Sweet Historische prestatie Oranje-turners 36 SPORT Dat Nederland niet zoveel topspelers heeft, kun je op het WK in Brazilië met geen elk systeem verbloemen. Uran eerste Colombiaan in het Giro-roze Uran zette op het glooiende par cours in natte omstandigheden een tijd van 57.34 neer. De Itali aan Diego Ulissi werd tweede op meer dan een minuut. Evans werd nog derde op 1.34. De Neder landers Wout Poels en Wilco Kel derman presteerden prima. Poels werd zesde op 2.00 minuten van zijn ploeggenoot Uran, terwijl Kelderman drie seconden meer nodig had en als zevende eindig de. De erkende tijdritspecialisten kwamen er op het parkoers tus sen Barbaresco en Barolo niet aan te pas. Dat kwam mede omdat het gaandeweg de dag steeds dro ger werd, waardoor de klasse mentsrenners die later startten in het voordeel waren. In het klassement heeft Uran nu een voorsprong van 37 seconden op Evans. Kelderman klom naar de vijfde plek. Zijn achterstand op Uran is al wel bijna drie minuten. Poels kwam de top tien binnen. De knecht van Uran is achste op 4.06 van zijn kopman. BESCHOUWING DE HOLLANDSE SCHOOL LAGOS - De discussie over het nieu we systeem van Oranje gaat op het trainingskamp in de Algarve vrolijk verder. Er zijn bezwaren en gevaren, maar worden die niet een tikkeltje overdreven? De criticasters zeggen: het risico om zo vlak voor het WK te veran deren van concept is veel te groot. Natuurlijk is het kort dag en ja, het komt wat vreemd over dat de huisstijl overboord wordt gegooid omdat een bepaalde speler (Kevin Strootman) ontbreekt en er geen fatsoenlijke linksback in Neder land te vinden is. Maar tegelijkertijd kun je ook stel len: hoe groot is het risico nou echt gezien de kwaliteit van de se lectie? Zou Oranje in het oude ver trouwde 4-3-3 dan zoveel meer kans maken tegen Spanje dan nu? Nee dus. Hoe je ook speelt, wat je ook bedenkt, Nederland heeft op dit moment niet zoveel topspe lers. En dat verbloem je met geen enkel systeem. Louis van Gaal krijgt het verwijt dat hij de automatismen uit het elftal heeft gesloopt. Maar welke dan? Een bondscoach is geen clubcoach die elke dag met z'n spe lers op het veld staat en dan de patronen erin kan slijpen. Bonds- coaches krijgen altijd op het laat ste moment de spelers bij elkaar en die voetballers moeten in no- time worden klaargestoomd. Bondscoaches moeten overleven, wedstrijd voor wedstrijd. Zo gaat dat zeker op een groot toernooi. In een maand tijd moet alles in el kaar vallen en alles mee zitten. Het prachtige elftal van 1974 kwam vlak voor het toernooi per toeval tot stand, het enige Oranje dat in de historie ooit een prijs pakte, in 1988, werd na de eerste groepswedstrijd op z'n kop gezet door Rinus Michels. En het klikte. Louis van Gaal heeft met Robin van Persie, Arjen Robben en Wes ley Sneijder drie spelers die het verschil kunnen maken en dus bouwt hij een elftal om dat trio heen. Als zij zich prettig voelen en op hun best zijn, doet het systeem er verder niet zoveel toe. De criticasters zeggen: Van Gaal doet afstand van de Hollandse school door zonder buitenspelers te gaan spelen. Voetballen met bui tenspelers heeft iets magisch, iets sensationeels. We zijn er in Neder land mee opgegroeid en groot mee geworden. Het gevleugelde aanvalsspel was de manier om ons jarenlang te onderscheiden. Het is goed dat 'we' ons nationaal erf goed koesteren, maar overdrijven is ook een kunst. Soms vraagt het topvoetbal nou eenmaal om een correctie onderweg. Hoe heilig was de Hollandse School in de afgelopen periode nou eigenlijk? Welke Nederlandse ploeg heeft in de voorbije jaren zo veel indruk gemaakt dat ze er in het buitenland nu nog over pra ten? Dan moeten we akelig ver te rug. Misschien - hoe saillant - wel naar het Ajax van Louis van Gaal in de jaren negentig. Het Oranje dat vier jaar geleden op het WK de finale haalde, speel de met vleugelspitsen, maar ook met een defensief blok van zes spe lers. Het gedegen controlevoetbal van Bert van Marwijk had weinig herkenningspunten van het zwie rige aanvalsspel waarmee Oranje ooit de wereld veroverde. Het Oranje op het EK van 2008 be haalde prachtige zeges op Italië en Frankrijk, maar het pad naar suc ces werd bewandeld via de coun ter. Niemand die na afloop van die wedstrijden riep dat ons dominan te vleugelspel geweld was aange daan. De laatste keer dat Oranje voetballend iedereen betoverde, was in 1998 op het WK in Frank rijk. Dus al die mijmeringen over onze school zijn allemaal leuk en aar dig, maar het is ook valse roman tiek. Mooi en goed voetbal willen spelen is niet afhankelijk van een systeem. Nog even voor de herinnering: in 1988 was Oranje de beste van Euro pa. Geen mens vond het een be zwaar dat de titel was opgeëist met twee spitsen en zonder specia listen op de vleugels. op de dag de wedstrijd te openen. „Ik had het