Boko Haram verbergt zich achter islam slechts clubje boeven' PRIJSACTIE! BUITENLAND 9 L worden aangepast. „Deze aanpas sing gaat 50 miljoen euro kosten, maar ook geen euro meer", sprak Rapoport. „Dat is procent van ons totale budget voor onder houd." Wie dat ging betalen? „Noch de reiziger, noch de belas tingbetaler", zo legde de topman uit. Wat de vraag opwierp of het spoorwegbedrijf misschien ook de inhoud van zijn portemonnee vergeten was op te meten. „In elk geval betalen wij geen cent mee aan deze operatie", zei Alain Rous- set, baas van de organisatie van re gio's in het land. Spoorwegen in Europa hebben een traditie van miskleunen, zo als de aanschaf van Italiaanse Fy- ra-treinen door Nederland. De ho gesnelheidstreinen bleken zo on betrouwbaar dat ze afbesteld moesten worden. Groot-Brittannië introduceerde ooit een hogesnelheidstrein die schuin door de bocht ging, maar daarna gewoon schuin bleef han gen. Gevolg: reizigers moesten in de meest eigenaardige houdingen hun koffie naar binnen gieten, ter wijl hun trein over de vlaktes van Cumbria voortraasde. British Rail loste dat probleem op door alleen nog halve bekertjes koffie te schenken. Het hrad ook andere in gevingen. Om een einde te ma ken aan de chronische vertragin gen, experimenteerde British Rail met het afschaffen van de dienst regeling op drukke lijnen, opdat treinen nooit meer te laat konden vertrekken. Op andere trajecten introduceerde het bedrijf het 'uur van 66 minuten'. Frankrijk zonk nooit zo diep, hoe wel vier jaar geleden de trein van Straatsburg naar Zuid-Frankrijk met een vertraging van 14 uur ar riveerde. De SNCF, het Franse spoorwegbedrijf, sprak over 'tech nische probleempjes'. De flater van de 1.860 nieuwe trei nen bracht een conflict aan het licht tussen de SNCF, die de trei nen runt, en de RFF van topman Rapoport die het spoorwegnet ex ploiteert. De SNCF-ingenieurs hadden verzuimd de RFF-sta- tions op te meten alvorens de or der (15 miljard) werd geplaatst. Gewapende extremisten drongen in alle vroegte de dorpen Shawa en Alargarno in het noordoosten van het land binnen. Ze staken huizen in brand en schoten op be woners terwijl ze 'God is groot' schreeuwden. Dat gebeurde op en kele kilometers van het dorp Chi- bok, waar vorige maand ruim 200 schoolmeisjes zijn ontvoerd. Dins dag waren er twee bomaanslagen op een markt in de plaats Jos waar zeker 118 doden vielen. Het brute geweld dat Boko Ha ram en ook het Somalische Al Sha- baab tentoonspreiden in Oost- en west Afrika heeft niks 'typisch Afrikaans', zegt islamdeskundige Wilson Chiko (60). „Afrikanen zijn juist heel sociaal en tolerant en staan open voor andere ideeën in plaats van extreem geweldda dig af te rekenen met andersden kenden." Het geweld van nu is afkomstig van Arabische nomaden, die al leen kunnen overleven als ze an dere stammen te lijf gaan. Het Arabische nomadengeweld pene treert nu langzaamaan een religie als de islam, stelt Chiko, terwijl het ook daar niet thuishoort. „De islam staat voor vrede. De ter reurgroepen gebruiken de islam als dekmantel om dood en ver derf te zaaien in Nigeria, Soedan, Kenia, Somalië. Omdat ze weten dat als ze zich als een gewone re bellengroep manifesteren, het voor de overheid veel makkelijker is hen te vernietigen. Gebruiken ze religie als cover dan wordt het veel moeilijker, want niemand wil een godsdienst de oorlog ver klaren. Je ziet hoe terughoudend Nigeria optreedt tegen Boko Ha ram." Dat zelfs al-Qaeda zich distanti eert van Boko Haram verbaast Chiko niks. „Al-Qaeda bestrijdt overal ter wereld Amerikanen en hun belangen, omdat ze de Ameri- kaanse invloed veel te groot vin den. Boko Haram heeft geen ideo logie, geen agenda, ze strijden vooral tegen