Door Ina liep alles toch net even wat anders groter Zwin zorgenkind Onderhoud 24 ZEEUWS-VLAANDEREN VIJFTIEN JAAR GRAAUWROCK Stichting Graauwrock bestaat vijftien jaar en is op 29 mei toe aan de dertiende editie van het festival. Zandlezen en slangenhypnose in Sasse Statie Zuidwesthoek uit Goes winnaar school voetbal Uit de zorg Het strijdplan van Al- bert Augustinus was in 1976 overzichtelijk. Na de middelbare school kreeg hij in het Julianazie- kenhuis in Terneuzen de moge lijkheid om de opleiding tot A-verpleegkundige te doen. Maar daarna zou hij vast en zeker weer terug naar Noord-Brabant gaan. Niet dus. Albert kwam een meisje tegen. Ina, een echte Terneuzen- se. „En die krijg je hier niet zo maar weg. Inmiddels werk ik al 38 jaar bij ZorgSaam. Waarmee ik maar wil aangeven dat ook ik hier helemaal op mijn plek ben." Albert (56) wilde zich verder spe cialiseren en volgde een Intensive Care-opleiding. „Maar er hing nog wel altijd iets vervelends bo ven mijn hoofd: de militaire dienstplicht. Acht jaar moest ik steeds bij de gemeente Terneuzen uitstel aanvragen. Ondertussen had ik de opleiding allang afge rond. Uiteindelijk heeft een brief van het ziekenhuis ('ik was onmis baar op de IC') ervoor gezorgd dat er van uitstel afstel kwam." Na acht jaar op de IC maakte hij de overstap naar de ambulance. „Ik was amper aan het werk of ik zat al met mijn arm in het gips. Tijdens een spoedrit naar Gent kregen we een aanrijding. Pols ge broken, rib gekneusd. Maar door een enorme adrenalinestoot voel de ik eerst helemaal niets. Achter af denk je dan: hoe kan het dat ik toch die gewonde chauffeur van die auto nog heb geholpen?" Inmiddels werkt Albert alweer zo'n vijfjaar als coördinator van de ambulanceposten in Terneu zen, Hulst en Oostburg. De dyna miek van het werk als ambulance- verpleegkundige heeft hij achter zich gelaten, al doemen er door de verhalen van zijn collega's nog regelmatig herinneringen op. „In de loop der jaren heb ik een af weersysteem ontwikkeld. Ik heb gelukkig nooit problemen gehad met de verwerking van vervelen de incidenten. Maar vergeten doe ik niet. Dan hoor ik een collega over een naar voorval praten en onmiddellijk begint die 'film van toen' in mijn hoofd te draaien." Het enthousiasme spat er vanaf, als de mannen over 'hun' Graauw- rock spreken. Ze zijn dan ook be trokken vanaf het eerste uur. Sa- man: „In 1999 zijn we begonnen. Golden Earring kwam toen om dat zaalvoetbalvereniging IZV 25 jaar bestond. Dat was zo'n succes dat we het vaker wilden organise ren. Sinds 2005 doen we het elk jaar." Daarvoor heeft de stichting Graauwrock, die uit dertien perso nen bestaat, heel wat sponsors no dig. „Van de subsidie alleen red den we het niet", legt Saman uit. „Wat wij mooi vinden aan het or ganiseren? Wij genieten van men sen die genieten," De voorzitter zou maar wat graag nog een paar grote geldschieters vinden om zijn droomband bin nen te halen. „Ik zou hier graag Status Quo zien. Daar hebben we alleen het budget niet voor, ik denk dat ze 150.000 euro vragen. Racoon, Ilse de Lange of Anouk is realistischer." Voor de organisatie 'spart' de stichting veel met de voetbalver eniging van Graauw. Het festival wordt immers op hun velden ge houden. De samenwerking ver loopt soepel. Saman: „De eerste keer zorgde een vrachtwagen voor flinke sporen op het veld, maar daar hebben we iets op ge vonden." Het gras heeft door de ja ren heen weinig te lijden gehad onder de springende massa, aldus Saman. „Rowwen Hèze had een wondermiddel. Het is gebruike lijk met bier te smijten als ze op treden, dus dat werd vooral voor het podium flink gedaan. Nou, een week later was het gras ner gens zo mooi als op dat stukje waar met bier gegooid was!" GRAAUW - Zit een goed uur met organisatoren Carlo Saman en Frank de Caluwé in gesprek en de anekdotes over vijftien jaar Graauwrock vliegen over tafel. Sa man: „Barry Hay, voorman van Golden Earring, was hier wat 'stuff aan het roken en viel in z'n vrachtwagen in slaap. Vijf minu ten voor Golden Earring het po dium op moest, sliep Barry nog steeds. 