gevoel dat ik moest haasten. Rek is normaal ons sterk ste toestel. Als dan twee van de drie scores tegenvallen, kan het twee kanten op. Of je trekt die lijn door naar de rest van de toestel len, of... Gelukkig hebben we het goed opgepakt. Daar hebben we op getraind. Next apparatus men tality, zoals Mitch het zo mooi zegt." Sinds Fenner de scepter zwaait over de Nederlandse turners, is hun taal doorspekt met Engelse termen. De architect van het Oran je-succes, die de wedstrijd op af stand volgde, was onder de indruk van de getoonde 'volgende toestel mentaliteit'. „Dat is niet alleen be langrijk als het fout gaat, maar ook als het goed gaat. Ze moeten dan niet denken dat ze er al zijn." Na een collectief sterke prestatie op vloer volgde een mislukte af ronding van Zonderlands volti ge-oefening. „Gelukkig lieten Casi- mir en Bart niets liggen op volti ge. Het zegt veel over het team dat we op zulke momenten de knop om kunnen zetten. Andere jaren bleven we daar langer in hangen", prees Zonderland de veerkracht binnen de ploeg. Op ringen was het de beurt aan Van Gelder om zijn bijdrage te le veren aan de score. De senior van het team (31 jaar) deed dat met ver ve. De score van 15,500 zou een jaar geleden in Moskou goed ge noeg zijn geweest voor goud. „Ei genlijk baal ik daar wel van. Aan de andere kant: ik laat hier zien dat turnen om perfectie draait. Ik ben gegaan op safe, maar wel voor kwaliteit." De jury gaf hem een 9,1 voor de uitvoering, de hoogste score van iedereen. Het boegbeeld van Flik-Flak kon zich niet herinneren wanneer hij voor het laatst min der dan een vol punt aftrek heeft gehad. „Tegenwoordig is dat prak tisch bijna onmogelijk. Juryleden zijn heel erg voorzichtig." Net als Zonderland eerder op rek, bouwde ook Van Gelder extra ze kerheid in. Waar de rekstokvirtu oos uit Friesland een vluchtele- ment - de Kovacs - achterwege liet, besloot de ringenspecialist uit Brabant de schroef te schrappen in de afsprong. „In de toestelfinale ga ik volle bak, met schroef. Denk ik. Ik heb twee opties en dat is luxe." Zonderland keek nog niet verder dan de teamfinale van zaterdag. „We hebben zin om nog een keer met zijn allen op dat podium op te treden." Aan de sfeerloze ambi ance had de olympisch kampioen zich niet gestoord. „Dat is altijd zo bij de kwalificaties. Daar hadden we ons op ingesteld." Direct na de afsluitende brugoefe- ning van Epke Zonderland heerste er nog gereserveerdheid. Uitzinni ge vreugdetaferelen bleven achter wege. Zou de score van 258,661 punten genoeg zijn voor een plaats bij de eerste acht op het Europees kampioenschap? Bonds coach Mitch Fenner twijfelde niet, maar ook de Brit vierde het succes ingetogen. „We mogen tevreden zijn, maar deze jongens kunnen nóg beter. Dat moeten ze zaterdag in de teamfinale maar laten zien." De echte ontlading volgde pas 's avonds. Op de tribune in de Ar- meec Arena keek het Oran je-kamp toe hoe slechts vijf lan den boven het puntentotaal van Nederland uitkwamen. Bij het op maken van de balans bleken ook nog vijf plekken in de toestelfina les veiliggesteld: Zonderland op rek en brug, Yuri van Gelder op ringen, Casimir Schmidt en Jef frey Wammes op sprong. De Nederlanders leken niet goed uitgeslapen, toen Jeffrey Wammes en Bart Deurloo even na 10.00 uur plaatselijke tijd haperingen ver toonden op rek. „Och, als kleine haperingen onze grootste zorg zijn, dan doe je het volgens mij heel goed", constateerde Wammes na afloop droogjes. De Amster dammer bekende dat hij het wel pittig had gevonden om zo vroeg Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl Geniet van een heerlijk saladebuffet, aan een spies geregen vis en vlees bereid op de Braziliaanse barbecue. Braziliaanse BBQ oftewel Churrascaria is een nieuwe en aparte manier van uit eten gaan. Het unieke aspect zit hem in de speciale manier van bereiden en serveren van ge rechten. Het menu is inclusief 4 drankjes per persoon naar wens! Discussies over het systeem zijn overdreven BAROLO - De Colombiaan Rigober- to Uran is de nieuwe leider in de Ronde van Italië. De coureur van Omega Pharma-QuickStep was gis teren oppermachtig in de twaalfde etappe, een individuele tijdrit over zo'n 42 kilometer. Hij maakte zijn achterstand van 57 seconden op ro- zetruidrager Cadel Evans meer dan goed. Uran is tevens de eerste Co lombiaan ooit in de roze trui. door Leon ten Voorde Epke Zonderland aan de rekstok in Sofia. door Marcel Luyckx SOFIA - Voor bijna lege tribunes zet ten vijf Nederlandse turners op een donderdagmorgen in Sofia een historische prestatie neer. Voor het eerst drong Nederland op een inter nationaal turnkampioenschap bij de mannen door tot de teamfinale. ©sweetdealzeelnd FÊ Hl Verkr*>baar in de f facebook.com/Swectdeal.zeeland LJ App Store

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36