Een muur die gestapeld is van ge wassen grindtegels kan meer druk aan dan een muur van ijssel- steentjes. Vroeger werden grond- keringen vaak gemaakt van biel zen, maar die trend is voorbij. Nu is recyclen in de mode. Van oude stoeptegels, gewassen grindtegels en bakstenen kun je heel decoratieve muurtjes metse len en stapelen. Tegels worden vaak gebroken, omdat men vindt dat het ruwe breukvlak beter oogt dan de gladde zijkant. Maar dit is niet nodig. De mooiste muur sta pel je van dakpannen, maar voor een beetje muur heb je er heel veel nodig. Mijn hart bloedde toen ik zag dat in mijn dorp bij de sloop van een paar huizen alle dak pannen kapot werden gesmeten. Wat een gemiste kans!! In stapelmuurtjes kun je het aller lei planten naar de zin maken, die elders in de tuin niet willen groeien. Vooral rozetvormende rotsplanten groeien graag verti caal, omdat er dan geen water in de rozet kan blijven staan, waar door de plant zou gaan rotten. Een beroemd voorbeeld van zo'n plant die alleen op het verticale vlak wil groeien, is Ramonda myconii. Het is een plant uit de Pyreneeën, die verwant is aan het Kaapse viooltje. Voor rotstuiniers is-ie net zo gewoon als de klaproos en flox voor de horizontale tuinier. Ook in de wereld van de rotstui nier heb je statussymbolen: plan ten die moeilijk in leven te hou den zijn en waarmee je collega's jaloers maakt. Zo'n plant is Jan- kaea heldreichii, een rotsplantje met een zilverachtig, behaarde ro zet. Hij komt alleen voor in be schaduwde rotsspleten van de Olympus in Griekenland. Ook met een gezond exemplaar van de Le- wisia - een rotsplant uit Noord- Amerika die bloeit in allerlei zoeti- Schilderen van het houtwerk buitenshuis wordt zelden met veel enthousiasme begroet. Maar raffel het niet af. Wie goed werk levert, verlengt de levensduur van het hout met twee tot drie jaar. De schilfers en blaasjes die je vorige zomer voor het eerst op je kozijnen zag, kun je na deze natte winter niet meer negeren. Maar een leuke klus is dat schilderen van deuren, kozijnen en ander houtwerk buitenshuis niet. Voordat je aan schilderen toekomt, ben je eerst dagen druk met de voorbereidingen: schuren. Als je geluk hebt, blijft het daarbij. Maar de kans is groot, zeker als sprake is van achterstallig onderhoud, dat er meer moet gebeuren. Als het hout begint te rotten, moet je met vulmiddelen aan de slag. Opsporen van houtrot is makkelijk. Rot hout is donkerder van kleur dan de rest en het voelt veel zachter aan. Zorg bij het ver wijderen van rot hout dat je alles verwij dert, door ook een klein beetje van het 'ge zonde' hout met een beitel weg te halen. Zorg daarna dat je de plek met een gewone haarföhn kurkdroog blaast. Gebruik niet de schildersföhn waarmee je verf verwij dert: deze wordt namelijk veel te heet. Wanneer je er zeker van bent dat de plek helemaal droog is, smeer je deze in met houtrotstop. Doe alles zeer nauwkeurig en zeker niet te gehaast. Want als ook maar eën beetje rot in het hout blijft zitten, komt het snel terug en kun je na twee jaar opnieuw aan dezelfde klus beginnen. Ga in de bouwmarkt op zoek naar het juis te vulmiddel. Welk product je ook kiest: lees altijd goed de verpakking en neem dat middel dat het best bij de reparatie past. Sommige middelen zijn namelijk specifiek bedoeld voor het uitvoeren van kleine repa raties, terwijl andere beter gebruikt kun nen worden voor diepe gaten. Een middel dat krimpt (zoals stopverf) is hoe dan ook uit den boze. Verder is het raadzaam te kie zen voor de wat duurdere houtrotvullers in plaats van de reguliere houtvullers of tu bes met vloeibaar hout. De luxe varianten zijn namelijk voorzien van een extra mid del dat houtrot tegengaat. Dat is nuttig om dat de plek waar houtrot is ontstaan vaak kwetsbaar blijft. Op internetfora, waar doe-het-zelvers hun ervaringen met elkaar delen, krijgen met name de tweecompo- nentenproducten lovende reacties van de klussers en wordt het advies 'kies niet het goedkoopste product' breed gedragen. Als de houtrot ook de randen van het ko zijn heeft aangetast, maak dan van triplex een bekisting op het kozijn, met aan de bin nenkant plastic folie. Op die manier kun je het kozijn in zijn oorspronkelijke vorm her stellen. Door de folie aan de binnenkant voorkom je dat het triplex vast komt te zit ten aan het vulmiddel. Gaat het om een grote reparatie, kijk dan goed op de verpakking van het vulmiddel hoe dik de laag mag zijn die je in één keer aanbrengt. Houd je er strikt aan, anders hardt het middel niet goed uit en zoekt het nog aanwezige vocht een andere weg naar buiten. Met waarschijnlijk een nieuwe rot te plek als gevolg. Als het nodig is, kun je het middel in twee of zelfs meerdere lagen aanbrengen om de benodigde diepte te ha len. Zolang je maar zorgt dat elke laag goed uithardt. Het is ook een optie de gaten deels te vullen met kiezelsteentjes. Als het gat is opgevuld en je zeker weet dat het goed droog is, kan de afwerking begin nen, na het gladschuren van het kozijn. Ge bruik voor buitenschilderwerk eerst een grondverf die er speciaal voor is gemaakt. Ook hier geldt: kwaliteit is duurder, maar ook duurzamer. De grondverf zorgt voor betere hechting van de laklaag en maakt het schilderwerk weerbestendiger. Wan neer je de reparatie goed hebt gedaan, kan je kozijn er weer jaren tegenaan. Kies bij het herstellen van houtrot nooit de makkelijkste weg. De kans is dan groot dat de rot snel terugkeert. Als het hout te zeer is aangetast, kan het soms beter zijn het rot te deel van het kozijn te verwijderen door dat eruit te zagen. De betere bouwmarkten en doe-het-zelfzaken hebben standaard ko- zijndelen in het assortiment, die je op maat kunt laten zagen. Gebruik voor het opvullen van de naden na plaatsing van het nieuwe deel ook houtrotvulmiddel. Stapelmuur van stoeptegels. Ga de houtrot te lijf I Tijdig rot houtwerk opsporen en aanpak ken, kan ervoor zorgen dat kozijnen er weer als nieuw uitzien en de levensduur flink wordt verlengd, foto's DesignPress door Cor-Peter Pasma OPSPOREN VULMIDDEL UITHARDEN GEEN RISICO reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50