Aantal akkervogels nog steeds niet denderend Vrees vertrek alle vaste bewoners uit Cadzand Voetbaltoernooi voor Bosnië in Baskensburg Ravotten met stronken en palen door Wout Bareman 26 ZEEUWS-VLAANDEREN SNELLER EN GOEDKOPER Rioolwerk stopt tijdens seizoen in Cadzand-Bad De agenda's moeten worden bijgesteld. De Sluiskiltunnel gaat half mei 2015 al open. Zes weken eerder dan gepland. zoals de Sluiskiltunnel zelden voor dat de bouwtijd korter uit valt én het budget binnen de per ken blijft. „Dergelijke projecten zijn meestal weken, maanden of zelfs nog later klaar", geeft Buis aan. „Dat dit hier niet gebeurt, houdt direct ver band met de intensieve samen werking tussen ons als opdracht gever en de aannemerscombina tie. Open, transparant, met res pect voor elkaar en vooral met kor te lijnen. Daar hebben wij al vóór ondertekening van het contract op gehamerd en het ook nog eens allemaal vastgelegd in een samen werkingsprotocol. De voortgang is ook steeds getoetst en zo nodig bijgesteld." Dat werkte. Buis is ook tevreden over de vei ligheid op en om het bouwter rein. De tunnelbouw is wat dat be treft landelijk een voorbeeldpro ject. Er zijn nu ruim 1,1 miljoen manuren gewerkt met 'maar' vier ongevallen. Volgens Buis is de tunnel al in fe bruari volgend jaar een heel eind klaar. Eén van de laatste belangrij ke werkzaamheden: het aanbren gen van de laatste asfaltlaag in de tunnelbuizen en op de toeleiden- de wegen. „Van half februari tot in mei hebben we ruim voldoen de tijd om alle apparatuur te tes ten en eventuele mankementen te verhelpen. Vaak gebeurt dat bij de oplevering; wij doen het voor af. Dus is de tunnel klaar, dan gaat-ie open." TUNNELFEITEN de mede-financier, maar ik hou voor de provincie rekening met een meevaller van zeven tot tien miljoen euro. Wat we daarmee gaan doen, is aan Provinciale Sta ten. Je kunt het in de reserve voor de Westerscheldetunnel steken of gebruiken voor het inkorten van de tolperiode, maar ook de verbre ding van de Tractaatweg is een op tie." Aannemerscombinatie BAM-TBI bouwt de tunnel voor 206 mil joen euro. De totale begroting kwam aanvankelijk uit op 295,6 miljoen euro (inclusief grondver werving, het verleggen van leidin gen en kabels en personeelskos ten van opdrachtgever BV KKS), maar door de inflatie was het to taalbedrag inmiddels opgelopen tot 306,6 miljoen euro. Buis: „De provincie heeft begro tingstechnisch altijd vastgehou den aan die 295,6 miljoen, maar de Staten wel geïnformeerd over die verhoging. Uiteindelijk komt het er dus op neer dat we zelfs on der die grens van 295,6 miljoen blijven." Volgens hem komt het bij grote infrastructurele werken SLUISKIL - Gedeputeerde Kees van Beveren (verkeer) zei het 29 april 2011 zonder aarzeling: „Zet het maar in uw agenda: opening Sluis kiltunnel, 30 juni 2015." De genodigden, die net hadden meegemaakt hoe de gedeputeer de en directeur Tin Buis van BV Gedeputeerde Carla Schönknegt riep de patrijs onlangs uit tot boegbeeld van de Zeeuwse agrari sche natuur. De patrijs komt van alle boerenlandvogels in Zeeland het vaakst voor. Ruim vijfhon derd tellers gaven afgelopen jaar zo'n tweeduizend waarnemingen van patrijzen door. Het aantal broedparen varieert van 1 tot 1,5 per 100 hectare. Een gezondere si tuatie zou vijf paartjes per 100 hectare zijn, aldus Wieland, maar daarvoor zijn extra maatregelen nodig. Om patrijzenstelletjes te verlei den te broeden, zijn vorig jaar in de Noord manspolder bij Retran- chement doornstruiken geplant en zijn percelen kleiner gemaakt, zodat de vogels meer variatie in de gewassen vinden. Een deel van de ingezaaide tarwe mocht blij ven staan. Ook bleef een deel on bewerkt, zodat de grond snel op warmt en de jonge patrijzen mak kelijker insecten kunnen vinden. Het aantal broedparen in het ge bied steeg, al was het slechts mini maal. Na het laar van de Patrijs is het nu zaak om akkervogels blijvend te helpen, vindt Wieland. Nog al tijd ziet hij dat bermen onnodig worden gemaaid in het broedsei- zoen. „De interesse voor akkervo gels is er wel bij agrariërs, maar kennis over wat ze kunnen doen, ontbreekt vaak." Om die reden hebben provincies, natuurverenigingen, ZLTO en par tijen over de grens de handen in eengeslagen. Ook kan helpen dat het nieuwe Europese landbouw beleid boeren verplicht vijf pro cent van hun grond groener in te richten. Kanaalkruising Sluiskil (KKS) een groot bouwbord aan de rand van het bouwterrein van de tunnel hadden onthuld, lachten be smuikt. Van Beveren had het mis. De