Duur griffierecht speelt wanbetaler in de kaart 'Koninklijk huis van Saoedi-Arabie verliezen we niet graag als klant' l I i I I Over de brug 22 ZEELAND a EUROPESE VERKIEZINGEN De stembureaus waren gisteren oases van rust te midden van het Middelburgse stadsgewoel. vrijdag Toen ik mijn buur vrouw vertelde dat ik zou gaan verhuizen naar de andere kant van Middelburg zei ze eerst niets. Oeh, kwam er uiteinde lijk na een lange stilte, dan moet je elke dag over de brug. Dat had ik mij niet gereali seerd. Maar ze had gelijk, mijn nieuwe woning staat aan de an dere kant van het kanaal. En in derdaad: vanwege mijn werk in het Stadhuis heb ik elke dag twee keer een rendez-vous met de brug. In de winter zie je dan slechts enkele zwaarbeladen vracht schepen langskomen. Maar in de zomer lijkt de stroom pen- sionado's die in hun zeilboot naar Vlissingen willen niet te stuiten. Aanvankelijk ergerde ik me hier behoorlijk aan. Dat ik met mijn drukke schema moest wachten tot die luieren de, barbecuebruine Rotary-le- den in hun spierwitte bootje voorbij waren gegleden. Onuit staanbaar! Maar de laatste tijd besefik dat het ook een aantal voordelen heeft Zo is het een perfect alibi voor als ik weer eens geen weer stand kon bieden aan de ge neugten van mijn warme bed je. Iedereen op mijn werk weet dat ik aan de verkeerde kant van het kanaal woon, en dus heb ik altijd een geldig excuus om te laat te komen. Profijtelij ker echter zijn de mogelijkhe den tot reflectie die een open brug biedt. Zo is daar de Zeeuwse tongval. Het heeft even geduurd voordat ik door had hoe die is geassembleerd. Deelnemend aan een gesprek is er weinig tijd om alle klanken te ontrafelen. Maar wachtend bij de brug terwijl naast mij twee dames levendig kleppen kan ik alle eigenaardigheden van het Zeeuws bestuderen. Ook deze column vaart wel bij het wachten. Er zijn maar wei nig momenten in het leven waarop ik schaamteloos niets kan doen. Terwijl juist die schaamteloze ledigheid de idea le voedingsbodem is om co lumnwaardige kwesties te over denken. Stilstaan en voor je uit mijmeren, dat is toch meer iets voor oude mannen. Maar dank zij de brug doe ook ik hier aan en oogst zo talloze vruchtbare gedachten. Bij de Tweede Kamer ligt een wetsvoorstel om de griffierechten te verhogen. Hoewel dat nog niet is aangenomen, zijn de tarieven al wel per januari opgeschroefd. Advocatenkantoor MillerRey- Brighton in Middelburg signa leert dat steeds minder onderne mers die kampen met wanbeta lers, naar de rechter stappen om incasso's te vorderen. De huidige griffierechten - de kosten die een ondernemer moet maken om een rechtszaak te beginnen, ontmoedi gen het midden- en kleinbedrijf. De kosten wegen amper tegen de baten op. „Als je een schuld van 700 euro via de rechter wilt in nen, ben je zo'n 6oo euro aan kos ten kwijt. Ondernemers zien er dan maar van af. Ze nemen hun verlies", zeggen jurist Marnix Schot en juridisch medewerker Betty Mulders van MRB Advoca ten. Atradius, Nederlands grootste kre dietverzekeraar, stelt na onder zoek vast dat wanbetalers de winstgevendheid van eenderde van de Nederlandse ondernemers aantasten. Schot en Mulders zien genoeg leed bij Zeeuwse klanten, al hangen die hun persoonlijke fi nanciële problemen liever niet aan de grote klok. „Bijna elke mkb'er heeft mee te maken met late betalingen. Vooral in de de tailhandel komen ondernemers in de problemen. Zij moeten al hoge huren betalen en concurre ren met onlinewinkels en outlet- stores. Daarbij hebben ze last van het lage consumentenvertrou wen. Er wordt minder besteed. Wanbetalers kunnen onderne mers een faillissement indrijven. Eén op de twee faillissementen houdt verband met openstaande rekeningen." MRB Advocaten ex perimenteert nu met alternatie ven zoals deurwaarders-spreek uren: overleg om actief geld op te halen bij debiteuren. „Maar dat zijn lapmiddelen." Sinds 2010 zijn