'Dat wordt helemaal niets', dacht ik, maar het was het beste optreden van Golden Ear ring dat we gezien hebben." Naast Golden Earring waren Clouseau, De Dijk, Rowwen Hèze en Guus Meeuwis de laatste jaren publiekstrekkers. „Guus Meeuwis viel tegen", is De Caluwé eerlijk. „We zijn jarenlang bezig geweest hem te halen - hij kost meer dan 60.000 euro - maar hij stond on geïnspireerd op het podium." „Geef mij Miss Montreal dan maar", aldus Saman. „Voordat ze in 2011 optrad, stond ze gewoon tussen het publiek." SAS VAN GENT - Vzw De Hoek steen uit het Vlaamse Kruibeke houdt zaterdag een paranormaal- beurs in De Statie in Sas van Gent. Er zijn tal van paragnosten en waarzeggers aanwezig en er is een markt. Verder zijn er demonstraties en le zingen over astrologie (11 uur), zandlezen (12 uur), bloemlezen (13 uur), mineralen en edelstenen (14 uur), handlezen (15 uur), slan genhypnose (16 uur) en kleuren (17 uur). Elk uur wordt een gratis consult gegeven aan een bezoeker. De beurs duurt van 10.30 uur tot 18.00 uur. Toegang kost 5 euro. De mer-commissie is een onaf hankelijke groep deskundigen die oordeelt over de 'milieu effect rap portages' die overheden bij de uit voering van grote projecten - ver plicht - laten uitvoeren. Ook voor de uitbreiding van Het Zwin is zo'n mer gemaakt. Het natuurge bied wordt vanaf 2015, op last van de Nederlandse en Vlaamse rege ring, met 120 hectare uitgebreid. Het komt daardoor tot vlakbij Ret- ranchement te liggen. De plannen liggen klaar, maar over de kosten voor onderhoud als het afplaggen van schorren of baggerwerkzaamheden door ver zanding zijn geen afspraken ge maakt. Het Rijk gaat er vanuit dat er de komende dertig jaar geen groot onderhoud gepleegd hoeft te worden. Dit tot ergernis van be trokkenen, zoals de gemeente Sluis, die geen bewijzen voor die aanname zien. Ook de mer-commissie waar schuwt nu dat het rekenmodel waar deze aanname uit voort komt, 'forse onzekerheden' ként. De opmerking wordt overigens slechts in de marge gemaakt, om dat toekomstige onderhoudskos ten geen verplicht onderdeel van een mer zijn. Over de verdere inhoud van de milieu-effect rapportage voor uit breiding van het Zwin is de com-/» missie best tevreden: er moet al leen nog worden aangegeven hoe de terugkeer van een nu aanwezi ge, beschermde flora wordt gere geld. Het gaat onder meer om zee kraal, zilt grasland, schorren en duindoornstruweel. Dat betekent dat de commissie zich wél kan vinden in de voorgenomen maat regelen tegen verzilting van om ringende landbouwgrond. Grond eigenaren zijn het daar niet mee eens en vinden de maatregelen volstrekt onvoldoende. KLOOSTERZANDE - Basisschool De Zuidwesthoek uit Goes heeft gis teren het Zeeuws kampioenschap basisschoolvoetbal voor jongens in Kloosterzande gewonnen. In de finale bleef het team met 2-0 de baas over de Cederhof uit Mid delburg. Na de voorrondes had den acht teams zich geplaatst voor de Zeeuwse titelstrijd. Het Kompas (Yerseke) won de beslis sende penaltyserie tegen VSV (Vlissingen) om de derde plaats met 5-4. Verdere uitslag: 5. Open bare Basisschool Duiveland (Nieu- werkerk); 6. De Warande (Axel); 7. De Kreeke (Westdorpe); 8. Openbare Basisschool (Breskens). CS» tURHSUtft» door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering ambulan ce-coördinator Albert Augustinus. Genieten Albert Augustinus dacht in 1976 'even' zijn opleiding tot verpleegkundige in Terneuzen te doen en dan weer terug naar Noord-Brabant te gaan. van mensen die genieten door Bob Maes Tom de Caluwé, Carlo Saman en Frank de Caluwé (vlnr) van de organisatie van het festival Graauwrock. foto Peter Nicolai door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Het vergrote na tuurgebied Het Zwin tussen Re- tranchement en Knokke heeft mo gelijk al na een jaar of tien fors on derhoud nodig. Het is daarom raad zaam afspraken te maken over wie dat werk eventueel gaat uitvoeren en betalen. Dat schrijft de mer- commissie in een advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68