Anja heeft goede hoop dat Annie plukt vruchten van het deze keer wél lukt jarenlange lobby voor Twente Politiek nummertje 4 BINNENLAND EUROPESE VERKIEZINGEN Eerste zetel voor Partij voor de Dieren? Krijgt CDA-boerin genoeg voorkeurstemmen? Voor het Europese beleid maken die 26 Nederlandse zetels weinig uit Stad en land heeft de biologe en medewerk ster van Stichting Aap de afgelopen weken afgereisd met een verbouwde veewagen, de alternatieve campagnebus. Ze heeft plas tic soep uit sloten gevist, is op pad geweest ftij acties tegen landbouwgif en gemanipu leerd voedsel. Ze heeft debatten gevoerd, dorpsgenoten overtuigd. Het moet genoeg zijn, heus, zegt ze opti mistisch. „Alle seinen staan op groen." Mensen die normaal niet gaan stemmen zeggen haar dat ze het nu toch gaan doen. Op de Partij voor de Dieren. Omdat die ten minste nog principes heeft. „Wij zijn een getuigenispartij. We staan echt ergens voor. Andere partijen lijken zo veel op el kaar. Idealen zijn verdwenen, behalve bij ons." Gisteren was de laatste campagnehectiek: interviews, acties via Facebook en Twitter. Zelfheeft ze natuurlijk lijst achttien ge stemd, nummer een. 's Avonds was het na gelbijten in Den Haag, waar ze samen met partijgenoten de exitpolls afwachtte. In al le drukte was er nauwelijks tijd om de hond te knuffelen, Kanto. Als de definitieve exitpoll klopt (de PvdD krijgt zetel), moet ze na zondag haar baan opzeggen, en haar plek als Provinciale Sta tenlid in Groningen. In plaats daarvan: de trein naar Amsterdam en overstappen naar Brussel. Ze gokt erop dat ze er niet alleen zal zitten; in zeven andere landen doen ook dierenpartijen mee. „Samen sta je ster ker." Zich onderdompelen in de Brusselse jetset zal Hazekamp niet doen. Ze wil Alte- veer niet opgeven. „Daarvoor is het hier veel te mooi. Leven in Groningen is iets waar ik moeilijk zonder kan." Twee mensen die zeker op Schreijer stem men zijn haar vader Arnold en oom Hen drik. In het verzorgingstehuis werden de mannen gisteren nerveus wakker, een mid dagdutje zat er niet in. Het was de dag van Annie. En zo denkt het personeel er ook over: „In 2009 kende je niemand op de lijst, nu weten we wel op wie we moeten stemmen", zegt een verzorgster. Schreijer nam in 2010 afscheid van de Twee de Kamer, na daar twaalf jaar de boeren- stem te hebben vertegenwoordigd. En dan met name de Twentse. Nu wil ze naar Euro pa, daar opkomen voor het platteland. 'Onze Annie', noemen ze haar in woon plaats Hengevelde en ver daarbuiten. Je struikelt over de Annie-borden in de wei landen. Niet alleen onder CDA'ers is ze po pulair: „Zelfs van SP'ers krijg ik mailtjes!" Dat de hooggeplaatste kandidaten op de CD A-lijst het niet zo leuk vinden dat num mer 25 hen buitenspel wil zetten, doet haar weinig. „Hadden ze me niet moeten benaderen. Wat ik doe, doe ik goed", zegt ze in de tuin van haar varkensboerderij. Na een intensieve campagne, had ze giste ren eindelijk tijd om de berg kleren in haar slaapkamer op te ruimen. „Drie werkbezoe ken per dag, maar ik heb volop genoten. Al le contacten die ik als Kamerlid heb ge maakt, betalen zich nu uit: oogsttijd." Niet alleen pa Arnold is nerveus. Met waar schijnlijk vier zetels voor het CDA is Schreijer niet zeker van een plek. „Ik heb 50.000 voorkeurstemmen nodig. Vorige keer had Lambert van Nistelrooij, nu num mer 7 bijna 42.000 stemmen. Daar moet ik overheen." 