de griffierechten vijf maal verhoogd. De Raad voor de Rechtspraak constateert uit ei gen onderzoek dat tussen 2010 en 2013 het aantal incassozaken bij de rechtbank met 26 procent is ge daald. De raad concludeert dat door de gestegen tarieven onder nemers minder vaak een beroep op de rechter doen, zeker bij klei ne vorderingen. De raad stelt dat dit schadelijke economische gevol gen heeft en pleit er dan ook voor de griffietarieven te verlagen. I Europese verkiezingen MIDDELBURG - „Superlekkere aard beien!", buldert de ene markt koopman. „Pioenen om te zoe nen! Wees er snel bij, anders zijn ze op", tettert de bloemist aan de andere zijde. Het is een drukte van belang donderdag op de Markt in Middelburg, epicentrum van handelsgeest en levenskunst. De terrassen zijn al voor het mid daguur gevuld. Bij de viskraam, waar een bootje versgebakken kib beling drieënhalve euro doet ('met gratis saus'), heeft zich een lange rij gevormd. Het stadsgewoel overstemt de standwerkers van de democratie. Niemand die zich lijkt te bekom meren om de Europese verkiezin gen. Het enige teken is een bordje 'Stembureau' in de Lange Delft, dat verwijst naar de achterzijde van de Gasthuiskerk. Het contrast kan niet groter zijn. Ineens is de donderdagse drukte verdwenen en kom je in een oase van rust. Druppelsgewijs meldt zich een kiezer, maar van rijen is aller minst sprake. Het zijn vooral de ervaren stemmers. Iedereen heeft stempas én identiteitsbewijs al bij de hand. Rond het middaguur is de op komst vijftien procent. „Het is leu ker als je een beetje moet aanpo ten", zegt Marian van Egdom, lid van het stembureau. Ze vervult de taak niettemin met plezier. Exportmanager Midden-Oosten Tom Versprille van de Koninklij ke Kerckhaert Hoefijzerfabriek in Vogelwaarde belde donderdag ze kerheidshalve met zijn contacten in Saoedi-Arabië. Hoewel de Ara bische de krant Arab News meld de dat het land is begonnen met het treffen van handelssancties te gen Nederland, denkt Versprille dat het wel los zal lopen. „Ik hoor dat het meer een waarschuwing is dan een echte boycot" Kerckhaert levert al tien jaar recht streeks hoefijzers aan het konink lijk huis van Saoedi-Arabië. Twee keer per jaar bezoekt hij de ko ninklijke stallen „Saoedi's hou den van paardenraces en lange tochten per paard door de woes tijn. Het land is ons belangrijkste afzetmarkt in het Midden-Oos ten. Als die markt wegvalt, is het financieel geen drama. Het gaat om twee, drie procent van de to taalomzet. Maar de koninklijke fa milie staat mooi op je portfolio. Die verliezen we niet graag." Versprille heeft geen goed woord over voor de PW-sticker waar voor de vlag van Saoedi-Arabië is gebruikt met een andere - anti-is- lam - tekst erop. „Dit soort acties schaadt economische belangen." De frietproducenten Lamb- Weston in Kruiningen en McCain in Lewedorp, als ook bakkerijr grondstoffenproducent Zeelandia in Zierikzee exporteren naar Saoe di-Arabië. Van sancties is hen nog niets bekend. „We houden de vin ger aan de pols", zegt Zeelan- dia-woordvoerder Mare Hens- kens. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Wanbetalers breng en het Zeeuwse midden- en klein bedrijf steeds vaker in de financiële problemen. Door de hoge griffie rechten zien schuldeisers echter dikwijls af van een gang naar de rechter. Dat kost bij vorderingen tot 1500 euro bijna evenveel als het oplevert. In de rij voor vis, Door de hoge griffiekosten stappen ondernemers min der vaak naar de rechter om incasso's te vorderen. Stemmen in alle rust in zorgcentrum Sint Willibrord. 22-25 mei door Rolf Bosboom door Frank Balkenende VOGELWAARDE - Zeeuwse bedrij ven die exporteren naar Saoedi- Arabië bespeuren vooralsnog niets van een handelsboycot naar aanlei ding van de stickeractie van de PW. Die actie heeft kwaad bloed gezet in het Arabische land. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22