zichzelf. Ze roepen wel dat ze westers onderwijs wil len uitroeien en een islamitische staat willen vestigen, maar dat is een farce. Een smoesje om in het wilde weg mensen te doden. Het heeft geen enkele betekenis. Het zijn niet meer dan een stelletje losgeslagen bandieten die in het noorden van Nigeria een clan- strijd voeren, niets meer en niets minder." Chiko, die doceert aan Daystar University in Athi River, 45 kilo meter ten oosten van Nairobi, vreest dat de miljoenen kansar me, werkloze jongeren met wei nig of geen opleiding in Kenia, Ni geria en elders op het continent een makkelijke prooi zijn voor ex tremisten. „Ze worden gelokt en misbruikt met de loze belofte dat ze snel rijk kunnen worden als ze maar zoveel mogelijk rijken ver moorden." Terreur uitroeien lukt niet, zegt Chiko. Maar je kunt het volgens hem wel vrij eenvoudig beteuge len. „Iedereen vindt dat het ge noeg is geweest met de aanslagen, omdat economie en samenleving onherstelbare schade dreigen op te lopen. Jongeren willen wel do den, maar willen zelf niet dood. Als je ervoor zorgt dat terreurgroe pen niet langer aanlokkelijk zijn, geven ze zich meteen aan je over. Dan is het geweld binnen een paar maanden onder controle." figuur in de politiek, en die heb ben we hier nodig", zegt de 45-ja- rige onderwijzer. „We willen la ten zien dat we niet slechts een clubje boeven zijn, maar een gere gistreerde politieke partij die de belangen van het volk dient." De Rechtse Sector heeft een be denkelijke reputatie. In november werd de beweging opgericht uit verschillende ultranationalisti- sche Oekraïense clubjes, volgens sommigen zelfs 'fascistisch' en 'neonazistisch'. Uiteraard vent Rusland dat beeld gretig uit. Maar is er iets van waar? Vietnamets grinnikt. „Wij zijn geen fascisten en geen neonazi's. We zijn patriot ten van ons land waarvan we de eenheid willen bewaren." Mede daarom stuurt de Rechtse 'Qifbeflin.com Sector gewapende aanhangers naar het oosten van het land om daar de verkiezingen te bescher men tegen de pro-Russische acti visten die de stembusgang willen verstoren, zegt Vietnamets. „Hoe veel het er zijn, weet ik niet, maar ze zullen actief zijn in de brand haarden Marieoepol, Slavjansk, Kramatorsk en Loegansk." Het hoofddoel voorlopig blijft evenwel terugkeer van de Krim naar Oekraïne. Dat zal niet makke lijke worden, erkent Vietnamets. „We wachten de verkiezingen af, daarna vechten we", voorspelt hij. „Rusland is natuurlijk veel te sterk. Maar we beginnen een parti- zanenoorlog, met hulp van Krim- tataren en de Oekraïners op de Krim. Ja, dat betekent oorlog." Vluchten voor de zomervakantie. S 0900 737 8000 DONDERDAG 22 MEI 2014 een beetje te breed door onze correspondent Frans van den Houdt ATHI RIVER - Door nieuwe terreur daden van Boko Haram in Nigeria zijn gisteren opnieuw tientallen mensen om het leven gekomen. terechtkwam, zeggen dat ze ook ge weervuur hebben gehoord. In Libië bestaat de angst voor een burgeroor log. De kiescommissie van het land liet gisteren weten dat de parlements verkiezingen van 25 juni gewoon doorgaan. foto Anadolu Agency/HH den Afrikaanse migranten zijn die in Libië werkten. Twee andere Afrika nen zouden gewond zijn geraakt. Be woners in de omgeving waar de raket Wilson Chiko. foto Frans van den Houdt Düsseldorf «f MS Airport Your Airline. (€0,20 pitrm.) 'AU-inp npriis op geselecteerde vluchten incl. 1 stuk bagage tot 23 kg alsmede 1 stuk hand-baaage. s vlucht dienen samen te worden geboekt en deel uit te maken van de actie. Annulering/omboekinq, niet moqelijk. Boekinqsperiode: 22-05 t/m 27-05-2014. Reisperiode: 01-06 t/m 31-08-2014. i. service en topbonus miles. De heen- en terup-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9