Zülila Ballustrada houdt stand 12 DIZZIE SIGNALEMENT Willem van Dam (1947) is vaste columnist van de PZC. Zestig columns zijn nu in een harde kaft gevangen. Dansen met de bruid Zeeland in beeld Elke donderdag staat hij trouw linksboven op de tweede pagina van het Zeeuwse katern. Zijn por tret erbij, een beetje na denkend. Het is wel grap pig met die columns in de PZC. Bij veel lezers - althans in mijn omgeving - zijn ze razend populair. En iedereen heeft zo wel zijn eigen lieve lingscolumnist. Zonder de anderen te kort te doen, kan ik wel verklappen dat mijn oud-collega Willem van Dam hele hoge ogen gooit. Nu heeft hij een selectie uit de columns van de afgelopen zeven jaar gemaakt. Uitgeverij Het Paard van Troje in Goes stelde er een mooi bundeltje van sa men, Keutelen is fijn, met een foto van de auteur voorop. Een beetje donkere set ting, met veel portretten van kleinkinde ren aan de wand en Diesel - de chihua hua (sjiwawa) van kleindochter Fay - aan zijn voeten. De vraag is altijd, of wekelijkse columns boeiend blijven als je er zestig bij elkaar zet. In het geval van Willem van Dam kan die vraag met een volmondig ja wor den beantwoord. Willem is geestig, on derhoudend, beschikt over meer dan voldoende zelfspot, is met hart en ziel opa, gelooft bijna in slankmakers, is fa natiek maar beperkt biljarter, houdt van honden - zelfs van een sjiwawa - en wordt op de goede momenten Qp zijn nummer gezet door mevrouw Van Dam. Ik moet ook altijd glimlachen om zijn reislust. Een rondje Wolphaartsdijk is al een onderneming. Laat hij zich dan toch verleiden, dan moet hij vooral met een tent op pad gaan. Zijn huwelijkscri- ses zijn lezenswaardig. „'Weet jij in welk gat welke stok moet?' 'Geen flauw idee'. 'Jij weet ook nóóit wat hè'. 'Nee, jij bent lekker handig!' Zo stonden we uren te foeteren en te ploeteren, en was onze eerste huwelijkscrisis geboren." Mededogen, dat is ook een woord dat bij de columns van Willem past. Hij neemt het ondanks hun soms wat malle denkbeelden op voor heilsoldaten. Hij is mild voor bijstandstrekkers. 'Buurmant- je' De Leeuw wordt bezocht als hij in een bejaardenhuis zes kilometer verder op wordt weggestopt. En, bovenal, Willem laat de lezer dicht bij komen. De column van 18 april 2013: „Vorige week hebben we Ron begraven, de man van onze dochter Marg, de pap pa van onze kleindochter Fay en de pap pa van een nog ongeboren dochtertje op wier komst hij zich zo verheugde, maar dat haar vader nooit zal kennen." Ron, zijn schoonzoon, een ervaren duiker, komt op tweede paasdag niet meer bo ven water. Op 2 mei 2013: „Ze vragen: 'Hoe gaat het met jullie?' We zeggen: 'Ach, het gaat wel weer'. Dat liegen we. Het gaat klote!" Ook daarom: lees Willem. Ik heb stilletjes zitten wachten: halen ze het wel of halen ze het niet? Ik heb geduimd, dat ook. Dat heeft geholpen: het nieuwe nummer van Ballustrada, het eni ge literaire tijdschrift van Zeeland, viel giste ren in de bus. Zie je wel, zal er in het Middelburg se provinciehuis worden gezegd, ze hebben die subsidie van ons hele maal niet nodig. Inder daad. Ik vind het maar wat geruststellend dat dichters en verhalenver tellers zich niet meer druk hoeven maken over de vrijgevigheid van pro vinciebestuurders die toch al onvoorspelbaar met kunsten en letteren omgaan. Fier en zelfstan dig de toekomst tege moet, zo hoort het. Met dank aan alle solidaire 'vrienden' van het tijd schrift en Uitgeverij Li verse, die het avontuur aandurft. Het nieuwe nummer biedt tradi tiegetrouw een kleurrijk pallet aan poëzie en proza. En beelden de kunst - dat wil zeggen: het mailart project van Ko de Jonge, met deze keer bijdragen van Horst Hahn (1937, Bergisch Glad- bach). In de serie 'Laaglandse poë zie' biedt samensteller Bert Be vers ongepubliceerd werk van twintig dichters uit Noord-Bra bant. Ik tel er twee met Zeeuwse wortels: Kees Hermis (Hulst, 1941) en Yvonne Né (Goes, 1958). 'Zeeuwse' poëzie is er van Job De- genaar, Jabik Veenbaas, Kees En gelhart en Thom Schrijer. Wat de verhalen betreft is het aan bod te groot om hier alle auteurs te vermelden. Houd André van der Veeke in de gaten. En Jan J.B. Kuipers. Ik kies een pas sage uit zijn Fuengirola, om te la ten proeven dat deze Ballustrada gelezen wil worden: „En dan nu die Aziaten. Veel min der, maar ze waren er ineens. Ja, deze zou wel uit Thailand komen. Of de Filippijnen? Victors weige ring had geen enkele invloed op haar witte glimlach. Mooie tan den, zeker, en ze zag er echt niet hulpbehoevend uit. Integendeel. Kwiek, gezond, aantrekkelijk, goed gevoed; een vitale vettige glans van het zonlicht lag op haar hygiënisch bijeengebonden knot je. 'Shall I massage you', zei ze monter en met dezelfde hartelij ke, zorgzame glimlach. 'No!' zei Victor bars en keek nu strak langs haar in een grijs vestje gestoken leest naar de zee. Goddank had hij zijn zonnebril op, de zon liet verblindend zilver uit het water opwellen." ^Keutelen ROMAN Middelburger Johan Sinke (1940) heeft zijn tweede roman gepubliceerd. Dansen met de bruid (19,75 euro) is de titel. Hoofdpersoon is Paul van Velzen: hij woont alleen met zijn dochter Klaar, die- het Syndroom van Down heeft. Zijn vrouw is overleden aan kanker. Paul zit vol twijfel en wroeging en vlucht in zijn passie voor een oude Volkswagen, johan Sinke publiceerde twee jaar gele den de roman Apen met hoeden op. Hij was onder andere verslaggever bij het Zeeuws Dagblad en gemeentefotograaf van Middelburg. FOTOKALENDER 2015 Oud-wethouder Charles Linssen van Goes is een bekende hobby-fotograaf. Op zijn tochten door de provincie heeft hij steevast zijn camera bij zich. Twaalf beelden, van een winteravond bij Westka- pelle tot een nachtopname van de Vlis- singse boulevard. Prijs: 11,95 euro. LITERAIR TIJDSCHRIFT door Jan van Damme Willem gebundeld door Jan van Damme Ballustrada Literair Periodiek jaargang 28 nr. 1/2 2014 Los nummer 12,50 euro Abonnement (4 nummers) 19,- euro mÊÊÊ I Willem van Dam, oud-verslaggever en columnist van de PZC. foto Eric Koriings

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12