'Niet op jezelf stemmen he?', roept een vrouw bij het stembureau tegen Schreijer. Ze antwoordt niet. „Dat hoort niet in Twente en ik heb het ook nog nooit gedaan, maar nu wel. Ik wil naar Brussel." FERRY MINGELEN Het was gisteren als altijd gezellig in ons stemlokaal. Buurtge noten groetten el kaar, maakten koffie- afspraken, en de opkomst was re delijk, zei de voorzitter van het stembureau. Zondagavond pas krijgen we de definitieve uitslag van de Europese verkiezingen, maar de opkomst scheelt een slok op een borrel. Het CDA profiteert daarvan met een plichtsgetrouwe achterban, terwijl de proteststem mers van de PVV waarschijnlijk eerder thuis blijven. De campagne gaf in ieder geval weinig reden tot opwinding. Woensdag leek het erop alsof Rut- te en Samsom nog even snel een politiek nummertje wilden ma ken door hun politieke tegenstel lingen op te poetsen. Bij de Ka merverkiezingen in 2012 eindigde dat in een nek-aan-nekrace, die Rutte (41 zetels) en Samsom (38 zetels) grote winst opleverde. Dat was snel gewonnen, snel ge ronnen, maar wie weet... In ieder geval: Rutte presenteerde woensdag in deze krant verras send een vijfpuntenplan waarop de nieuwe Europese Commissie zich moet concentreren. Kort ge zegd: markt, markt, markt, en niet veel meer. Typisch WD. Dus de PvdA-reactie volgde snel. Samsom vond het te mager, te se lectief, tegenover de markt van Rutte zette hij werk, werk, werk. Het een sluit het ander niet uit, in tegendeel, maar alia: voor de cam pagne leek er ineens iets te kie zen! Maar de oppositie wilde te recht weten of het WD-Pvd A-ka binet wel eensgezind is over Euro pa. De regeringsfracties probeer den het antwoord tot na de ver kiezingen uit te stellen, maar uit eindelijk zwichtte premier Rutte onder druk van de oppositie. Hij haalde per brief het WD-etiket van zijn plannen. Het kabinet was voorlopig weer eensgezind. De uitslag van de Europese verkie zingen in Nederland is belangrijk voor binnenlands gebruik. Wordt Wilders de grootste of niet? Blijft het verlies van de PvdA beperkt, of krijgt Samsom het nog moeilij ker? Maar voor het Europese be leid maakt een enkele verschui ving binnen de 26 Nederlandse ze tels in het 751 leden tellende Euro pese parlement weinig uit. De echte strijd begint nu pas: de samenstelling van de nieuwe Eu ropese Commissie. WD-commis- saris Neelie Kroes zwaait af, een PvdA'er mag haar opvolgen. Op vallend was dat PvdA-minister Dijsselbloem van Financiën zich woensdag niet aansloot bij de kri tische PvdA-reacties. In tegen deel. „De premier sprak ook na mens mij, we hebben het er in het kabinet over gehad." Rutte en Dijsselbloem hebben el kaar hard nodig de komende tijd. Rutte zet in op een zware Euro commissaris, Dijsselbloem gooit hoge ogen met zijn ervaring als voorzitter van de Eurogroep, de Europese ministers van Financi ën. Zelf wil hij in 2015 graag door als voorzitter, maar dat is onze ker, dus komt de post van Euro commissaris in het vizier. Wil hij dat dan? „Ik heb al een baan", rea geert hij steevast. Dat is iets heel anders dan uitgesproken 'Nee!' zeggen. Ook dat is een bekend po litiek nummertje. Anja Hazekamp, lijsttrekker Partij voor de Dieren, met haar hond. foto Kees van de Veen/HH Annie Schreijer met haar oom Hendrik (links) en vader Arnold, foto Cees Elzenga/HH door Sandra Donker ALTEVEER - Driemaal is scheepsrecht wil het spreekwoord toch? Dus Anja Hazekamp heeft er alle vertrouwen in dat het ditmaal gaat lukken. Tweemaal greep haar partij mis voor een plek in het Europees Parlement, in 2009 was het zelfs kielekiele. Maar vanaf zondag, als de definitieve uitslag bekend is, zou ze er zomaar bij kunnen zitten. door Francine Wildenborg HENGEVELDE - Als je CDA'er Annie Schreijer (61) vraagt als lijstduwer voor de Europese verkiezingen, ben je naïef. 'Annie 25' is een stemmenkanon in Oost-Nederland en dat weet ze. Ze wil koste wat kost naar Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4