Verrassend Madeira inn minHpr' Europa, het Vdll llllllUei kan ons niet echt schelen PW'ers zijn stil van verlies fmrrmi SCHEVENINGEN - Als de exitpoll om half tien op het scherm ver schijnt, is er even een ijzige stilte in het kleine en ietwat smoezeli ge café Nelson in Scheveningen. De PW-politici zien dat hun par tij twee zetels inlevert: van vijf naar drie. Niet bepaald de victorie die Kamerlid Dion Graus even daarvoor nog voorspelt: „We ha len minimaal vijf zetels, mis schien zes. De grootste worden zou een goed signaal zijn." De poll gooit roet in het eten. Par tijleider Geert Wilders zou zich pas laat op de avond laten zien. De PW'ers wachten geduldig op hem. Met de pers praten ze tot die tijd niet. Het is de vraag hoe Wilders dit verlies straks ver koopt. En gaat hij opnieuw voor ophef zorgen met zijn toespraak, zoals na de gemeenteraadsverkie zingen in maart? De belangrijkste opgave voor de PW is mislukt: eigen kiezers mo biliseren die doorgaans meer dan anderen geneigd zijn thuis te blij ven. Nu stevent de partij af op de derde nederlaag op rij. De PW mag overigens nog wel enige hoop koesteren op een zetel extra door de 'gordijnbonus'. De exit poll is gebaseerd op antwoorden van mensen die zojuist gestemd hebben op de vraag welk vakje ze rood gekleurd hebben. Het is de De grootste worden, zou een goed signaal zijn geweest vraag of zij eerlijk 'PW' hebben gezegd. Verlies - of zelfs consolidatie - is niet wat Wilders wilde. Waar veel andere partijen deze verkie zingen als tweederangs beschou wen, is het voor de PW menens. Een machtige PW vergroot de kans op een grote, pan-Europese anticlub in het Europees Parle ment. Daarbij zou een ruime over winning Wilders ook steunen na zijn omstreden uitspraken over minder Marokkanen. Zoals een in sider eerder zei: „Goede peilingen en verkiezingssucces zijn het eni ge houvast voor Wilders." Dat houvast komt er nu niet. Dus is het de vraag of Wilders rust in de tent kan houden. Intussen wacht de volgende zware taak: er moeten minstens zes gelijkge stemde partijen gevonden wor den om samen een fractie te kun nen vormen in Europa. Want het 'monster Brussel' temmen gaat niet lukken in z'n eentje. Was 2009 al een dieptepunt in de opkomst, gisteren zag het ernaar uit dat nog minder mensen de moeite namen hun keuze te laten horen. Uiteindelijk leek het op komstpercentage toch nog over een te komen met vijfjaar gele den. Veelgehoorde klacht: ik weet echt niet op wie ik moet stemmen. Ik vind Brussel veel te ingewikkeld. En: het interesseert me niet. Politici zijn er de afgelopen we ken onvoldoende in geslaagd de kiezers wél in heldere bewoor ding duidelijk te maken waar het allemaal om draait - zelfs niet nu de macht van het Europees Parle ment groter is dan ooit. Laat staan dat ze hen enthousiast hebben we ten te krijgen voor het 'project Eu ropa'. Dat valt de partijen zelf ook aan te rekenen: aansprekende lijst trekkers waren er niet. Ook zorg de de richtingloze en warrige cam pagne niet voor de broodnodige duidelijkheid. Wie wel de moeite nam om ge bruik te maken van zijn stem recht, koos vooral voor Europa. D66 en CDA - zo wijzen de exit polls vooralsnog uit - strijden om de hoogste plek. Zij slaagden er het beste in hun achterban te mo- biliseren. Ook protestpartijen met een duidelijk geluid, SP en 5oPlus, deden het relatief goed. Premier Mark Rutte voorzag 'een keerpunt' in de koers van Europa. Na 22 mei zou 'Brussel' er wel eens heel anders uit kunnen zien, voorspelde hij. De vraag is of dat gebeurt. In Nederland doen voor al de bij de Europese liberalen aan gesloten partijen (WD, D66) het goed, die geen radicale koerswijzi gingen willen. Zij hebben wel vaak een doorslaggevende stem in Brussel. Maar het is nog af wachten tot zondagavond, als alle uitslagen binnen zijn, of deze trend ook in de rest van Europa zichtbaar zal zijn. Hoewel de pro testpartijen in de EU-lidstaten in opmars zijn, wist de PVV van Geert Wilders de groeiende an ti-stemming niet te verzilveren. Hoewel hij goed scoorde in de pei lingen, bleef zijn achterban ver moedelijk weg bij de stembus. Toch is in Nederland de scepsis toegenomen, zelfs bij de pro-Euro- pese partijen. Nog niet de helft van de inwoners denkt dat Neder land beter af is in de EU. Zelfs D66-leider Alexander Pechtold vindt de Europese Unie voorlopig wel even groot genoeg. Een plei dooi voor méér macht naar Brus sel, is nu vloeken in de kerk. De redenen voor de argwaan lig gen voor de hand: de economi sche crisis heeft het vertrouwen weggenomen dat Europa grote problemen als massawerkloos heid, begrotingstekorten en faillie te banken het hoofd kan bieden. Het Europees Parlement bleek daarin al helemaal geen factor van belang. Het prille economi sche herstel lijkt daarin voorals nog geen kentering te brengen. VRIJDAG 23 MEI 2014 itenfonds. madeira islands Bij Kras zijn uiteraard de vliegreis, het hotel, het ontbijt, de transfers én de reisleiding inbegrepen! Hotel Vila Galé Santa Cruz**** 8-/22-daagse zonvakantie Santa Cruz Luxe hotel direct aan zee Zwembad, wellnesscenter en gratis wifi Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/31105 Hotel Calheta Beach**** 8-/22-daagse zonvakantie Calheta Eco-hotel aan het zandstrand 2 restaurants, een sauna en 2 zwembaden Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/23704 Melia Madeira Mare***** 8-/22-daagse zonvakantie Funchat Nieuw bij Kras Luxe hotel nabij het kiezelstrand Zwembad, een restaurant en gratis wifi Zie: Kras.nl/31640 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. PW'ers wachten op Geert Wilders in café Nelson in Scheveningen. foto Phil Nijhuis/HH door Niels Klaassen Dion Graus ANALYSE EUROPESE VERKIEZINGEN door Sandra Donker DEN HAAG - De campagne voor de Europese verkiezingen was versim peld tot de vraag: zijn we voor of tegen Europa? Misschien moet het cynische antwoord luiden: het kan ons niet schelen. Ruim zes op de tien Nederlanders lieten gisteren verstek gaan bij de stembus. Veelgehoorde klacht: ik weet echt niet op wie ik moet stemmen. Ik vind Brussel te ingewikkeld Aansprekende lijsttrekkers waren er niet. Ook zorgde de richtingloze campagne niet voor duidelijkheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3