Boekhouden met een bloedneus van 410 euro Tunnelbrand eist leven BINNENLAND 7 kpn.com/begirigemist Alles-in-1 Thuis Standaard Syriëganger opgepakt TWee Deventer voor plannen overval billenmeppers gepakt Twee 17-jarige jongens zijn op gepakt voor 34 aanrandingen in Deventer. Ze worden ervan verdacht dat ze in de afgelopen maanden vrouwen hardhandig op hun billen hebben geslagen of in hun dijen hebben gekne pen. De jongens komen uit De venter en Lochem. Ze zijn de afgelopen dagen aangehouden, meldde de politie gisteren. In Den Haag blijkt de politie vo rige week donderdag een 21-ja- rige teruggekeerde Syriëganger te hebben aangehouden die be zig zou zijn geweest met het voorbereiden van een gewapen de overval. De man uit Delft zou met de opbrengst van de overval de internationale jihad financieel hebben willen steu nen, aldus justitie gisteren. Zesde jong is record voor gorillagroep Met de geboorte van het zesde jong in de gorillagroep van Bur gers' Zoo, gisteren, is een Arn hems record gevestigd. Nooit eerder in de 100-jarige geschie denis van het Arnhemse die renpark telde de gorillagroep zoveel jongen tegelijkertijd. Het is het tweede kind van moeder Shatilla. Een vrachtwagen is gisteren in de Heinenoordtunnel in brand gevlogen na een aanrijding met een personenauto. Daarbij kwam de vrachtwagenchauf feur om het leven en liepen twee inzittenden van de auto brandwonden op. De tunnel in de buurt van Rot terdam werd in beide richtin gen afgesloten. De vrachtwa gen schaarde, kantelde en vloog in brand. Mensen in au to's achter het ongeval verlie ten hun voertuig. Zij hebben die weer opgehaald, nadat de brandweer het sein brand meester had gegeven. In totaal stond rond Rotterdam hon derd kilometer file. Nee, zorg die móet, móet. Toch is er gisteren een website de lucht ingegaan die iets teweeg moet brengen bij de calculerende pa tiënt: opendisdata.nl. De landelijke organisatie DBC On derhoud heeft er de gemiddelde prijzen van alle behandelingen in Nederlandse ziekenhuizen open baar gemaakt. Het biedt een aar dig inkijkje, zeker in een tijd dat zorgkosten hot zijn en kritische Nederlanders hun zorgnota napluizen. „We denken dat deze website aansluit bij een behoefte van de consument, maar ook dat die consument zich zo bewuster van zorgkosten zal worden", zegt Me rit Boersma van DBC Onderhoud. Voor de patiënt die iets te kiezen heeft, kan het lonend zijn iets van de prijzen te weten. Zo laat de website zien dat in 2012 nog dui zenden mensen naar het zieken huis stapten voor iets waarmee de huisarts meestal ook wel raad weet. Zo gingen 14.000 Nederlan ders met een bloedneus naar het ziekenhuis. Zo'n bloedneus be handelen, kost daar 410 euro. Daarmee soupeert de neus in één klap het verplicht eigen risico van de patiënt op, want in het zieken huis betalen alle Nederlanders de eerste 360 euro zelf. Bij de huis arts niet, want die valt buiten het eigen risico. Ook voor veel andere eenvoudige hulp werd de gang naar het zie kenhuis gemaakt. Bijvoorbeeld voor het behandelen van eenvou dige wonden. Boersma: „Daar kwamen in 2012 nog steeds 21.000 mensen voor OMZET ZIEKENHUIZEN naar het ziekenhuis." Zo'n behandeling - pleister plakken, verbandje - kost daar gemiddeld 165 euro. De website toont geen tariefverschillen tussen de zieken huizen. „Het is niet de bedoeling het als een tarieflijst te gebruiken om mee naar het ziekenhuis te gaan, zo van: 'zoveel moet die be handeling kosten, anders ga ik naar een ander'", zegt Boersma. De data op internet zijn van 2012. Intussen is het eigen risico hoger geworden en - vast geen toeval - gaan minder mensen rechtstreeks naar de spoedhulp van het zieken huis. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen bevestigt die trend. Prima, vindt voorzitter Steven van Eijck van de Landelijke Huis artsen Vereniging. Meer zorg bij de huisarts, dat willen en kunnen de huisartsen ook, stelt hij. „Maar de stapeling van taken begint langzaam aan wel een probleem te worden." Van Eijck bedoelt dat huisartsen wel veel op hun schouders krij gen: ook de zorg voor mensen die niet langer in instellingen worden geholpen. Daarom moeten er snel meer huisartsen komen en kleine re praktijken, stelt hij. Ook kan het schelen als de kosten bewuste patiënt soms tot tien telt. Een bloedneus? Gewoon naar huis, voor een nat washandje. DONDERDAG 22 MEI 2014 ROTTERDAM DEVENTER ARNHEM BARENDRECHT I Shatilla met jong foto HH door Wilma de Cort UTRECHT - Heb je er iets aan om te weten dat een keizersnede dik 4.000 euro kost? Zal iemand dan in barensnood roepen: 'Doe maar iets goedkopers want de zorg is al zo duur?' Heb je keuze als er een nieu we pacemaker in moet (9.000 tot 12.000 euro) of als je een hartope ratie (17.000) krijgt? De meeste omzet halen ziekenhui zen met bevallingen, inclusief com plicaties, nazorg en controles: 222 miljoen euro per jaar. Niet alleen in de geboortezorg, maar ook in de ouderenzorg gaat veel geld om. Zo staat de behande ling van artrose in de knie tweede op de ranglijst: omzet 196 mil joen. In de behandeling van artro se aan bekken, heup en boven been gaat 156 miljoen om, goed voor plek vier. Nierdialyse staat qua omzet op plaats drie: 178 miljoen omzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7