tunnel is bijna zes weken eer der klaar. Directeur Buis: „Daar zijn we na tuurlijk heel blij mee, maar ook het feit dat we binnen het budget blijven is iets om trots op te zijn. Het scheelt miljoenen." Verantwoordelijk gedeputeerde Van Beveren bevestigt dat: „Exac te bedragen kan ik nu nog niet noemen. Er moet immers ook nog gepraat worden met het Rijk, „Er is vrijwel geen sociale woning bouw meer", wist inwoner Jan Risseeuw. „Wij moeten straks ver huizen en waar naar toe? Er wor den alleen maar huizen voor gro te projecten gebouwd door Woon- goed, maar geen woningen meer voor de doorsnee burger. Er zijn hier geen huizen voor senioren. Ouderen moeten wel zo lang mo gelijk zelfstandig blijven wonen, maar waar? We worden straks min of meer gedwongen Cadzand te verlaten. Wil dit dorp blijven le ven, dan moet er heel wat veran deren." Voor het nieuwe college was het kernenbezoek aan Cadzand een première. 'Wie heeft nu ook weer wat in zijn portefeuille?', was een regelmatig terugkerende vraag. Wethouder Peter Ploegaert zegde alvast het probleem sociale wo ningbouw binnenkort aan te kaar ten bij Woongoed. CADZAND-BAD - De rioleringswerk- zaamheden die de komende maanden plaatsvinden in een deel van Cadzand-Bad, worden tussen 1 juli en 15 september stil gelegd wegens het toeristensei zoen. Het werk wordt momenteel uitge voerd in de Egelantierlaan en ver plaatst zich de komende weken richting de Lopinge. Na de zomer komt de rest van de Egelantier laan aan de beurt, net als de Duindoornstraat. In het gebied wordt de huidige, gemengde riole ring vervangen door een geschei den stelsel voor vuil water en he melwater. Amra Berber uit Middelburg, Me dina Sakic en Hasan Suljic uit Vlissingen en Dzenan Halilovic en Emma-Kee van der Neut uit Zierikzee hebben het initiatief ge nomen om hulpgoederen in te za melen. Ze vragen niet zozeer kle ding, maar praktische zaken als (blik)voedsel, babyspullen, laar zen, klamboes, medicijnen, spul len voor persoonlijke hygiëne en schoonmaakmiddelen. De grootste actie is zaterdag, een voetbaltoernooi in sporthal Bas- kenburg in Vlissingen. Teams uit Nederland en België zijn al aange meld. Teams en publiek wordt ge vraagd geld te doneren. Opgeven kan via 06-53638656 (Hasan Sul jic). Het centrale inzamelpunt voor Zeeland is in Middelburg, bij Amra Berber, Wijdaystraat 30. „Het is wel fijn als mensen vooraf bellen, via 06-30266927." Komen de zaterdag gaat de eerste vracht naar het landelijke depot in Den Bosch en vandaar naar de getrof fen gebieden. Samenwerking is Commissaris Karla Peijs gaf op 5 oktober 2011 het officiële start sein voor de bouw van de Sluiskil tunnel. Aannemerscombinatie BAM-TBI bouwt de tunnel voor 206 miljoen, euro. Na lang onderhandelen bleek Vlaanderen bereid 15 miljoen eu ro bij te dragen voor een dieper geboorde tunnel. Boormachine Boorbara boorde in periode januari-november zowel de noord- als de zuidbuis. Half februari volgend jaar is de tun nel nagenoeg klaar en wordt alle apparatuur getest. Op 23 mei gaat de tunnel open. KLOOSTERZANDE - Heel erg druk was het nog njet, maar dat komt wel als de schoolkinderen de speeltuin echt ontdekken, denken ze van de dorpsraad in Kloosterzande. In het parkje Hof te Zande is woensdagmiddag de natuurspeel- tuin geopend die de dorpsraad samen met de gemeente Hulst heeft aange legd. De leerlingen van 't Getij mochten als eerste komen spelen. Het bouwen van hutten met losse wilgentakken was wel favoriet foto Mark Neelemans door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Ondanks de toegeno men aandacht voor de problemen rond de 'boerenlandvogels' zoals patrijzen, kieviten, veldleeuweriken en kwikstaarten, is het aantal vo gels nog altijd niet denderend. Alex Wieland van Stichting Land schapsbeheer Zeeland concludeert dit op basis van tellingen in het Jaar van de Patrijs, vorig jaar. Tunneldirecteur Tin Buis verwezenlijkte al eerder ook de Scheldewalradar- keten en de Westerscheldetunnel binnen het budget. door Wilma Valk CAOZAND-OORP - Geen twintig jaar meer, dan is Cadzand een vakantie dorp zonder vaste bewoners en zijn alle autochtonen uit Cadzand verdwenen, was de conclusie en vrees van een groot deel inwoners van de badplaats bij het bezoek van B en W aan de kern. door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Ze hebben zoveel spul len nodig in Bosnië. Een derde van het land staat onder water, de infra structuur ligt plat en er breken ziektes uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70