Dijksma: beroep tegen vonnis nertsenfok 6 BINNENLAND Aangifte autodiefstal kan telefonisch Meer geld nodig voor verkoop Huizenbezitters krijgen de kans om Moerdijk te verlaten. Voor de overblijvers rest een 'gepimpt' dorp. DEN HAAG - Autobezitters hoeven niet meer naar het politiebureau als hun wagen gestolen is. Aangif te doen kan nu ook telefonisch. Daarover heeft minister Opstelten (Justitie) afspraken gemaakt met de politie en verzekeraars. Een te lefoontje naar de politie moet vol staan voor het doen van aangifte. De politie geeft de diefstal direct door aan de verzekeraar. Een auto staat op die manier sneller geregis treerd als gestolen. Als een eige naar eerst een afspraak moet ma ken op het bureau voor het doen van aangifte duurt dat vaak een stuk langer. „Nu is de eigenaar van een gestolen voertuig niet lan ger dan nodig aansprakelijk en wordt de pakkans van de dieven vergroot", aldus het ministerie. In 2013 werden in heel Nederland 11.761 auto's gestolen, 43 procent daarvan is teruggevonden. DEN HAAG - Staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Za ken) gaat in hoger beroep tegen de uitspraak die de rechter giste ren deed over het fokken van nert sen. Volgens de rechtbank kan het fokken voorlopig niet worden verboden, omdat dat de fokkers ernstig financieel zou treffen en onduidelijk is of ze een goede ver goeding krijgen. Jeroen Recourt, Tweede Kamerlid voor de PvdA, zegt dat het de na drukkelijke wens van de Eerste en de Tweede Kamer is om het fokken van nertsen in 2024 te ver bieden. „De rechter heeft proble men geconstateerd op de prakti sche uitvoering van de wet. De staatssecretaris heeft aangegeven in hoger beroep te gaan, en dat wachten we met vertrouwen af." D66-Kamerlid Gerard Schouw stelt dat een uitspraak van de rech ter gerespecteerd moet worden. „Ik roep Dijksma op met een nieuw voorstel te komen dat tege moet komt aan de bezwaren van de rechter." GroenLinks-Kamerlid Jesse Kla ver vindt de uitspraak van de rech ter 'slecht nieuws voor het dieren welzijn'. „Het verbod op het fok ken van nertsen puur en alleen voor hun vacht moet er wat mij betreft snel komen." Vrijheid van meningsuiting: Maryam Durani Vrijheid van godsdienst- Prins Ei Hassan bin Talai van Jordanië Vrijwaring van gebrek: Dr. Hawa Adbi Diblaawe van de taxatiewaarde verkopen aan de gemeente. De peildatum is januari 2013, toen er van indus trie- en havenuitbreiding nog geen sprake was. Coulant, vindt Broere. „Normaal gesproken is de verkoop van een huis een sprong in het diepe. Zo'n garantie krijg je nergens. En als ze het dorp ook oppimpen, zoals de gemeente dinsdag beloofde, is het ook nog aantrekkelijk om hier te wonen." Broere is duidelijk import. Van een toezegging worden de men sen in Moerdijk niet meer warm. Vraag het Kees Tolenaars, die sa men met zijn vrouw dorpswinkel Het Winkelmandje runt. 'Voor al uw brood, beleg en levensmidde len', maakt een bord de bezoekers wijs. De winkel blijkt een piep klein gebouw te zijn, in de achter tuin van een rijtjeshuis. „Jaren geleden maakten we een af spraak met de gemeente. De kerk zou worden afgebroken en daar voor in de plaats zou er een win- kelcentrumpje komen. Daar kon den we mooi heen verhuizen. Nou, de kerk staat er nog zoals je ziet. Gelukkig is het hier ook ge zellig." Op straat vraagt een vreemdeling aan een voorbijganger waar je in de buurt kunt pinnen. Het is een belachelijke vraag in Moerdijk, waar buiten Het Winkelmandje alleen een visboer, een bloemist, een snackbar en een café huist. De kroeg draagt de toepasselijke naam De Put, de eigenaresse ziet het inderdaad somber in. „Op termijn worden we gedwon gen om weg te gaan. Als straks de havens van Rotterdam en Antwer pen zich ermee gaan bemoeien, is Moerdijk verdwenen." Internationale Four Freedoms Award: Rode Kruis Vrijwaring van vrees: Malala Yousafzai MOERDIJK - Ingeklemd tussen twee snelwegen, een enorm in dustrieterrein en het Hollandsch Diep ligt het dorp Moerdijk. Nu industriële activiteiten worden uitgebreid, komt de leefbaarheid in de knel. Wie weg wil, wordt uitgekocht door de gemeente. Een man van bijna 90 twijfelt over het bestaansrecht van Moer dijk. De liefde bracht hem in 1953 naar hier. Eigenlijk komt hij uit Langeweg, een nog kleiner dorp dat een eindje verderop ligt. „Ik ben bang dat ze Moerdijk op termijn willen opruimen", zegt hij. „Dat kan ik nog begrijpen ook, want voor de industrie is dit een geweldig gebied. Het zal mijn tijd wel duren, maar er zijn men sen die hier al hun hele leven wo nen en dolgraag willen blijven. Mijn zoon niet. Hij woont aan de andere kant van het dorp en over weegt te verhuizen. Als ze goed betalen, is hij weg." De andere kant van het dorp is 300 meter verderop. Een prettige wandeling trouwens. Wie op een doordeweekse ochtend door Moer dijk loopt, krijgt niets mee van de nabijgelegen A16 en A17. Zelfs het industriegebied lijkt ver weg. Het is vredig, vogels hebben het hoog- MOERDIJK - De 10 miljoen euro die wordt gereserveerd om de huizen te kopen van inwoners die willen vertrekken uit het dorp Moerdijk, is waarschijnlijk niet genoeg. Als heel veel mensen het dorp willen verlaten, kost de vertrekregeling in het slechtste geval 19 miljoen euro. Dat staat in een rapport dat ste woord. Links en rechts staan wat huizen te koop, waarvan som mige al lang en breed zijn veria een adviesbureau heeft gegeven aan de provincie Noord-Brabant en de gemeente Moerdijk. Inwoners die het dorp Moerdijk willen verlaten vanwege de groei van de haven en industrie, krij gen de kans hun huis voor 95 pro cent van de taxatiewaarde te ver kopen aan de gemeente. ten. Kopers staan bepaald niet in de rij om erin te trekken. Waar om zou je hier ook komen wo nen, onder de rook van het als maar verder oprukkende haven en industrieterrein? Jan Broere heeft daar wel een ant woord op. „Vanwege de gunstige prijzen", zegt de map die acht jaar geleden vanuit Dordrecht in Moerdijk neerstreek. Dinsdaga vond was hij in de St. Stephanus- kerk - die al jaren geen dienst meer doet als kerk, maar nog steeds niet is gesloopt - om te ho ren wat de Moerdijkregeling in houdt: wie het dorp wil verlaten, kan zijn woning voor 95 procent ROOSEVELT STICHTING A «NAT ION ALE Provincie Zeeland POSTCODE I LOTERIJ vraag Blijven of gaan? Dat is de MOGELIJK GEMAAKT DOOR: door Orkun Akinci De leefbaarheid van het dorp Moerdijk komt door de groeiende industrie steeds meer in de knel. foto Arie Kievit/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6