HSV Hoek voelt zich bekocht door 'magere steun' Terneuzen I Meer kampeerders verwacht It was fifty years ago 22 ZEELAND CROWDFUNDING Steeds meer culturele instellingen doen aan crowdfunding nu de overheid de geldkraan dichtdraait. donderdag Nóg zie ik mezelf in mijn jongenskamer tje voor de spiegel staan - ik speel lucht gitaar, ik mime mee met 'I want to hold your handen ik denk aan Heske. Heske, mooie Heske, onbereik bare Heske - helblauwe ogen, het lange blonde haar in een paardenstaart gebonden, prach tige witte tanden, schattige sproetjes rond haar neus, lieve kuiltjes in haar wangen. Ach, mocht ik haar hand maar een keer vasthouden - en wéér plantte ik de naald van mijn plastic Philips pickupje in de groeven van mijn eerste Beat lessingeltje: 7 want to hold your hancf. Zestien was ik. En stapelverliefd op Heske. Elke woensdagmiddag als ik vrij van school had, fietste ik door de Zeeheldenbuurt, door de straat waar ze woonde, in de hoop een glimlach van haar te vangen. Tevergeefs. En zelfs als ik haar daar zou hebben gezien, had ze mij waarschijnlijk geen blik waardig gegund. Want Hes ke was op iemand anders; op een lui uit klas 3b. Maar ja, die had dan ook Beatleshaar, Beat leslaarsjes en een stoere brom mer - een witte Puch met hoog stuur en daar kon ik met mijn fietsie natuurlijk niet tegenop. Over welgeteld vijftien dagen is het precies vijftig jaar gele den dat The Beatles in Neder land optraden. Weet u nog waar was op die gedenkwaar dige zaterdag de zesde juni 1964? Nou, ik weet dat nog ver domd goed. Ik was niet in de veilinghallen 'Op hoop van Ze gen' in Blokker, waar de Gevier de Vier (minus één, Ringo Starr was wegens een koutje verhin derd) een concert gaven. Nee, ik zat thuis aan het bureautje in mijn jongenskamertje omdat de leraar Duits (ik vergeef het hem nóóit) mij wegens wange drag had veroordeeld tot een extra proefwerk. Wie er wél was in Blokker? Heske, samen met die lui op die Puch. Wat er uiteindelijk van Heske is geworden - al sla je me dood, geen idee. Maar soms, als ik op de radio naar de Arbeidsvitami nen luister en ik 7 want to hold your hand' voorbij hoor komen, moet ik nog wel eens aan haar denken: arrogant kutwijf! HSV Hoek is dit jaar gepromo veerd naar de topklasse, het hoog ste niveau in het Nederlandse amateurvoetbal. De accommoda tie van de club is echter niet ge schikt voor dat niveau. De velden zijn slecht en de kleedaccommo datie is ver onder de maat. Bezoek ende clubs en scheidsrechters kla gen daar zelfs met enige regel maat over. De gemeente Terneuzen onder kent dit ook en heeft het onafhan kelijke Brabantse bureau Copier gevraagd de sportaccommodatie van HSV Hoek te toetsen aan de normen van voetbalbond KNVB en de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG). Copier stel de in haar advies vast wat ieder een al wist: HSV Hoek zit wat be treft accommodatie niet op het hoogste amateurniveau, maar op één van de laagste. De pas aangetreden sportwethou der Jack Begijn (CDA) vindt dat HSV Hoek inderdaad beter ver- MIDDELBURG - Het is het festival van glitter en glamour; rode lo pers, champagne en chique pre- mièrepubliek. Uiterlijke schijn, want het festival Film by the Sea zit financieel in zwaar weer. Spon sors zijn terughoudend met gif ten en de provincie Zeeland heeft drastisch het mes gezet in cultuur subsidies. Dus heeft het filmfesti val nu een crowdfundingplan op gezet om met hulp van particulie re liefhebbers de gaten te dichten. „Dat is niks om van te schrikken", zegt Kristel Casander van het lan delijke plaform Voordekunst. „Met crowdfunding voor financie ring van projecten, creëer je tege lijkertijd een breed draagvlak. Je krijgt zo mee welk publiek je be reikt en het stelt je in staat de dia loog met die achterban aan te gaan. Dat kan juist heel waarde vol zijn." Bij Voordekunst.nl lopen momen teel (verspreid over het land) 103 projecten, waarvan één Zeeuwse: de film Solle. Het platform is sinds 2010 actief en sindsdien al leen maar gegroeid. Die groei wordt voor een belangrijk deel in gegeven door de steeds verder te rugtredende overheid, ervaart Casander. „Maar wij hameren er altijd op dat crowdfunding één en niet dé manier is om de begroting van een project sluitend te krij gen. Het moet eigenlijk de laatste fase zijn. Hoe meer financiële ze kerheid er al achter zit, des te gro ter de kans dat mensen bereid zijn in te stappen." Ook is het vol gens Casander cruciaal dat deelne mers iets exclusiefs terugkrijgen voor hun steun. „Bijvoorbeeld een extra track op een cd, of een zelfgebakken appeltaart die per soonlijk wordt bezorgd." dient, maar laat doorschemeren dat hij Hoek niet kan voortrek ken. Het voorstel om 210.000 euro te geven is volgens hem 'passend'. „De accommodatie van HSV Hoek is in 1996 geprivatiseerd, maar toen niet up to date ge bracht. Met de accommodaties van w Terneuzen en Terneuzen- se Boys is dat wel gebeurd. We trekken dat verschil nu recht." HSV Hoek-voorzitter Van Meeren- donk kijkt daar heel anders tegen aan. Volgens hem is in de jaren ne gentig anderhalf miljoen gulden in de accommodaties van de twee Terneuzense clubs gestoken. HSV Hoek zou op basis daarvan naar zijn oordeel nu op meer geld van de gemeente moeten kunnen re kenen. „Zeker omdat wij al twin tig jaar hoog meedraaien in het amateurvoetbal." Van Meerendonk spreekt over een bedrag van 6,5 ton. HSV Hoek heeft de gemeenteraad en het col lege van B en W begin juni uitge nodigd voor een bezoek. Of dit veel zal uithalen, is de vraag. Bin nen de gemeenteraad is zeker niet iedereen voor steun aan HSV Hoek. Wellicht is 210.000 euro al het hoogst haalbare. Film by the Sea moet het met minder geld doen, maar wil wel dezelfde kwaliteit blijven bieden. FbtS heeft daarom een 'Vrienden plan' bedacht. Dat bestaat uit een vriendenlening (voor 5 of 6 jaar) en jaarlijkse periodieke giften, die weer van de belasting afgetrok ken kunnen worden. Wie geld inlegt (minimaal 500 eu ro) kan als tegenprestatie van al lerlei voordeeltjes genieten, zoals een vriendenpas, tickets voor het openingsgala en vrijkaarten. FbtS is een goededoeleninstelling. Gul le gevers genieten daarom belas tingvoordeel. Een en ander staat zakelijk uitgelegd in het overzicht van 'pakketten'. Mocht FbtS onver hoopt failliet gaan, dan valt er niets meer terug te halen. Maar de kans daarop lijkt klein. Inleggers krijgen naast een zakelij ke ook een 'emotionele' band met het festival, omdat festivalbezoek nodig is om van de voordeeltjes te profiteren. www.filmbythesea.nl Van de 10,5 miljoen Nederlanders wil een kwart de vakantie in ei gen land doorbrengen. Dat zijn er 50.000 meer dan vorig jaar. Zee land is met Gelderland en Lim burg een favoriete vakantieprovin cie. De camping wint daarbij aan belangstelling (plus 75.000 men sen). NBTC-NIPO Research, ge specialiseerd in onderzoek naar vakantiebestemmingen, voorziet dat zo'n 275.000 Nederlanders een kampeervakantie in Zeeland plannen. Het campingbezoek, dat de laatste jaren licht terugliep, lijkt daarmee aan te trekken. Met 23.000 toeristische kampeerplaat sen en bijna 100.000 slaapplaat sen zijn de Zeeuwse (mini)cam- pings belangrijk voor de toeris tische sector, de horeca en de de tailhandel in Zeeland. Per dag be steedt elke campinggast bijna 32 euro in de regio. Vorig jaar werden er in totaal 1,4 miljoen vakanties in Zeeland doorgebracht. Dat is inclusief ho tels en vakantiehuisjes. Directeur Patrick Polie van de VW Zeeland denkt dat dit cijfer ook dit jaar wordt gehaald. Mogelijk zit er een lichte stijging in. „De warme zo- mer van 2013 en het mooie voor jaar van nu, hebben effect. Men sen overwegen dan eerder in ei gen land vakantie te vieren. Het schijnt dat we door het natuurver schijnsel El Nino ook dit jaar een warme zomer krijgen", zegt Polie. De VW voert sinds april een wer vingscampagne op de publieke tv-netten. Het spotje heeft effect, zegt Polie. Het bezoek aan de web site van de VW Zeeland is met 51 procent gestegen. Inmiddels staat de teller op een half miljoen hits. Toch houdt Polie een slag om de arm. Mensen boeken vaker lastmi- nute en letten door de crisis meer op hun uitgaven, wat zich vertaalt in kortere en soberdere vakanties. m Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Harmen van der Werf HOEK - Voetbalvereniging HSV Hoek kan 210.000 euro tegemoet zien van de gemeente Terneuzen voor aanpassing van de velden en kleedaccommodatie. Het Terneu- zense college van B en W stelt dit voor in de financiële meerjarenplan ning 2015-2018. Rien van Meeren- donk, voorzitter van HSV Hoek, voelt zich evenwel bekocht. „Dit is een lachertje." Gaten dichten met volksfonds door Marcel Modde en Ondine van der Vleuten Terneuzen heeft 210.000 eu ro voor HSV Hoek beschik baar. De club zelf vindt 650.000 euro eerlijker. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Als de prognoses niet liegen, komen deze zomer meer kampeerders naar Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66